- Mieszkam w wiosce, w której nie ma kanalizacji. To nie moja wina, że brakuje takiej infrastruktury. Nie dość, że muszę mieć na podwórku szambo, to jeszcze zapłacę za jego wywóz dwa razy więcej od mieszkańców tej samej gminy, którzy są podłączeni do kanalizacji. Mają oni zapewnioną wygodę i nie martwią się o nic, a na dodatek ponoszą mniej kosztów - mówi jeden z mieszkańców.
W gminie Izbicko nie będzie dopłat do odbioru ścieków
Osoby z nieskanalizowanych wiosek nie mogą ustawić sobie przydomowych oczyszczalni ścieków, bo te można budować tam, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje w przyszłości budowy sieci kanalizacyjnej.
Gmina Izbicko planuje kanalizację swoich terenów. Jednak póki co nie może zdobyć na to dofinansowania i nie wiadomo, kiedy takie możliwości się pojawią. Na pewno nieprędko.
- Obszar Suchodańca, Sprzęcic, Poznowic i Siedlca nie spełnia wskaźników, które są wymagane w programach pomocowych dotyczących gęstości zaludnienia, a także minimalnego dobowego zużycia wody - wyjaśnia Brygida Pytel, wójt gminy Izbicko.
Czy mieszkańcy tych wiosek mogą liczyć na dopłaty gminy, które wyrównałby koszty wywozu szamb z tymi ponoszonymi za odprowadzanie ścieków do kanalizacji?
- W tym roku na pewno nie uchwalimy programu dopłat. Musimy najpierw wyliczyć koszty, sprawdzić, czy nas na to stać, a przede wszystkim znaleźć możliwości prawne. Do wywozu nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych nie mają bowiem zastosowania przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Zadanie to realizować może każda firma, niekoniecznie nasza spółka - informuje wójt.
Krytyczny raport NIK na temat ścieków
Jak wykazała kontrola NIK, na Opolszczyźnie w latach 2018-2020 nie zapewniono oczyszczenia około 2 mln metrów sześciennych ścieków bytowych. Średnio było to 41 proc. ogółu wytworzonych nieczystości ciekłych. Tylko 6 proc. nieczystości ciekłych odbieranych było taborem asenizacyjnym, tyle samo było oczyszczanych w przydomowych oczyszczalniach. Gdzie trafiała reszta? Czy zbyt droga usługa oczyszczania szamb oferowana przez gminną spółkę nie doprowadzi do tego, że ścieki będą wylewane nielegalnie na pola?
- Gmina posiada ewidencję szamb na swoim terenie. Będziemy sprawdzać, czy właściciele szamb mają podpisane umowy na ich opróżnianie - zapowiada Brygida Pytel.
Na pewno dotacje do wywozu szamb pomogłyby w realizowaniu przez gminę zadań związanych z ochroną środowiska. Niektóre samorządy w Polsce wprowadziły dopłaty do wywozu szamb, zapisy o tym zostały umieszczone w regulaminie utrzymania czystości i porządku, uchwalanego przez radę gminy.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze