W 2019 roku jego pula w gminie Izbicko wyniosła 235 939 złotych, w 2022 będzie już prawie 298 tys. złotych. Na co wioski planują przeznaczyć swoje przyszłoroczne budżety?
Każda miejscowość część środków chce wydać na integrację mieszkańców, czyli organizację festynów, babskich combrów, spotkań z okazji Dnia Kobiet, Dnia Chłopa, Dnia Seniora, a także na utrzymanie porządku - koszenie, odśnieżanie etc. Na co jeszcze?
Borycz ma w planach remont kanalizacji burzowej na Woj. Polskiego, a także wykonanie projektu przebudowy odcinka drogi przy tej ulicy. Grabów chce prawie całe swoje pieniądze (ponad 11 tys. zł) przeznaczyć na zorganizowanie dwóch imprez - Nocy Świętojańskiej oraz dożynek gminnych, które zostały już dwukrotnie przełożone z powodu pandemii.
Izbicko przymierza się do dokończenia chodnika na ulicy Kwiatowej, chce też wspomóc działanie świetlicy wiejskiej i organizacje wydarzeń sportowych, takich jak wyścig kolarski czy imprezy biegowe.
W Krośnicy w przyszłym roku szykuje się duży festyn - prawie połowa funduszu sołeckiego (30 tys. zł) została zaplanowania na ten cel.
Społeczność Otmic postanowiła w przyszłym roku zakupić materiały potrzebne do budowy chodnika i remontu dróg, a także narzędzi do prac porządkowych. Zarezerwowano również środki na przygotowanie świątecznych iluminacji, które stały się już otmicką tradycją.
Utrata, która dysponuje niewielkimi finansami sołeckimi, część z nich chce wydać na zakup piłkowchytów oraz stołów i ławek.
Poznowice wzbogacą się o nowe witacze, zadbają o estetykę świetlicy wiejskiej - będzie ona odmalowana, wymieniona zostanie część mebli, a w oknach pojawią się rolety. Malowanie korytarza i klatki schodowej w świetlicy to przyszłoroczny priorytet Suchodańca.
O podniesienie standardu swojej świetlicy zadba także Ligota Czamborowa. Wioska przymierza się do malowania swojego miejsca spotkań, wymianę podłóg w pomieszczeniach oraz wykonanie ogrodzenia terenu. Doposażenie świetlicy to także jedno z zadań Siedlca. Wyremontowana zostanie tu między innymi kuchnia - część środków na ten cel pozyskanych zostanie z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Wioska ma też inny, niezwykle ciekawy plan. Chce wybudować dzwonnicę.
- Tak zwany „dzwonek”, który stanąłby przy kaplicy i dzwonił w południe, czy zawiadamiał o śmierci któregoś z mieszkańców - mówi sołtyska wsi Teresa Niedziela.
Mieszkańcy Sprzęcic myślą o modernizacji placu rekreacyjnego i o zakupie traktorka, pomocnego w utrzymaniu porządku.
Plany są ambitne, oby wszystkie udało się zrealizować bez przeszkód.
Komentarze