Południowa liturgia w katedrze opolskiej rozpoczęła się przed domem biskupim od poświęcenia palm. Przewodniczył jej biskup pomocniczy Rudolf Pierskała. Diakon odczytał tekst Ewangelii o tryumfalnym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Na pamiątkę tamtego wydarzenia wierni weszli w procesji z palmami do katedry.
Zwyczaj odbywania procesji na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy został zapoczątkowany w IV wieku w Jerozolimie. W wieku IX przyjął się także w Rzymie, a od średniowiecza znany jest w całej Europie, także w Polsce. Opis Męki Pańskiej w czasie mszy św. w katedrze został odśpiewany na głosy.
- Liturgia Niedzieli Palmowej wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia – mówił w kazaniu bp Pierskała. – Jest ona rozpięta między wspomnieniem radosnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy i pełnym smutku i naszej miłości słuchaniem opisu Męki Pańskiej. Między chwalebnym „Hosanna” i głośnym krzykiem „Ukrzyżuj Go”. Kościół podkreśla, że tryumf Chrystusa i Jego ofiara na krzyżu są ze sobą nierozerwalnie związane. Jezus ukrzyżowanie nazywa godziną chwały: „A gdy nad ziemię zostanę wywyższony, wszystkich przyciągnę do siebie”.
- Jezus sam wybrał sobie na tryumfalny wjazd zwykłego osła – kontynuował ks. biskup. – Uczniowie wielbili Boga: Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Zwróćmy uwagę, że Chrystus nie wjeżdża jak władcy na koniu czy na wielbłądzie, ale na osiołku i to pożyczonym. A jednak jechał jako król, który przychodzi aby zbawić lud od jego grzechów. Przychodzi aby nas zbawić. Jezus – cichy i pokornego serca - pragnie wkroczyć w nasze życie i w życie tych, którzy są z nami. Czy zgodzimy się być tymi prostymi osiołkami, którzy zaniosą dobrą nowinę o Chrystusie do naszych domów, rodzin, miejsc pracy, do ubogich i bezradnych? To jest nasze chrześcijańskie powołanie.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze