Gmina Kolonowskie po raz pierwszy przystępuje do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji. To podstawowy wieloletni dokument, który umożliwia prowadzenie kompleksowych działań rewitalizacyjnych na wyznaczonym obszarze. Jest uchwalany przez samorząd lokalny i pozwala na wyprowadzenie obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysu oraz stworzenia warunków do ich dalszego rozwoju.
- Zgodnie z zapowiedziami dotyczącymi nowego okresu programowania funduszy unijnych część inwestycji czy działań, na które będziemy mogli pozyskać środki będzie takiego dokumentu wymagało. Warto również podkreślić, że sama idea rewitalizacji dotyczy pewnego wyodrębnionego obszaru, który w ramach tych działań powinien przejść społeczne, architektoniczne, planistyczne i ekonomiczne przekształcenie - mówi Konrad Wacławczyk, wiceburmistrz Kolonowskiego.
Istotnym elementem Gminnego Programu Rewitalizacji jest diagnoza przeprowadzana na potrzeby wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Jej celem jest zidentyfikowanie tych miejsc w gminie, w których występuje szczególna koncentracja zjawisk kryzysowych. Diagnozą objęto obszar całej gminy, we wszystkich pięciu aspektach: społecznym, gospodarczym, środowiskowym, przestrzenno-funkcjonalnym oraz technicznym. Wyniki tej diagnozy są przesłanką do rozpoczęcia dalszych prac związanych ze sporządzaniem programu.
- Celem rewitalizacji jest pobudzenie i uruchomienie mechanizmów rozwojowych, które sprawią, że nawet po zakończeniu interwencji, obszar będzie nadal się rozwijał. Niezbędnym elementem procesów rewitalizacyjnych jest prowadzenie działań o charakterze społecznym ukierunkowanym na mieszkańców - dodaje wiceburmistrz.
Wstępnie planem rewitalizacji gmina chciałaby objąć dzielnicę Fosowskie.
- Przez wiele lat Fosowskie było bardzo ważnym miejscem w naszej gminie, szczególnie ze względu na węzeł kolejowy. Z miejscowości można było praktycznie wszędzie dojechać, była tutaj też lokomotywownia oraz wiele miejsc związanych z koleją m.in. ośrodek zdrowia. Była wieża ciśnień, która pobierała wodę i pierwsza kanalizacja. Czasy jednak się zmieniły i tak naprawdę Fosowskie oprócz straży nie ma nic wyłącznie swojego, bo jako dzielnica jest częścią Kolonowskiego, parafię tworzy razem ze Staniszczami Wielkimi itd. Uważamy, że należy skupić się teraz właśnie na Fosowskiem i poprawić jego wizerunek - mówi Konrad Wacławczyk.
Co ważne, mieszkańcy obszaru rewitalizacyjnego, mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych. Dzięki temu gmina lepiej pozna ich problemy oraz potrzeby. W czwartek, 4 listopada, w godzinach 16.00 - 18.00 w świetlicy przy PSP Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3, odbędzie się spotkanie.
Konsultacje przeprowadzane są również online - wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej urzędu gminy, można też przyjść do urzędu i tam go wypełnić.
Opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji zajęła się zewnętrzna firma, a gmina musiała zapłacić za to ok. 22 tys. zł.
Komentarze