Gmina zagląda nam do pieca i nic na to nie poradzimy. Od początku miesiąca istnieje obowiązek wypełnienia ankiety, w której musimy zadeklarować, jaki rodzaj źródła ciepła używany jest w naszym gospodarstwie domowym. Jeżeli posiadamy kilka budynków, z których każdy ogrzewany jest innym źródłem ciepła, to musimy podać je wszystkie. Wypełnienie deklaracji obowiązuje nie tylko właścicieli nieruchomości. Ankietę wypełnić muszą także zarządzający szkołami, magazynami, kościołami, biurami, szpitalami itp. Nawet jeżeli posiadamy starą szopę ogrzewaną raz na rok kozą na drewno, ona również musi być zadeklarowana. Tylko takie dodatkowe źródła ciepła jak przenośne grzejniki elektryczne mogą zostać pominięte.
Odpowiedzi na pytania ankiety można wysłać elektronicznie, dostarczyć do urzędu gminy osobiście lub poczekać na zjawienie się ankietera. Ważne, aby to zrobić, w przeciwnym razie konsekwencje mogą być w przyszłości przykre. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kara finansowa za brak deklaracji może wynieść od 20 złotych do nawet 5 tysięcy złotych. Poza tym nasze gospodarstwo może zostać odgórnie określone w bazie danych jako ogrzewane kotłem węglowym bezklasowym, czyli kopciuchem z najniższej półki. W przyszłości może to poskutkować nadejściem urzędowego pisma z nakazem zmiany źródła ciepła na mniej emisyjne. Na nic mogą wtedy zdać się zapewnienia, że dom ogrzewamy najnowocześniejszym kotłem gazowym. Co prawda trudno sobie wyobrazić, że sytuacja będzie aż tak absurdalna, lecz po co pakować się w kłopoty?
Wszystkie informacje trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - bazy danych stworzonej przez Ministerstwo Klimatu. Ma to na celu zebranie dokładnych informacji o źródłach ciepła i lepszą walkę ze smogiem i jego skutkami. W tym momencie szacuje się, że w kraju funkcjonuje około 900 tysięcy gospodarstw „ubogich energetycznie”, czyli takich, których właścicieli nie stać na zakup nowoczesnych źródeł ogrzewania. Po ich dokładnym spisaniu łatwiej będzie wyznaczyć i przydzielić fundusze, które pomogą zmienić ten stan.
Jeżeli nieruchomość powstała przed 1 lipca 2021 roku, właściciel lub zarządzający ma 12 miesięcy na wypełnienie ankiety. Nowsze nieruchomości oddane do użytku po tej dacie - 14 dni. Stworzona została specjalna platforma elektroniczna, przez którą można taką deklarację złożyć bez ruszania się z fotela. Wystarczy wejść na stronę www.zone.gunb.gov.pl. Portal może mieć na początku duży ruch, więc warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż będzie pracować bez opóźnień.
Komentarze