Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 11:15
Reklama Filplast

100 lat i 6 tygodni

100 lat i 6 tygodni
Szczątki spoczęły w nowej kwaterze

Tyle czasu upłynęło między szybkim pochówkiem przy polnej drodze a drugim, uroczystym pogrzebem powstańców śląskich, którzy zostali ekshumowani w okolicach Ligoty Dolnej. Nie wiadomo dokładnie, kim byli ci mężczyźni. Przy ciałach nie zachowały się żadne dokumenty, a w ochotniczych formacjach, jakimi były oddziały powstańcze, papierkowa robota stała zawsze na ostatnim miejscu. Brakuje więc ewidencji poszczególnych oddziałów.

Reklama

Badania przeprowadzone na kościach poległych mówią tylko o ich wieku. Najstarszy z piątki poległych miał 25 lat. Troje powstańców miało po 20 lat. Najbardziej szokująca jest piąta ofiara - młody chłopak, który w chwili śmierci miał około 12 lat. Nie wiadomo, czy przywędrował on na naszą ziemię z oddziałami, czy też był mieszkańcem okolicznych wiosek i przyłączył się do powstańców. Raczej nie nosił karabinu i pełnił rolę gońca.

Niewiele wiadomo też o okolicznościach śmierci tej piątki. Mogła to być część batalionu wycofującego się po niemieckim ataku lub mały oddział zwiadowczy. Wiadomo natomiast z całą pewnością, kiedy zginęli. W tym miejscu walki trwały tylko 21 maja 1921 roku. Tego dnia Selbstschutz wyprowadził potężny atak z Krapkowic w kierunku Góry św. Anny. Krwawe walki o drogę na szczyt miały miejsce tego dnia m.in. w okolicach Oleszki i Ligoty Dolnej, czyli w miejscu, gdzie pierwotnie zostali pochowani powstańcy.

Ciała zabitych nie zostały wtedy złożone na cmentarzu. Prawdopodobnie okoliczni mieszkańcy przenieśli je naprędce do grobu wykopanego tam, gdzie polegli. Przekazywali sobie potem tę wiedzę z pokolenia na pokolenie i pokazywali to miejsce dzieciom. Kości ekshumowano dopiero w 2019 roku, a ponowny pogrzeb odbył się w miniony wtorek, 6 lipca 2021 roku, na cmentarzu w Kalinowie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Wysokiej. Potem uczestnicy pogrzebu i trumienki z kośćmi przejechali do Kalinowa. Pod kościołem uformowano kondukt żałobny, który przeszedł na cmentarz. Towarzyszyła mu orkiestra wojskowa oraz oddział wojska, który nad grobem oddał salwę honorową. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz zarówno samorządowych, jak i państwowych, IPN-u i wielu innych instytucji. Historię powstańców nakreślił w krótkim przemówieniu Piotr Smykała.

- Jest naszym obowiązkiem pomodlić się za nich i upomnieć o pamięć o bohaterach Rzeczpospolitej - powiedział podczas swojego wystąpienia Marcin Ociepa, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. - Wysyłamy dla żyjących jasny sygnał, że polskie państwo nigdy o nich nie zapomina i upomni się o nich, choćby minęło 100 lat.

Pięciu powstańców spoczęło w nowej kwaterze obok istniejącego już od lat grobu powstańców śląskich.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama