Przewodniczący zarządu TSKN napisał do Ministerstwa Edukacji i Nauki pytając o możliwość zwiększenia liczby lekcji niemieckiego jako języka mniejszości. Przypomnijmy, na razie obowiązuje rozporządzenie, które zmniejsza liczbę tych zajęć od września 2022 z trzech godzin do jednej.
- Złożenie przez rodziców ucznia (albo przez pełnoletniego ucznia) wniosku dotyczącego nauki języka mniejszości lub języka regionalnego i nauki własnej historii i kultury w szkole, jest równoznaczne z zaliczeniem tych zajęć do obowiązkowych zajęć edukacyjnych – pisze w odpowiedzi dyrektor Departamentu Kształcenia Ogólnego w MEiN.
- Organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może dodatkowo przyznać nie więcej niż 3 godziny tygodniowo dla każdego oddziału (grupy międzyoddziałowej lub grupy międzyklasowej) w danym roku szkolnym (...) na m.in.: okresowe lub roczne zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub realizację dodatkowych zajęć edukacyjnych. Jednostka samorządu terytorialnego posiada prawo dysponowania środkami w swoim budżecie w granicach określonych przez ustawy dla realizacji prawnie określonych zadań. Przy czym indywidualne rozstrzygnięcia podejmowane przez organy samorządowe w trakcie wykonywania zadań publicznych muszą uwzględniać ich skutki finansowe i posiadanie źródeł pokrycia tych skutków - wskazano.
- Ta odpowiedź nie rozwiązuje problemu. Problemem jest to, że dzieci z mniejszości niemieckiej są dyskryminowane, a to jest niedopuszczalne - uważa Rafał Bartek.
- Teoretycznie samorządy mogą pomóc mniejszości, jeśli zechcą się gimnastykować. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach z włodarzami gmin i mamy świadomość, że dla gmin niemiecki nie jest jedynym wyzwaniem. A finansowanie tych zajęć może być dla nich dodatkowym obciążeniem, choć z drugiej strony pozwoli domagać się przed sądem rekompensat z budżetu państwa. Uważam, że przełomem mogłoby być spotkanie ministra Przemysława Czarnka z ambasadorem Niemiec w Warszawie, ale takich rozmów jak dotąd się unika - stwierdza lider TSKN.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze