Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 06:58
Reklama Filplast

Powietrze w powiecie strzeleckim coraz lepsze, ale kopciuchy wciąż trują...

Sezon grzewczy w pełni, a powietrze, którym oddychamy jest bardziej zanieczyszczone niż w latem. Gryzący dym najczęściej czuć wieczorami. Jeśli chcemy sprawdzić, jaka jest jakość powietrza w naszej okolicy można to zrobić za pomocą dostępnych aplikacji, stron urzędów miasta oraz strony powietrze.gios.gov.pl.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Powietrze w powiecie strzeleckim coraz lepsze, ale kopciuchy wciąż trują...
Mapka z piątku, 26 listopada

Od kilku lat w naszym powiecie wszystkie gminy starają się walczyć z problemem smogu, realizując wiele programów dotacyjnych dla mieszkańców. Kilka dni temu burmistrz Ujazdu opublikował na swoim Facebooku podsumowanie trzech lat funkcjonowania gminnego programu dotacji do wymiany pieców oraz zakupu i montażu fotowoltaiki.

Reklama

- W tym czasie dofinansowaliśmy wymianę 122 starych pieców na nowe, ekologiczne oraz przyznaliśmy 16 dotacji do fotowoltaik. W sumie na to zadanie przeznaczyliśmy ok. 550 tys. zł - informuje burmistrz.

Podobne gminne programy realizowane są m.in. w gminie Kolonowskie czy Izbicko. Samorządy współpracują również z urzędem marszałkowskim w Opolu, dzięki czemu można uzyskać jeszcze większą dotację.

Są wymierne efekty zmian, ponieważ z raportów wynika, że jakość powietrza poprawia się. Tak jest m.in. w gminie Strzelce Opolskie, gdzie na podstawie raportu z poprzedniego roku, opartego na analizie punktów pomiarowych oraz danych z czujników, można stwierdzić, że jest lepiej niż kilka lat temu.

- Nadal jednak niezbędne są działania związane z doprecyzowaniem i lepszą kalibracją systemu monitoringu emisji zanieczyszczeń - mówi Jacek Kusidło, kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska w urzędzie miejskim w Strzelcach Opolskich.

Gmina od wielu lat wspiera mieszkańców w zakresie wymiany nieekologicznych źródeł ciepła i realizuje m.in. swój program „Oddychaj bez smogu”.

- W roku 2021 pula środków na ten cel wyniosła 210 tys. zł. i zmodernizowano ok. 70 źródeł ciepła. Łącznie w ciągu czterech edycji z tej dotacji już skorzystało ok. 180 nieruchomości - dodaje Jacek Kusidło.

Mieszkańcy mogą również skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Zatrzymać smog”, gdzie można otrzymać aż do 67% kosztów inwestycji z budżetu marszałkowskiego oraz gminnego. Ogólnopolski program „Czyste Powietrze” można łączyć z innymi formami dotacji, w urzędzie w Strzelcach działa punkt konsultacyjny tego programu.

- Łącznie w 2021 roku dzięki wsparciu programów dotacyjnych wymieniono już ponad 100 indywidualnych źródeł ciepła. Więcej szczegółów odnośnie dotacji można znaleźć na stronie urzędu oraz pod nr tel. 774049 350.

 Zlecenie lub przygotowanie kolejnego raportu planujemy na przyszły rok, po uzyskaniu danych z jakości powietrza po rozpoczętym już sezonie grzewczym - dodaje Jacek Kusidło.

Przekroczony ozon i benzo(a)piren

W Strzelcach Opolskich przy ul. Kard. Wyszyńskiego stoi stacja pomiarowa, na której Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Opolu realizował w ubiegłym roku automatyczne pomiary w zakresie: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, dwutlenku azotu, tlenku azotu, benzenu oraz pomiary manualne w zakresie: pyłu zawieszonego PM10, benzo(a)pirenu, arsenu, kadmu, niklu i ołowiu.

