Wielkanoc 2022. Procesja wokół katedry
W Bożym Grobie biskup podnosząc wysoko krzyż z przewieszoną na nim czerwoną stułą – symbol zwycięstwa Pana Jezusa nad śmiercią – wyśpiewał uroczyście wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa. Ze śpiewem pieśni na cześć Jezusa i jego zwycięstwa nad śmiercią wierni przeszli wokół katedry.
Procesja z Najświętszym Sakramentem wróciła środkową nawą katedry do ołtarza. Po błogosławieństwie sakramentalnym i odśpiewaniu pieśni „Ciebie Boże wielbimy” rozpoczęła się - od śpiewu „Chwała na wysokości” - msza św.
Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. Radość Zmartwychwstania obwieszcza wówczas bicie dzwonów i śpiew pieśni., Na czele procesji niesie się krzyż przyozdobiony czerwoną stułą, na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią oraz figurę Zmartwychwstałego.
Wielkanoc 2022. Kiedyś z Najświętszym Sakramentem chodzono na cmentarz
Pierwotnie procesja ta odbywała się na cmentarz, zwykle znajdujący się w sąsiedztwie Kościoła, by obwieścić zmarłym, że Chrystus zmartwychwstał. Z czasem Najświętszy Sakrament był wynoszony z Grobu Pańskiego i w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła. Tak jest również dzisiaj.
- Uczniowie nie dali wiary kobietom, które przyszły z wieścią o Zmartwychwstaniu – mówił w kazaniu ks. biskup. – Ich opowieść zdała się im czczą gadaniną. Chodziło bowiem o uznanie niewiarygodnego zdarzenia, jakiego jeszcze w dziejach nie było. Piotr i Jan biegną razem do grobu. Bardziej jednak by stwierdzić brak ciała Jezusa w grobie. Zastanowiły ich starannie złożone płótna i leżąca osobno chusta z Jego głowy. Wiara w zmartwychwstanie rodziła się i kiełkowała w sercach uczniów w zderzeniu z pustym grobem. Jeszcze nie byli w stanie dać tej wierze świadectwa - przypominał.
- Na początku było raczej pragnienie wiary: Oby tak było. Ta sytuacja zmienia się bardzo szybko, odkąd Jezus zaczął się im ukazywać. Wówczas stali się świadkami Zmartwychwstałego. W wielkanocnej sekwencji wybrzmiewa wyraziste świadectwo Marii Magdaleny: „Żywego już Pana widziałam, zmartwychwstał już Chrystus, Pan mój i nadzieja”. Na podstawie takich świadectw Kościół z wielką pewnością deklaruje swoją wiarę. W tej samej sekwencji śpiewamy: Wiemy, żeś zmartwychwstał. Deklarujemy tę wiarę przez wieki, z pokolenia na pokolenie. Teraz jest naszym zadaniem, nas którzy stanowimy Kościół, dawać wierze w zmartwychwstanie Chrystusa mężne i czytelne świadectwo swoim życiem - podkreślał Andrzej Czaja.
Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej jako Dzień Pański. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania, aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
- Wielkanoc na unikatowych, kolorowych fotografiach sprzed lat
- Groby Pańskie w strzeleckich kościołach. Zobaczcie zdjęcia
- Kiedyś, aby upiec zajączka trzeba było mieć znajomości w hucie Zawadzkie
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze