Trwa montaż urządzeń w strategicznych miejscach Zawadzkiego, Żędowic i Kielczy. Punkty dostępu zainstalowano dzięki udziałowi gminy w programie WIFI4EU, z którego uzyskano na ten cel kwotę 15 tysięcy euro.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
I to dwojakiego rodzaju. Przede wszystkim użytkownicy, którzy korzystają z darmowego punktu dostępowego, powinni być pewni, że wchodząc tą drogą na ważne strony internetowe, nie grozi im przejęcie haseł czy innych strategicznych danych. Pod tym względem wi-fi działające w gminie jest bezpieczne, bo każda transmisja jest szyfrowana.
Decydując się na takie połączenie, trzeba jednak uważać, by nie dać się złapać w sidła fałszywej sieci. Od strony technicznej nie ma żadnego problemu, by potencjalny oszust nie ustawił w pobliżu własnego routera i nie uruchomił sieci o łudząco podobnej nazwie. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że każda informacja przesłana tą drogą może być przechwycona i wykorzystana. Bardzo ważne jest więc, by uważnie wybierać wi-fi, do którego podłączamy naszą komórkę lub komputer.
Sieć musi być też bezpieczna w odwrotnym kierunku. Administratorzy nie chcą dopuścić do sytuacji, kiedy mogłaby być ona wykorzystana przez przestępców, a ci pozostaliby anonimowi.
- Nie może dojść do sytuacji, kiedy z bezpłatnego wi-fi skorzysta na przykład pedofil i nie będzie go można namierzyć - mówi informatyk urzędu miejskiego Damian Dubiel. - Sieć musi być tak zabezpieczona, żeby w razie dochodzenia można zidentyfikować urządzenie, z którego nastąpiło wówczas połączenie.
Teoretycznie żadne wejście do sieci bezprzewodowej i tak nie jest anonimowe. Przesyłany jest wówczas adres MAC indywidualny dla każdego urządzenia. Wi-fi działające w Zawadzkiem będzie jednak zapewne dodatkowo zabezpieczone przez konieczność logowania.
- Będziemy testować różne rozwiązania - zapowiada informatyk. - Praktyka pokaże, które okaże się najlepsze.
Trzeba też zgasić nadzieje wszelkiej maści internetowych piratów. Sieć będzie zablokowana na większość stron umożliwiających nielegalne ściąganie plików. Standardową procedurą przy wchodzeniu do sieci będzie też konieczność akceptacji regulaminu.
Sieć nie dotrze wszędzie
Sieć wi-fi nie obejmuje dużego obszaru, więc trzeba było wybrać najodpowiedniejsze miejsca do montażu routerów. Zgodnie z zapowiedzią, w Zawadzkiem będzie to okolica urzędu miejskiego, kinoteatru i hali sportowej. Ta ostatnia będzie okablowana najlepiej, bo działają tu aż 3 punkty. Jest to zrozumiałe ze względu na obszerność obiektu i potrzebę zapewniania dostępu do internetu także na terenie hotelu. W Kielczy posurfować za darmo można w rejonie szkoły podstawowej i remizy strażackiej. W Żędowicach przy budynku szkoły i przedszkola.
Program WIFI4EU zakłada, że minimalna prędkość transmisji musi wynosić 30 Mb/s. Sieć w gminie będzie jednak szybsza i ma osiągnąć 50 Mb/s. Rzadko jednak będzie można korzystać z pełnej przepustowości łącza, bo będzie ono musiało być rozdzielone na wielu użytkowników. Zastosowany zostanie za to mechanizm równomiernego rozłożenia sygnału, więc nie powinna zaistnieć sytuacja, gdy jeden z odbiorców ogląda film w wysokiej rozdzielczości, a cała reszta męczy się z wolnym internetem.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze