Od Czytelników co rusz słyszymy o piratach drogowych, spalinach i huku nie do wytrzymania. Wiele osób mówi wprost - przy głównej drodze w Jemielnicy jest momentami tak niebezpiecznie, że trzeba się bać o własne życie.
- Chciałam przejść przez przejście dla pieszych z rowerem - opowiada kobieta. - Rozejrzałam się jak zwykle. Dobrze, że przesunęła mi się reklamówka w koszyku, bo zatrzymałam się, by ją poprawić. Gdybym weszła na pasy, możliwe, że zostałabym potrącona... Kierowca tak szybko jechał przez centrum wsi, że nie zauważył pieszego przy przejściu i się nie zatrzymał...
Trudno stwierdzić, czy sytuacja na drodze wojewódzkiej w Jemielnicy poprawi się po wprowadzeniu zaostrzonych kar za przekraczanie prędkości. Fakt jest taki, że zbyt szybko jadące auta stwarzają zagrożenie dla pieszych - w tym dzieci idących do szkoły albo z niej wracających - i innych użytkowników drogi, którzy poruszają się przepisowo.
- W ubiegłym roku policjanci odnotowali na terenie gminy Jemielnica 42 zdarzenia drogowe, w tym dwa spowodowane przez nietrzeźwych kierowców - informuje Marta Białek, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich. - Szczegółowy raport zdarzeń jest w przygotowaniu.
Kontrole policyjne nie zawsze pomagają, ponieważ policjanci nie są w stanie patrolować Jemielnicy przez 24 godziny na dobę. Mieszkańcy mają różne pomysły na poprawę sytuacji. Mówią między innymi o potrzebie montażu fotoradaru albo odcinkowego pomiaru prędkości.
W ubiegłym roku gmina Jemielnica przesłała do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu propozycję zamontowania systemu ostrzegawczego „safepass” przy przejściach dla pieszych w obrębie skrzyżowania drogi wojewódzkiej 426 z drogami powiatowymi (w kierunku Gąsiorowic i Centawy).
System „safepass” ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszego na przejściu. Podstawowym elementem systemu są dwa słupki z czujnikami oraz modułami LED o bardzo dużej mocy. Słupki montowane są przed przejściem dla pieszych oraz dodatkowo w odległości od 3 do 5 metrów od przejścia instalowane są mniejsze słupki, w których znajdują się czujniki. Dzięki temu system jest w stanie precyzyjnie wyznaczyć dwie strefy: ostrzeżenia (3-5 m przed przejściem) i zagrożenia (bezpośrednio przy przejściu). Gdy pieszy znajdzie się w strefie ostrzeżenia, system pulsującym światłem pomarańczowym ostrzega o tym kierowcę. Gdy pieszy jest bezpośrednio przed przejściem lub już na przejściu, system emituje pulsacyjne światło czerwone.
- Wyszliśmy z inicjatywą zamontowania tego systemu w obrębie przejść dla pieszych na drodze wojewódzkiej ze względu na dobro i bezpieczeństwo naszych mieszkańców - mówi wójt Marcin Wycisło. - Na temat finansowania systemu „safepass” rozmawialiśmy z radnymi, którzy uznali to rozwiązanie za potrzebne i korzystne dla mieszkańców gminy. W budżecie na 2022 rok, w dziale Transport i łączność, mamy zabezpieczone na ten cel 50 tysięcy złotych gminnych środków. Mimo że gmina nie zarządza drogą wojewódzką, to chce partycypować w kosztach poprawy bezpieczeństwa na tej drodze - podkreśla wójt.
Propozycja gminy została rozpatrzona przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której członkami są przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. Komisja uznała, że „safepass” jako urządzenie bezpieczeństwa ruchu drogowego nie jest objęte Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Dlatego „brak jest możliwości wprowadzenia rozwiązań, które nie zostały wskazane przez ustawodawcę” - napisano w piśmie, jakie wpłynęło do gminy w odpowiedzi na propozycję oznakowania przejść dla pieszych.
Czy zarządca drogi 426 szuka sposobu na uniknięcie kosztów poprawy bezpieczeństwa na drodze? Trudno powiedzieć. Na pewno bardzo dosłownie traktuje przepisy.
- Nadal będziemy zabiegać o możliwość montażu systemu ostrzegawczego - deklaruje wójt.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze