To już 27. ogólnopolska edycja tego prestiżowego rankingu. Licea ogólnokształcące zostały ocenione w nim za pomocą trzech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniku matury z przedmiotów dodatkowych. Wykorzystano do tego dane zewnętrzne: protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W przypadku techników kryteria oceny są cztery: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.
LO Strzelce: prawie podium
Najlepiej z terenu powiatu ocenione zostało Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. W. Broniewskiego w Strzelcach Opolskich, które zajęło 5. miejsce wśród liceów Opolszczyzny i 365. miejsce w kraju. Tym samym szkołę uhonorowano też kolejny raz tytułem Srebrnej Szkoły. Tytuł wiąże się też z graficznym znakiem jakości, którego szkoła może używać – np. na stronie internetowej czy na dokumentach. Strzeleckie liceum poprawiło swój wynik względem lat ubiegłych, kiedy uplasowało się na miejscach 7. (2024 r.) i 6. (2023 i 2022 r.). Miejsce 5. szkoła zajęła ostatnio w roku 2021. Wtedy też otrzymała znak Złotej Szkoły. Przysługuje on liceum na miejscach od 1 do 200 w rankingu krajowym.
– W rankingu „Perspektyw” „Broniewski” zajmuje zazwyczaj lokaty w pierwszej szóstce liceów województwa opolskiego. Cieszymy się, że w tym roku wskoczyliśmy na miejsce piąte – mówi dyrektor Małgorzata Swaczyna. – To efekt pracy i starań całej społeczności: uczniów, nauczycieli, organu prowadzącego, którym jest powiat strzelecki, oraz rodziców, którzy stwarzają uczniom warunki sprzyjające nauce.
Dyrektor Swaczyna przyznaje, że biorąc pod uwagę dobre wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego oraz uczniowskie tytuły laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych szczebla centralnego, z nadzieją czekała na rezultat tegorocznego podsumowania „Perspektyw”. Wynik uzyskany w danym roku to efekt pracy, która trwa jednak o wiele dłużej niż rok, dlatego celem nie jest sam ranking, ale systematyczna praca dla dobra uczniów.
– Najważniejsze jest to, aby nasi licealiści zdobywali wiedzę i umiejętności, a w konsekwencji uzyskiwali wyniki matur, które pozwolą im kontynuować naukę na wybranych uczelniach oraz realizować ścieżki własnego rozwoju – podkreśla Małgorzata Swaczyna.
CKZiU: najważniejszy uczeń
Pozostałe szkoły średnie w powiecie znalazły się w rankingu „Perspektyw” już nie tak wysoko.
W kategorii techników Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich ma miejsce 18. Wyżej są szkoły z Opola, Olesna, Tułowic, Praszki, Brzegu, Prudnika, Nysy, Kędzierzyna-Koźla czy Ozimka. Ale rok temu CKZiU miało miejsce 24. A zatem udało się poprawić miejsce w rankingu. Choć – z drugiej strony – bywały też lata, gdy ta pozycja była dużo lepsza: np. dwa lata temu miejsce 19. a cztery lata wcześniej 11.
– Cieszymy się, że wróciliśmy do drugiej dziesiątki, szkoda, że nie udało się uzyskać odznaki jakości – komentuje dyrektor Halina Kajstura. – Postęp jest i to znak dla nauczycieli, że ich praca daje efekty, natomiast inna sprawa, że nie pracujemy dla rankingów, ale najważniejszy jest dla nas uczeń jako jednostka. W przypadku takiej szkoły jak nasza, gdzie mamy aż 1290 uczniów i kształcimy aż w 14 zawodach, trzeba mieć świadomość, że nie dla wszystkich ważne są oceny, olimpiady, a czasem nawet matura, tylko zdobycie zawodu i ukończenie szkoły.
Dyrektor Kajstura dodaje, że wielu uczniów CKZiU równolegle pracuje, niektórzy mają trudną sytuację, a szkoła stara się indywidualnie podchodzić do każdego, innym celem jest również przygotowanie ich do dorosłego życia
Zawadzkie: liceum – dobrze, technikum gorzej
Zarówno technikum, jak i liceum, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem, zajęły gorsze pozycje w rankingu „Perspektyw” aniżeli szkoły strzeleckie. Technikum zajęło miejsce 23. A przecież wcześniej parokrotnie szkoła uzyskiwała srebrny znak jakości: w roku 2023 było to miejsce 7. na Opolszczyźnie i 170. w kraju, w roku 2021 – też miejsce 7. w rankingu wojewódzkim i 151. w ogólnopolskim.
Tutejsze liceum ogólnokształcące zajęło w tegorocznym rankingu miejsce 15. w województwie i 786. w kraju, więc wypadło dość dobrze, udało się mu bowiem kolejny raz uzyskać tytuł Brązowej Szkoły i znak jakości. Szkoła otrzymała już go w roku 2021 z miejscem 24. na Opolszczyźnie i znalazła się poniżej 1000. lokaty w zestawieniu krajowym. W roku ubiegłym było to odpowiednio miejsce 25. – ale znaku już nie było.
– Nasze Liceum im. Mieszka I znalazło się w pierwszej piętnastce w województwie i to nas bardzo cieszy, a zwłaszcza uzyskany kolejny raz znak jakości – mówi Zdzisław Żuchowski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Zawadzkiem. – Mamy też 786. miejsce w Polsce i to jest bardzo dobry wynik, który zawdzięczamy naszym uczniom i nauczycielom. W ubiegłym roku mieliśmy zdawalność matury na poziomie 94 procent i znaleźliśmy się w rankingu zaraz za renomowanymi placówkami. Biorąc pod uwagę, że liceum strzeleckie ma miejsce 365. w kraju, razem tworzymy silny pod względem edukacji powiat i możemy się tym szczycić.
Gorzej niestety wypadło tym razem technikum i dyrektor Żuchowski przyznaje, że go to „trochę zabolało”, bo liczył na wyższą lokatę i na znak jakości. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że technikum w Zawadzkiem należy do grona najmniejszych w województwie i w kraju (70 uczniów) i obecnie kształci tylko w jednej specjalności (technik-informatyk). Ma to też wpływ na wyniki.
– Zmagamy się z niżem demograficznym, i jeśli na kilkunastu uczniów przystępujących do egzaminu, jednemu się nie uda i nie zda, przekłada się to o kilkanaście miejsc w dół w rankingu i nawet więcej – dodaje dyrektor. – Jak na tak małe miasto i tak małą placówkę, jak nasza, 23. lokata w województwie to jest wciąż dobra lokata.
27. Ranking Liceów i Techników nie uwzględnia wszystkich tego typu szkół na terenie powiatu strzeleckiego. Znalazło się w nim 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników w kraju. Przeanalizowano wyniki 1430 liceów ogólnokształcących (spośród istniejących 2187) oraz 1235 techników (spośród 1743), które spełniły określone kryteria. Aby szkoła mogła znaleźć się w rankingu, musiała mieć co najmniej 12 maturzystów zdających egzamin w maju 2024 roku, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki musiały wynieść co najmniej 0,75 średniej krajowej.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze