- Zależy nam na tym, żeby osoby, które do nas trafiają, żyły w dobrych warunkach. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego ciągle szukamy nowych miejsc, które mogą posłużyć jako lokum dla uchodźców. Chcemy uruchomić na ich potrzeby budynek szatni w Niezdrowicach i być może uda się jeszcze znaleźć miejsca w domach prywatnych - mówi burmistrz Hubert Ibrom.
Od momentu, gdy uchodźcy zaczęli docierać do gminy, nieprzerwanie prowadzone są działania pomocowe, mające na celu otoczenie ich wsparciem i opieką.
- Gminę mamy podzieloną na rejony, w których działają koordynatorzy (pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Ujeździe), jacy pomagają uchodźcom - od znalezienia pokoju, poprzez przekazanie zestawu startowego (ręczniki, środki czystości, jedzenie) i zrobienie wywiadu dotyczącego potrzeb danej osoby, po pomoc w codziennym funkcjonowaniu - wymienia burmistrz.
Cały czas działa też gminny punkt zbiórki uruchomiony w budynku spichlerza w Ujeździe oraz bank pomocy.
- Część rzeczy zgromadzonych w spichlerzu wysłana została na granicę polsko-ukraińską, do samej Ukrainy oraz do Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny. Bank pomocy też sprawdza się bardzo dobrze. Dzięki niemu znaleźliśmy kilka pokoi i nietypowych sprzętów m.in. lodówkę, kuchnię czy rowery, a paru uchodźców pracę - opisuje burmistrz Hubert Ibrom.
Do gminnych szkół podstawowych uczęszczać zaczęło 25 dzieci z Ukrainy. Najwięcej, bo 21 chodzi do placówki w Ujeździe, 3 uczą się w szkole w Jaryszowie, a 1 w Olszowej. Mali uchodźcy dołączyli do istniejących klas. Polscy uczniowie otoczyli ich opieką, rozmawiają z nimi, poznają się i integrują.
- Będziemy organizować 5 dodatkowych godzin zajęć wyrównawczych z języka polskiego dla nowych uczniów. Każdy z nich w zależności od potrzeb może skorzystać również z pomocy psychologicznej - mówi burmistrz.
Organizowane są też pozalekcyjne formy aktywności. Inicjowane są m.in. zajęcia integracyjne w Olszowej, Starym Ujeździe, a także w klubach sportowych działających na terenie gminy.
- Chcemy otworzyć uchodźcom furtkę do wszystkich aktywności, z których korzystają nasi mieszkańcy. Zarówno dla młodszych, jak i starszych stworzyliśmy broszurę, która opowiada o dodatkowych zajęciach, jakie prowadzone są w gminie, ponieważ widzimy, że jest to bardzo potrzebne - opowiada Hubert Ibrom.
Dorośli natomiast skorzystać będą mogli z kursu języka polskiego, który poprowadzi Ukrainka mieszkająca w Ujeździe. Władze gminy starają się również wesprzeć ich w poszukiwaniu pracy.
- Parę firm zadeklarowało chęć zatrudnienia uciekinierów. Cały czas też rozmawiamy z innymi, tak aby mogli tam pracować. Chcemy jak najbardziej wesprzeć uchodźców, którzy powoli stają się częścią naszej wspólnoty - podsumowuje Hubert Ibrom.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze