- Proszę zatrzymać się kiedyś w godzinach popołudniowych albo wieczornych w obrębie Nowej Kolonii - mówi Czytelnik. - Tam dopiero szaleją. Niektórzy kierowcy jakby zapominali, że jadą przez centrum miejscowości. Seta na liczniku to norma...
Co ciekawe, na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy Jemielnicy oznaczają właśnie boczne uliczki jako miejsca przekraczania dozwolonej prędkości.
Z terenu całej Opolszczyzny w 2021 roku za pośrednictwem internetowej mapy policjanci otrzymali blisko 8900 zgłoszeń. Zapewniają, że na każde z nich reagują...
- Mapa funkcjonuje cały czas, także w czasie stanu epidemii - przypominają funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Można na niej zaznaczyć między innymi miejsca, gdzie kierujący poruszają się z nadmierną prędkością czy też nieprawidłowo parkują. Dzięki tej aplikacji każdy może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swojej najbliższej okolicy. Nie wszyscy jednak wiedzą, co dzieje się po naniesieniu odpowiedniej ikonki na naszej aplikacji. Zgłoszenia trafiają bezpośrednio do właściwych miejscowo jednostek policji. Tam - na ich podstawie - funkcjonariusze zajmujący się organizacją służby, tworzą odpowiednie zadania. Ich realizacją zajmują się policjanci z wydziałów patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego oraz dzielnicowi. Gdy zachodzi taka potrzeba, angażują się również służby kryminalne - mówią.
Spośród wszystkich zgłoszeń z terenu województwa opolskiego z ubiegłego roku, policjanci potwierdzili ok. 3900. Większość dotyczyła przekraczania prędkości, nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Wielu mieszkańców gminy Jemielnica korzysta z Krajowej Mapy Zagrożeń i zaznacza na niej swoje uwagi - niemal wszystkie dotyczą przekraczania prędkości. Mimo prób ograniczania niepożądanych sytuacji na drogach, wciąż dochodzi do wykroczeń i wypadków...
- W 2021 roku na terenie gminy Jemielnica odnotowano 42 zdarzenia drogowe. To o 6 mniej niż w roku 2020 - informuje Marta Białek, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich. - W wyniku ubiegłorocznych wypadków jedna osoba zginęła na miejscu, dwie zaś zostały ranne. Dwa zdarzenia drogowe zostały spowodowane przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. Najczęstszą przyczyną pozostałych było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niezachowanie odległości pomiędzy pojazdami oraz nieprawidłowo wykonany manewr wyprzedzania.
Strzeleccy policjanci podsumowali też inne zdarzenia, do jakich doszło na terenie gminy Jemielnica.
- W ubiegłym roku dwukrotnie odnotowano uszkodzenie mienia o wartości większej niż 500 zł, zgłoszono również jedną kradzież z włamaniem - wymienia Marta Białek. - Przestępczość na terenie działania Komisariatu Policji w Zawadzkiem, pod który podlega Jemielnica, ma tendencję spadkową. Gmina Jemielnica jest najmniej zagrożona przestępczością. W roku 2021 na terenie podległym pod komisariat w Zawadzkiem ujawniono blisko 435 wykroczeń uciążliwych społecznie - nie uwzględniając wykroczeń w ruchu drogowym. W gminie Jemielnica w związku z zakłócaniem porządku policjanci interweniowali blisko 30 razy. Ujawnili również blisko 25 kradzieży mienia o wartości mniejszej niż 500 zł - podaje rzeczniczka.
Na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zaznaczać można nie tylko miejsca wykroczeń w ruchu drogowym, lecz także: akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją, kłusownictwo, nielegalną wycinkę drzew, nielegalne rajdy samochodowe, niszczenie zielni, poruszanie się quadami po lesie, wałęsające się bezpańskie psy, znęcanie się nad zwierzętami, wypalanie traw, żebractwo... Lista kategorii zgłoszeń jest dość długa. Pamiętajmy, że w przypadku zdarzeń wymagających natychmiastowej reakcji policji konieczne jest użycie numeru alarmowego 112.
Komentarze