Rok 2019 zakończył się wzrostem liczby bezrobotnych zarejestrowanych w powiecie strzeleckim. Na dzień 31 grudnia bez zatrudnienia pozostawało 1300 osób. Na koniec grudnia 2018 roku - 1273.
- Jest to nieduża różnica, stopa bezrobocia nadal utrzymuje się na poziomie ok. 5,1% - przyznaje Norbert Jaskóła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich. - Jednak w związku ze wzrostem bezrobocia otrzymamy w tym roku ok. 13% więcej środków na aktywizowanie osób bez pracy, czyli na organizację staży, dotacje, prace interwencyjne itp.
Na urzędowych tablicach w 2019 roku było o 1000 ofert pracy mniej w porównaniu z rokiem 2018. Wynika to głównie z faktu, że nowo powstałe firmy (np. w strefie gospodarczej gminy Ujazd) skompletowały załogę i nie zatrudniają już tylu pracowników.
- Obserwujemy, że nasyciła się branża motoryzacyjna - mówi dyrektor Jaskóła. - Sporadycznie wpływają oferty pracy od tych firm, ale nie na taką skalę, co jeszcze dwa lata temu. Przestały też zatrudniać agencje pracy.
Przybywa za to cudzoziemców chcących zarabiać w powiecie strzeleckim. Pracowników zza granicy sprowadzają zwłaszcza firmy budowlane. 93% z przyjezdnych to Ukraińcy. W 2019 roku pracowało ich u nas 1749. Było też 71 Mołdawian, 38 Białorusinów. Łącznie urząd pracy zarejestrował 1869 oświadczeń od pracodawców o powierzeniu pracy cudzoziemcom. Dla porównania - w 2018 roku takich oświadczeń było 1586.
- Obsługą spraw związanych z zatrudnieniem obcokrajowców, kontrolą ich wiz i paszportów biometrycznych zajmują się w naszym urzędzie już cztery osoby. Pracy w tym zakresie z roku na rok przybywa - mówi Norbert Jaskóła.
Urząd pracy może wydać cudzoziemcowi zgodę na pracę w Polsce przez maksymalnie 180 dni. Po zgodę na pracę przez dłuższy okres - do 3 lat - należy się udać do służb wojewody. Niewykluczone, że te kompetencje wojewody wkrótce przejmą urzędy pracy. Na razie trwają na ten temat rozmowy.
Większość zagraniczników podejmujących zatrudnienie w powiecie strzeleckim to mężczyźni. W 2019 roku było ich 1556.
Komentarze