- W bieżącym roku wykonywane są pomiary automatyczne pyłu zawieszonego PM10. Reprezentatywność wyznaczona przez Instytut Ochrony Środowiska PIB dla tej stacji obejmuje obszar miasta i częściowo gminy Strzelce Opolskie - mówi Barbara Barańska naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Opolu. - W minionym sezonie grzewczym 2020/2021 wydano 9 powiadomień, które obejmowały obszar powiatu strzeleckiego. W grudniu 2020 oraz styczniu i lutym 2021 wydano sześć powiadomień o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 w powietrzu. W styczniu 2021 wydano trzy powiadomienia o przekroczeniu poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu - dodaje.

Powiadomienia dotyczyły obszarów z całego województwa, natomiast w przypadku powiatu strzeleckiego w większości przypadków wystąpiły dla obszarów środkowej i południowo-zachodniej części powiatu, wraz ze Strzelcami Opolskimi. W obecnym sezonie grzewczym wydano na razie jedno powiadomienie o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 w powietrzu 15 listopada br.,

który uwzględniał w powiecie strzeleckim m.in. część gminy Leśnica.

- W ocenie jakości powietrza wykonanej za 2020 rok, na terenie województwa stwierdzono przekroczenie benzo(a)pirenu, pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz ozonu, z czego dla powiatu strzeleckiego, stwierdzono przekroczenie ozonu oraz benzo(a)pirenu. Na podstawie prowadzenia dwuletnich pomiarów nie można stwierdzić, czy jakość powietrza na obszarze powiatu strzeleckiego uległa pogorszeniu lub poprawie. Jednak biorąc pod uwagę wieloletnie pomiary prowadzone na stacjach zlokalizowanych na terenie województwa opolskiego, można zaobserwować poprawę jakości powietrza w naszym województwie - dodaje Barbara Barańska.

W 2022 roku stacja zostanie przeniesiona do Brzegu. W kolejnych latach planowane są cykliczne powroty stacji do wcześniejszych lokalizacji, w tym do Strzelec Opolskich.

Kto kontroluje paleniska?

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu może kontrolować firmy, a jeśli chodzi o prywatne nieruchomości to sprawdzaniem zajmuje się odpowiedni wójt lub burmistrz. Do Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich co roku wpływa kilkanaście zawiadomień o tym, że dochodzi do palenia śmieci w piecach domowych.

- Palenie odpadów jest zabronione, zgodnie z art. 155 Ustawy o odpadach. Jak mówi przepis wszelkie spalanie odpadów powinno następować w specjalnych spalarniach, a nie w domowym zaciszu. Powyższe wykroczenie zagrożone jest karą grzywny lub aresztu - przestrzega st. sierż. Marta Białek z KPP Strzelce Opolskie.

Dodaje, że policja nie prowadzi statystyk zakończenia tego wykroczenia. Jeśli ktoś okaże skruchę na miejscu i ugasi palenisko w piecu, wtedy funkcjonariusz może dać jedynie pouczenie.

- Policjant na miejscu ocenia sytuację i decyduje, który środek oddziaływania będzie najlepszy. Osoba popełniająca wykroczenie może być również ukarana skierowaniem wniosku do sądu i to on wówczas decyduje o wysokości kary - dodaje.

Kilka dni temu spadł śnieg i zrobiło się jeszcze chłodniej, a prawdziwa zima dopiero przed nami. Oznacza to, że tam gdzie nadal jest sporo kopciuchów, powietrze będzie gorszej jakości i czasem trzeba będzie sobie odpuścić spacer. Ci, którzy jeszcze nie zmodernizowali starego ogrzewania nadal mogą postarać się o dofinansowania na wymianę pieca - jak to zrobić? Zapytajcie w swojej gminie.


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaMeltmann-święta
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaJazłowiecka Wielkanoc 2025
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama