Koło Gospodyń Wiejskich w Krośnicy ma 50 lat
- Pół wieku temu do krośnickiego koła należało zaledwie 15 pań, obecnie jest ich 80 - mówi Krystyna Richter, przewodnicząca KGW w Krośnicy. - Pierwszą przewodniczącą była Elżbieta Żmuda, zastąpiła ją moja mama Elżbieta Hurek.
Koła w wiejskich społecznościach odgrywały bardzo ważną rolę. Prowadziły między innymi kursy, na których wiejskie kobiety zdobywały, w dogodnym dla siebie czasie, przydatne umiejętności, np. kroju i szycia, gotowania. Ale też rozprowadzały pisklęta czy organizowały opiekę nad dziećmi w czasie żniw.
- Ważnym punktem była też integracja lokalnej społeczności - wycieczki krajoznawcze, imprezy z okazji Dnia Kobiet, zabawy karnawałowe, combry - wymienia Krystyna Richter.
Panie potrafiły się zorganizować, przygotować poczęstunek, ustroić salę, załatwić co potrzeba. Krośniczanki nadal są słynne ze swoich organizacyjnych talentów. Wszędzie ich pełno.
Gościły już na prezydenckich salonach, brały udział w międzynarodowych imprezach. Wystarały się, by szpajza - śląski deser - trafił na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 25 lat temu założyły chór „Echo Krośnicy”, który znany jest w regionie z dowcipu i niekonwencjonalnych wykonań polskich i niemieckich szlagierów.
Koło Gospodyń Wiejskich w Krośnicy ciągle zdobywa nagrody
KGW z Krośnicy często startuje w różnych konkursach - ogólnopolskich i wojewódzkich: na najlepszą potrawę, ustrojony stół czy najpiękniejszą koronę żniwną. Ta krośnicka zachwyca co roku. Kilka lat temu była prezentowana w Spale na dożynkach prezydenckich. Członkinie koła biorą udział w turniejach kół gospodyń wiejskich, na jednym z nich, za specjały z kapusty, otrzymały Grand Prix przyznane przez Agencję Rynku Rolnego.
W październiku 2016 r., na kongresie z okazji jubileuszu 150-lecia działalności Kół Gospodyń Wiejskich w Opolu, KGW Krośnica otrzymało Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”, a przewodnicząca koła, Krystyna Richter, statuetkę „Super szefowa”.
- Najważniejsze, że zawsze dobrze się bawimy, nie ma czasu na nudę. Każda z nas ma inne pasje, zainteresowania i talenty, gdy naszą energię się skumuluje - możemy góry przenosić - podkreśla przewodnicząca.
Jubileusz półwiecza swojego istnienia koło będzie obchodzić uroczyście już w maju.
Życzymy, by kolejne pół wieku było równie udane.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze