Na ulicy Mickiewicza w Strzelcach Opolskich trwają prace związane z przebudową kanalizacji sanitarnej. O inwestycji pisaliśmy na początku maja. Przypomnijmy, że obejmuje ona m.in. wymianę sieci kanalizacyjnej i studni rewizyjnych.
Na sesji 16 czerwca strzelecki radny Henryk Rudner złożył na ręce przewodniczącej rady miejskiej Gabrieli Puzik pismo mieszkanki ulicy Mickiewicza oraz swoją interpelację.
- Nasza ulica jest obecnie w remoncie - dotyczy on przyłączy kanalizacyjnych (wymiany rur). Natężenie ruchu było i jest bardzo duże, prędkość jest notorycznie przekraczana przede wszystkim przez kierowców samochodów ciężarowych. Pomimo ustawionych, a wywalczonych przez nas, znaków ograniczających prędkość do 40 km/h. Ruch pieszy również jest bardzo duży, co przy trwającym remoncie (wykopy i zwężenie pasa ruchu) staje się ogromnie uciążliwe, a nade wszystko niebezpieczne - czytamy w piśmie napisanym przez mieszkankę Strzelec. - Mając na uwadze powyższe argumenty bardzo prosimy o podjęcie właściwych kroków tzn. takich, które uniemożliwiłyby wjazd na tę ulicę samochodom ciężarowym na czas trwania remontu.
Henryk Rudner w swojej interpelacji dodaje, że przez ulicę Mickiewicza prowadzi szklak pieszy, który łączy Osiedle Piastów Śląskich z centrum miasta. Rozpryskujące się kamienie (czasowe utwardzenie nawierzchni drogi) stanowią zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i przyległych nieruchomości.
- Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc w wykonaniu następujących działań: czasowe (do końca robót) przekierowanie ruchu samochodów ciężarowych z ul. Mickiewicza na równoległą ul. Kozielską, przesunięcie znaku ograniczenia prędkości ze skrzyżowania z ul. Blokową przed skrzyżowanie z ul. Ogrodową w kierunku ul. Opolskiej, częstsze patrole policji w ciągu ul. Mickiewicza - wymienia w interpelacji radny.
Gmina Strzelce Opolskie skierowała w tej sprawie wnioski do Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji oraz do Komendy Powiatowej Policji. W pierwszym dokumencie czytamy o propozycjach radnego, w celu wyeliminowania niedogodności na drodze. Dodatkowo strzelecki magistrat zaproponował, że skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem problemu byłoby czasowe utwardzenie wykopu kostką chodnikową. W piśmie do KPP władze gminy zwracają się o zwiększenie częstotliwości policyjnych patroli i egzekwowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego, które mają na celu ograniczenie prędkości pojazdów.
Na razie do strzeleckiego magistratu nie wpłynęły jeszcze odpowiedzi tych instytucji z informacjami, jakie działania zostaną podjęte. Do sprawy wrócimy.
Przypomnijmy, że koszt inwestycji to nieco ponad 700 tys. zł brutto. Wykonawca ma czas na zrealizowanie wszystkich prac do 4 lutego 2022 roku, czyli 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Są jednak szanse, że uda się je skończyć szybciej.