Ukraińcy z pow. strzeleckiego wydzwaniają do bliskich w kraju
Wybuchy słychać było m.in. w Kijowie. Ukraińska stolica została sparaliżowana - zamknięto szkoły, przedszkola, miejska komunikacja, na trasach wyjazdowych z miasta tworzyły się korki, nie milkły alarmowe syreny. Jak podaje ambasada ukraińska w Polsce: wojska rosyjskie atakują ukraińskie miasta z różnych kierunków, w tym ze strony czasowo okupowanych Donbasu i Krymu, a także regionu północno-wschodniego.
Rosjanie mieli atakować tylko jednostki zmilitaryzowane, a zadbać o bezpieczeństwo cywili (według Putina Ukraina im zabrała to bezpieczeństwo). Jak wyszło? Dobrze widać na poniższych obrazkach.#Ukraine #Ukraina #UkraineInvasion #Russia pic.twitter.com/BWvM8U4T0D
— Patryk "Skju" Sykut (@PatrykSykut) February 24, 2022
Prezydent Ukrainy na terenie całego kraju ogłosił stan wojenny na okres 30 dni. Zgodnie z dekretem prezydenta organy samorządu lokalnego muszą tworzyć rady obrony i wspierać dowództwo wojskowe we wprowadzaniu i wdrażaniu środków nadzwyczajnych.
- Duch walki wojska ukraińskiego jest wysoki, nasi obrońcy są gotowi odeprzeć państwo-agresora i będą bronić Ziemię Ukraińską - czytamy na oficjalnym profilu ambasady.
Yaroslav od kilku lat mieszka w Polsce, pod Strzelcami, to jego druga ojczyzna. Pochodzi spod Lwowa, tam spędził dzieciństwo i młodość. Tam nadal mieszkają jego rodzice, rodzeństwo.
- Dzwonimy do siebie non stop. Bardzo się o nich boję. Na szczęście z tego co mi przekazują - we Lwowie nie ma na razie paniki. Ludzie żyją normalnie. Ale wszyscy są nerwowi, bo scenariusze są nieprzewidywalne. Matka robi zapasy na wypadek braków w dostawie prądu czy wody... - przyznaje nasz rozmówca.
Tyśmienica, miasto partnerskie Strzelec Opolskich, liczy na solidarność
Od 20 lat miastem partnerskim gminy Strzelce Opolskie jest ukraińska Tyśmienica. Strzelce Opolskie pomogły Ukraińcom w 2014 roku, gdy trwał ostatni kryzys ukraiński, który obalił rządy ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Kryzys polityczny nasilił się po interwencji wojsk rosyjskich w Doniecku i Ługańsku i po aneksji Krymu przez Federację Rosyjską.
- Wtedy Stowarzyszenie Ziemia Strzelecka zorganizowało transport z darami, które trafiły na ukraiński front - przypomina wiceburmistrz Strzelec Opolskich Józef Kampa. - Znalazło się tam 300 par butów z PPO, odzież ochronna, beczki ze słoniną... Od tego czasu takie akcje na szczęście nie były potrzebne.
Przerażające zdjęcia dzisiejszych wybuchów...?? #wojna #Ukraine pic.twitter.com/Z4sOHEZq6t
— KubSonekk (@KubSonekFN) February 24, 2022
Mer Tyśmienicy Tatiana Hradiuk przyznaje, że poranek dla Ukraińców był nerwowy.
- Ludzie się bali - przyznaje. - Z godziny na godzinę panika jednak słabła. Nasze wojska skutecznie ochraniają granice.
- Wszystkie służby państwowe są w gotowości: straż pożarna, medycy, samorządy. Informujemy naszych mieszkańców na bieżąco co się dzieje, bo dużym problemem jest dezinformacja - dodaje wicemer Rusłan Farmus.
Wicemer przyznaje, że ogłoszona została mobilizacja żołnierzy rezerwy: - Powoływani są rezerwiści wojsk specjalistycznych, którzy zgłaszają się do komendy uzupełnień.
Tyśmienica jako region póki co nie zagrożony rosyjską inwazją, szykuje się na przyjęcie uchodźców z regionów zaatakowanych. - Na pewno będzie wielu uciekinierów. Musimy przygotować im miejsca noclegowe, jakąś pomoc rzeczową - wymienia
Czego w tej chwili Ukraińcy potrzebują od Polaków?
- Solidarności. Ukraina jest w Europie i oczekujemy, że wszystkie kraje europejskie solidarnie i skutecznie sprzeciwią się atakowi Rosji na demokratyczne i niezależne państwo jakim jesteśmy - podkreślają przedstawiciele Tyśmienicy.
Protesty przed konsulatem Rosji, Kościół apeluje o modlitwę i wsparcie dla Ukraińców
Inwazja Rosji na Ukrainę spotkała się już z protestami na terenie kraju. Pod konsulatem rosyjskim w Krakowie manifestuje około setki osób. Z kolei w Opolu na godz. 18 na pl. Wolności rozpocząć ma się wiec solidarności z Ukrainą.
Około 100 osób protestuje przed konsulatem rosyjskim przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę w Krakowie. Kierowcy mijający demonstrację trąbią dając wyraz solidarności z Ukrainą!#Ukraine #Kraków pic.twitter.com/cq9Nd0HPOR
— Piotr Kędzierski (@P_Kedzierski) February 24, 2022
Z prośbą o modlitwę i pomoc dla uchodźców wystąpił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
"Z bólem serca przyjmuję doniesienia o dalszej eskalacji napięcia w Ukrainie, a zwłaszcza o działaniach zbrojnych tzw. „rosyjskich separatystów” – pisze abp Gądecki. - W tej sytuacji ‒ kontynuując naszą modlitwę w intencji pokoju ‒ apeluję do moich rodaków o otwarte i gościnne serca dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Polsce będą chcieli znaleźć schronienie przed wojną. Każdy ma prawo do życia w pokoju i bezpieczeństwie. Każdy ma prawo szukać dla siebie i swoich najbliższych warunków zapewniających mu bezpieczne życie".
"Dzieje Polski dowodzą, że w naszej Ojczyźnie od wieków znajdowali schronienie ci, którzy – szanując polską kulturę i prawo – uciekali od prześladowań i nienawiści. W ostatnich latach Polska otwarła swoje podwoje dla przybyszów z Ukrainy, którzy mieszkają wśród nas, pracują razem z nami, modlą się w polskich kościołach i uczą się w polskich szkołach" – czytamy w liście.
W nawiązaniu do prośby przewodniczącego KEP, biskup opolski Andrzej Czaja apeluje o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie. W niedzielę i dni powszednie należy zaśpiewać suplikacje oraz modlić się w intencji pokoju w modlitwie powszechnej.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze