Zabytkowy ołtarz powrócił do Poznowic
- Po raz pierwszy stanął w świątyni w styczniu 1900 roku. W międzyczasie ktoś pomalował ściany ołtarza ciemną farbą olejną, zaś jego wnęki białą. Nisze, w których znajdują się figury, obito blachą i pomalowano także białą olejną farbą - opisuje proboszcz parafii ks. Krzysztof Romański.
W trakcie renowacji zdjęto naniesione nieprofesjonalnie powłoki, lusterka i inne dekoracje, które w ciągu stu lat dodawano do ołtarza. W ten sposób odkryto bogactwo kolorów, złoceń i malowanych ornamentów oryginału.
- Cały ołtarz został poddany działaniu środków grzybo- i owadobójczych, usunięto pleśnie i drewnojady. Potem go zaimpregnowano, „wypił” ponad 300 litrów preparatu! Po zabezpieczeniu drewna można było przystąpić do odtworzenia malowideł - wyjaśnia proboszcz.
Pierwotnie ołtarz był prawdopodobnie woskowany, teraz jego powierzchnia została odtworzona techniką mazerunku - to malowanie rysunku słojów. Te widoczne obecnie są efektem pracy artystycznej konserwatorów. Odtworzono też dekoracyjne gwiazdki i frędzlowane, pozłacane tła w niszach figur.
- Przy okazji renowacji ołtarza postanowiłem przywrócić stylistykę drzwiczek tabernakulum - informuje ks. Krzysztof Romański. - Wcześniej było drewniane z rzeźbionymi drzwiczkami, ale niestety po zamontowaniu pancernego tabernakulum, drzwiczki nie zachowały się. Zastąpiono je takimi w stylistyce metaloplastyki. Nowe przedstawiają kielich z opromienioną hostią i napisem IHS, kielich oplatają źdźbła pszenicy i kiść winogrona. Wszystko jest rzeźbą w drewnie pokrytą 24-karatowym złotem - mówi proboszcz.
Zanim ustawiono ołtarz, wyremontowano posadzkę pod nim, która również była w nie najlepszym stanie.
Ołtarz przystrojony na święto Zmartwychwstania zachwycił parafian. Został uroczyście poświęcony w Poniedziałek Wielkanocny.
17 sierpnia, na św. Jacka, przypada 40-lecie powstania parafii, a raczej przywrócenia jej po 500 latach. Świętowanie jubileuszu wstępnie zaplanowane jest na 3 września. Świątynia jest godnie przygotowana na swoje urodziny. Błyszczy nowym blaskiem.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze