W budynku gospodarczym przy świetlicy wiejskiej w Gąsiorowicach, w miejscu, gdzie dawniej znajdowała się szatnia szkolna, utworzono zagrodę chłopską. Inwestycja była częścią dużego projektu pn. „Turystyka i rekreacja atutem Gąsiorowic”, na który Stowarzyszenie Odnowy Wsi wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną pozyskali prawie 200 tys. zł dofinansowania unijnego za pośrednictwem Stowarzyszenia Kraina św. Anny.
- Nasza wioska ma korzenie rolnicze. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z przełomu XIII i XIV wieku i są związane z opactwem cysterskim w Jemielnicy - przypomina Mateusz Stróżyk, prezes Odnowy Wsi. - Przez stulecia mieszkali tu głównie rolnicy, dlatego nie mogliśmy pominąć zagrody chłopskiej, planując rozwój turystyczny Gąsiorowic.
25 września podczas Festynu Gąski nastąpiło uroczyste otwarcie zagrody.
- Można poznać zwyczaje dawnych mieszkańców wsi, narzędzia rolnicze, jakich używali przed 1945 rokiem. Przy wejściu znajduje się tradycyjna drewniana śląska lauba - mówi prezes.
Na co dzień zagrodę można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się. Można pytać o terminy za pośrednictwem Facebooka.
Gąsiorowice co rusz zdobywają nagrody i pozyskują wsparcie dla swoich projektów. Aktualnie na Facebooku dostępny jest film promujący Szlak Gąski.
- Miał swoją premierę na Festynie Gąski. Nagranie filmu było nagrodą w konkursie pt. „Dobre praktyki w cieniu wulkanu”, do którego zgłosiliśmy nasz Szlak Gąski - mówi Mateusz Stróżyk. - Niezmiennie zachęcamy do zwiedzania Gąsiorowic...
Komentarze