"Śmieciowy absurd" w Strzelcach Opolskich trwał miesiąc. Co dalej
Eko Box powinien bezpłatnie przyjmować odpady komunalne takie jak: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, odpady zielone i odpady kuchenne, meble i odpady wielkogabarytowe, zużyte opony (z pojazdów o masie do 3,5 t), sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, oleje, farby, chemikalia i opakowania po chemikaliach, tekstylia, odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne, gruz. Tak powinno być.
Jednak mieszkańcy zgłaszają, że tak nie jest. Szczególnie z odpadami poremontowymi.
- Nie można oddawać styropianu, na którym jest klej, rur kanalizacyjnych po remoncie łazienki, spłuczek i kabin. Musimy z tym wszystkim jechać do Opola. Lustro przyklejone do szafy też nie zostanie przyjęte. Przecież to jest absurd! - żali się mieszkaniec Strzelec Opolskich.
- Czy władze są świadome tego, że w naszym mieście nie ma co robić ze śmieciami po remoncie? - pyta mężczyzna. - Miasto zmusza mieszkańców do wywożenia śmieci do lasów, przykop i innych miejsc. Wygląda to tak, że ktoś szuka oszczędności nie tam, gdzie powinien - ocenia.
Od urzędników Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich słyszymy, że do ratusza docierały informacje o problemie z odbieraniem odpadów.
- W styczniu br. rzeczywiście docierały do nas informacje od mieszkańców o problemach z odbiorem niektórych odpadów poremontowych np. wanien czy brodzików przez Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Szymiszowie i poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sprawy - potwierdza Joanna Kuliś ze strzeleckiego magistratu.
Nasza redakcja zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie sprawy bezpośrednio do Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. - spółki, która odpowiada za funkcjonowanie punktu Eko Box w Szymiszowie.
- Jednym z powodów odmowy przyjęcia ww. odpadów na PSZOK-u oraz składowisku w Szymiszowie od dnia 1 stycznia 2025 r. jest obowiązek segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych, który został wprowadzony nowelizacją ustawy o odpadach z dnia 17 listopada 2021 roku (znowelizowanej Ustawą z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw) - wyjaśnia Katarzyna Słodkowska ze Strzeleckich Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Opolskich.
- Przepisy ww. nowelizacji weszły w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., wprowadzając szczegółowe regulacje dotyczące sposobu postępowania z ww. rodzajami odpadów. Obecnie, gospodarując odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi, należy uwzględniać hierarchię postępowania z odpadami. W praktyce oznacza to brak możliwości ich składowania. Do końca grudnia 2024 r. odpady takie jak wanny i brodziki akrylowe, panele i listwy PCV, wykładziny PCV, kabiny prysznicowe oraz materiały instalacyjne z tworzyw sztucznych były dostarczane przez mieszkańców głównie jako zmieszane odpady poremontowe. Były one wówczas kierowane bezpośrednio na składowisko. Działania te odbywały się zgodnie z procedurami zawartymi w posiadanych decyzjach (Instrukcja prowadzenia składowiska oraz Pozwolenie zintegrowane) - podaje pracownik SWiK Sp. z o.o.
Jak informuje urzędniczka, spółka posiada decyzje, pozwalające przyjmować na PSZOK jedynie gruz ceglany i betonowy wraz z materiałami ceramicznymi, ziemię (odpady poddane są procesowi recyklingu), materiały izolacyjne oraz konkretne odpady z "grupy 17", które nadal można składować.
- Decyzje nie przewidują możliwości zbierania (magazynowania) na terenie PSZOK-u odpadów budowlanych z "grupy 17", takich jak wanny i brodziki akrylowe, panele i listwy PCV, wykładziny PCV, kabiny prysznicowe, materiały instalacyjne z tworzyw sztucznych (np. rury, złączki), a także szkło zbrojone - mówi. - W związku z powyższym pracownicy, którzy ponoszą bezpośrednią odpowiedzialność za przyjmowanie, zgodnie z decyzjami i przepisami prawa odpadów zobowiązani byli do odmowy przyjęcia tych odpadów.
Spółka deklaruje, że stara się o nowe pozwolenia...
- Mając na uwadze potrzebę znalezienia rozwiązania, już w grudniu 2024 r. (jeszcze przed ogłoszeniem nowelizacji przepisów w Dzienniku Ustaw) SWiK Sp. z o. o. podjął działania zmierzające do znalezienia na rynku firm mogących przetwarzać te odpady zgodnie z nowymi przepisami. W wyniku rozmów SWiK Sp. z o.o. nawiązał współpracę z dwoma przedsiębiorstwami, które zaoferowały ich zagospodarowanie. Po dopełnieniu wszelkich wymogów logistycznych oraz formalności, od dnia 10 lutego 2025 r. pracownicy składowiska wznowili przyjmowanie powyższych odpadów na PSZOK-u - podaje.
Mieszkańcy gminy sygnalizowali, że istnieje groźba zaśmiecania lasów i łąk niechcianymi poremontowymi odpadami. Dobrze, że "śmieciowy absurd" tym razem trwał tylko nieco ponad miesiąc i środowisko wokół nas przez niego nie ucierpiało.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze