W piątkowe popołudnie miłośnicy przyrody wzięli udział w spotkaniu w siedzibie Parków Krajobrazowych Góra Św. Anny . Dowiedzieli się, jak wielką rolę odgrywają w zapylaniu wielu roślin i upraw owady, głównie dzikie pszczoły (szczególności te tzw. samotne). Uczestnicy poznali różne sposoby tworzenia gniazd na przykładzie kilku wybranych gatunków pszczół samotnych (pszczolinki, murarki, sieciarki). Prowadząca zajęcia Elżbieta Kuźnicka omówiła również zagrożenia, na które owady są narażone. Najpoważniejsze z nich to degradacja siedlisk i stosowanie pestycydów.
Po zakończonej prelekcji prowadząca zaprosiła uczestników do wspólnej pracy nad budową domków dla owadów.
Uczestnicy z przygotowanych wcześniej materiałów wykonywali domki, które będą służyły jako schronienie i miejsce składania jaj dla dzikich owadów. Suche patyki, trzcina, drewno, trochę gliny, szyszki oraz dużo siły i chęci do pracy wystarczyło, aby stworzyć małe arcydzieła.
Wykonanie takiego domku to jednak nie taka prosta sprawa. Wszystkie rurki muszą być przycięte na jedną długość, należy pamiętać, aby jedna strona pozostała zamknięta. Wyrobienie odpowiedniej konsystencji gliny wymieszanej z piaskiem i słomą to frajda dla dzieci, które lubią się brudzić. Im bardziej zróżnicowany nasz domek, tym bardziej przyciągnie większe grono różnorodnych owadów.
-Warsztaty, gdzie łączy się wiedzę z praktyką to dla nas zawsze idealne połączenie. Syn chętnie słucha nowych wiadomości, a wspólne tworzenie daje nam ogromną radość i uczy nowych rzeczy. Zawsze korzystamy z warsztatów, które odbywają się w siedzibie parków - mówi jedna z uczestniczek.
Natomiast kolejne spotkanie 22 kwietnia będzie poświęcone pokrzywie zwyczajnej, jej właściwościom, a także wykorzystaniu w kuchni.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze