Trochę historii
1 września 1970 roku powstała Poradnia Wychowawczo-Zawodowa w Strzelcach Opolskich.
Jej kierownikiem został Józef Lenik. Kolejnym kierownikiem w 1972 roku był Stanisław Piątek, a od 1974 roku Elżbieta Nikratowicz. W 2004 roku funkcję dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej objęła Barbara Kemska-Guga. Od 2019 roku - Mirosława Stańczak i jej kadencja trwa do dziś.
Nie tylko dyrektorzy się zmieniali. Początkowo pierwsza siedziba poradni mieściła się przy ulicy Krakowskiej 27, od 1979 roku na ul. Powstańców Śl. 1, a od 2001 roku przy ul. B. Chrobrego 5.
Poradnia to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim ludzie, którzy w niej pracują: psycholodzy, pedagodzy, rehabilitanci, logopedzi, specjaliści z zakresu autyzmu, w tym zespołu Aspergera, doradcy zawodowi, oligofrenopedagodzy, specjaliści wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
W ciągu 50 lat z poradni skorzystało 50 000 dzieci, wydano 15 000 opinii, a także 1000 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, ponadto przeprowadzono miliony rozmów i konsultacji telefonicznych.
Te liczby wskazują, jak potrzebna jest pomoc placówki w naszym regionie. Do poradni mogą zgłaszać się dzieci, rodzice, nauczyciele, a także żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe. Z terenu całego powiatu.
- Czasy się zmieniają, a my razem z nimi. Poradnia poleca cykl "Zabawy matematyczne" - filmy prezentujące proste zabawy kształtujące umiejętności liczenia, zajęcia grupowe dla dzieci z logorytmiki, facebookowy konkurs na najciekawsze zdjęcie logopedyczne dla dzieci "Terapia logopedyczna w odcinkach"- cykl filmików z prostymi ćwiczeniami logopedycznymi. Kolejne nasze plany to zorganizowanie spotkania z uczniami w szkołach na temat wad postawy związanych z nadmiernym korzystaniem ze smartfonów, w ramach akcji "Mniej ekranu, więcej zabawy". Chcemy tez utworzyć centrum szkoleniowo-doradcze dla rodziców, nauczycieli i dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, ze szczególnym uwzględnieniem spektrum autyzmu - wymienia Mirosława Stańczak. - Najtrudniejsze w naszej pracy jest wielowątkowość i wieloaspektowość udzielanej pomocy - dodaje dyrektorka.
Poradni życzymy wielu sukcesów!
Komentarze