Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 kwietnia 2025 02:47
Reklama Filplast

Ekspert: Cięcie subwencji na naukę języka niemieckiego łamie prawa krajowe i europejskie

- Rozporządzenie jest niezgodne z wartościami i podstawowymi zasadami określonymi w Konstytucji RP, ustawie o mniejszościach, przepisach prawa Unii Europejskiej oraz umowach międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą - taką opinię wydał prof. Grzegorz Janusz, autor ponad 100 publikacji naukowych z zakresu praw mniejszości narodowych.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Ekspert: Cięcie subwencji na naukę języka niemieckiego łamie prawa krajowe i europejskie

Autor: Pro Liberis Silesae

Ekspert krytykuje zmniejszenie finansowania nauki języka niemieckiego

Opinię zaprezentowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim. Dokument wskazuje między innymi na naruszenie praw wynikających z Konstytucji RP, a także Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Karty Praw Podstawowych oraz Konwencji o ochronie mniejszości narodowych.

Reklama dotacje unijne dla firm

Prof. Grzegorz Janusz,  kierownik Katedry Systemów politycznych i Praw Człowieka na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, autor publikacji „Ochrona praw mniejszości narodowych w Europie”, współautor projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych zarzuca ministrowi edukacji, iż w rozporządzeniu  z 4 lutego  zmniejszając liczbę godzin nauczania języka ojczystego dla jednej mniejszości, tj. niemieckiej, pominął konsultacje rozporządzenia i jego skutków z Komisją Wspólną Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

- Ostatecznie rozporządzenie jest niezgodne z wartościami i podstawowymi zasadami określonymi w Konstytucji RP, ustawie o mniejszościach, przepisach prawa Unii Europejskiej oraz umowach międzynarodowych ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą - wylicza.

Ponadto prof. Janusz wskazuje na naruszenie wobec mniejszości niemieckiej zasady równości zapisanej m.in. w Konstytucji RP i w Karcie Praw Człowieka. Naruszono także interes dzieci uczących się języka niemieckiego jako języka mniejszości, co wynika z Karty Praw Podstawowych oraz Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich
i Politycznych.

Mniejszość Niemiecka: Nie ma zgody na łamanie prawa

Liderzy MN Rafał Bartek, Bernard Gaida i Ryszard Galla podczas konferencji prasowej zgodnie podkreślali, że nie może być zgody na łamanie prawa.

- Opinia jasno pokazuje to, o czym od wielu tygodni mówimy. Społeczność mniejszości niemieckiej, a dokładniej dzieci, młodzież ucząca się języka niemieckiego jako języka mniejszości, na podstawie naprędce wydanych rozporządzeń jest w Polsce przez rządzących dyskryminowana – mówi Rafał Bartek, przewodniczący TSKN. - Cały proces od zgłoszonego pomysłu aż do wcielenia go w życie jest złamaniem szeregu praw, na straży których powinno stać demokratyczne Państwo Polskie. Jak możemy mieć pewność, że ta sytuacja w przyszłości, nie powtórzy się w stosunku do innych mniejszości mieszkających w tym kraju?

- To, na co wskazuje profesor Janusz potwierdza również przeprowadzona przeze mnie niedawno kontrola poselska – podkreśla poseł Ryszard Galla. – Rozporządzenia  MEiN z 4 i z 10 lutego zostały - moim zdaniem - wydane z naruszeniem Konstytucji RP i ustawy o mniejszościach. MEiN nie zadało sobie trudu skonsultowania rozporządzeń z Komisją Wspólną Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, mimo, że ustawa o mniejszościach do tego obliguje. Zawnioskowałem również o udostępnienie informacji dot. przebiegu przygotowania tych rozporządzeń. Ta dokumentacja pozwoli na zweryfikowanie całego procesu z obowiązującymi przepisami prawa.

Bernard Gaida, przewodniczący VdG przypomina o konsekwencjach, które dotkną nauczycieli.

- W sytuacji, gdy warunki pracy nauczycieli ulegną pogorszeniu, liczba godzin zostanie zmniejszona, a wielu doświadczonych nauczycieli straci pracę, pilne są konkretne działania - mówi. - Trudno zrozumieć, że politycy polskiej prawicy dzieci uczące się języka niemieckiego jako języka mniejszości i szkoły, w których te dzieci się uczą, postanowili z powodu ich przynależności do niemieckiego kręgu kulturowego i językowego ukarać obniżeniem subwencji. Czynimy wszystko by Rzeczpospolita Polska wycofała się z tej decyzji, nie wykluczamy podjęcia kroków prawnych, na które wskazuje opinia prof. Grzegorza Janusza.

Liderzy MN zaapelowali do rządu RP: - Nie dzielcie swych obywateli na lepszych i gorszych. Wycofajcie się z dyskryminacji i zajmijmy się wspólnie wyzwaniami, jakie stawia dzisiaj przed nami świat.

Organizacje mniejszości niemieckiej już podjęły działania na rzecz pomocy Ukrainie.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


fot. TSKN

fot. TSKN

Od lewej: Ryszard Galla, Rafał Bartek, Bernard Gaida


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaMeltmann-święta
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaJazłowiecka Wielkanoc 2025
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 14 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama