- Rozpoczęliśmy nasz maraton – opowiada Anna Franik z BJDM – przygotowaliśmy ponad dwa tysiące pocztówek, będziemy je wypisywać w naszym biurze przy ul. Konopnickiej 6 w Opolu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby włączyć się do naszej akcji i wziąć osobiście udział w pisaniu i wysyłaniu kartek.
W czwartek w pisaniu pocztówek uczestniczyli uczniowie z Pro Liberis Silesiae z Raszowej, członkowie BJDM- u oraz pracownicy biura ZMMN. Na kartkach umieszczone są twarze młodych ludzi, którzy protestując przeciwko dyskryminacji MN wzięli udział w akcji #sprachlos #niemaMowy.
O pocztówkowym maratonie i o rozczarowaniu mniejszościowej młodzieży polityką oświatową, czyli zmniejszeniem subwencji oświatowej oraz zmniejszeniem z trzech do jednej liczby godzin niemieckiego jako języka mniejszości - mówiła także podczas konferencji prasowej w Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce Weronika Koston, skarbnik BJDM.
- Występuję w imieniu moich młodszych kolegów i koleżanek, młodych Niemców i Niemek, ale zarazem obywateli Polski, uczennic i uczniów polskich szkół, którym 5 lutego 2022 w sposób niezgodny z konstytucją odebrano możliwość nauki w języku ich serca. Ja miałam możliwość korzystania z nauki niemieckiego jako języka mniejszości przez 9 lat i było to nie tylko ważne dla mojej tożsamości. Dało mi to także perspektywy zawodowe, poszerzyło szanse i możliwości. Nie jest możliwe, by w ciągu jednej godziny tygodniowo przekazać wiedzę o języku, kulturze i historii niemieckiej. Polityczna decyzja odbiera dzieciom szanse na poszerzenie horyzontów i szans rozwojowych. Zastanawiam się, co takiego zrobiłam, że my, młodzi Niemcy w Polsce, zostaliśmy tak potraktowani przez ustawodawcę - mówiła Weronika Koston.
- Maraton pisania kartek przeciwko dyskryminacji do wszystkich posłanek i posłów w Polsce – dodała Weronika Koston – został zorganizowany po to, by uchylono szkodliwe rozporządzenie.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze