Pula przeznaczona jest na przykład na budowę, rozbudowę lub przebudowę kanalizacji sanitarnej, lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją oraz przepompowni ścieków, dróg wewnątrz miejscowości, chodników, obiektów użyteczności publicznej, sportowych, świetlic i innych. Nabór wniosków w tej edycji tego programu potrwa do 15 lutego. Do samorządów ma trafić łącznie ok. 22 mld zł, z czego ok. 2,5 mld do samorządów, w których funkcjonowały PGR-y.
Póki co gmina Izbicko nie ma statusu gminy popegeerowskiej, z tego powodu nie uczestniczyła w naborach dotyczących komputeryzacji gmin, gdzie funkcjonowały państwowe gospodarstwa.
W gminie funkcjonowało duże Państwowe Gospodarstwo Rolne - w Siedlcu. W 1973 roku zdobyło I miejsce i sztandar przechodni Ministerstwa Rolnictwa we współzawodnictwie gospodarstw rolnych i przez trzy kolejne lata utrzymywało się w czołówce (zajmując na zmianę I i II pozycję). Gminie przyznawano też dwa razy tytuł Mistrza Gospodarności za bardzo dobre wyniki w produkcji zbóż, żywca i mleka. W latach siedemdziesiątych XX wieku Izbicko i siedlecki PGR dwa razy odwiedził nawet ówczesny I sekretarz PZPR Edward Gierek.
- Staramy się w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa potwierdzić to, że jednak jesteśmy gminą popegeerowską, czekamy na odpowiedź ośrodka. Gdy uzyskamy ten status, na pewno będziemy się starać o pieniądze z Polskiego Ładu na budowę nowego wodociągu w Siedlcu. Na inwestycje w gminach, gdzie funkcjonowały PGR-y, przewidziano nawet 98% dofinansowania - podkreśla wójt Brygida Pytel.
Komentarze