Pomnik powstańców śląskich w Siedlcu uzyska status zabytku. Choć nie jest ani stary, ani ciekawy architektonicznie. Jest jednak wyjątkowy. W maju 1921 na polu pod Siedlcem polegli młodzi chłopcy z batalionu pszczyńskiego, szturmujący Górę św. Anny. Ich ciała pogrzebali siedlczanie.Przez lata bezinteresownie opiekowali się też mogiłą. W 50. rocznicę bitwy pod Siedlcem, w 1971 roku (podaje się też 1981 rok) szczątki powstańców przeniesiono do centrum miejscowości. Ekshumacją zajął się poznowicki grabarz Alois Karmaisky. Ustawiono też obelisk i tablicę z nazwiskami. Dwudziestu zabitych oznaczono jako nieznanych.
Dopiero w 2007 roku potomkowie poległych dowiedzieli się o miejscu pochówku swoich krewnych. Od tego czasu mieszkańcy Bierunia, Bojoszowy i okolic (miejscowości, z których pochodzili powstańcy) przyjeżdżają, by uczcić ich pamięć.
- Od lat zabytkiem jest powstańcza mogiła Blaniów w Poznowicach. Ten pomnik też powinien mieć taki prestiż. Przez lata zyskał on nową historię, a nasza gmina nowych przyjaciół. Z szacunku do nich, a przede wszystkim do bohaterskich powstańców, wystąpiliśmy do konserwatora zabytków o wpisanie pomnika do gminnego rejestru zabytków - wyjaśnia.
Komentarze