Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 14:05
Reklama Filplast

Rodzinna firma Meltmann otworzyła nowy zakład w SAG Ujazd

Spółka Meltmann z Pawłowiczek ma już 30 lat. Ten rodzinny biznes wciąż się rozrasta. Przykładem otwarty 15 stycznia nowy oddział w Olszowej na terenie Strefy Aktywności Gospodarczej Gminy Ujazd. Podczas inauguracji nowego zakładu firma gościła blisko stu gości.
Rodzinna firma Meltmann otworzyła nowy zakład w SAG Ujazd

Firma Meltmann wywodzi się z niewielkich Pawłowiczek. Założył ją Eugeniusz Czuj, obecny prezes, który biznes samodzielnie prowadził przez pierwsze 15 lat. Później dołączyli do niego synowie - Łukasz i Tomasz Czuj, dziś wiceprezesi spółki.

Reklama

- Jesteśmy firmą rodzinną. Ja dziś już w zasadzie pełnię rolę doradcy, a wszystkim zajmują się synowie. I to oni stoją za stworzeniem nowego oddziału, który dziś tu w Olszowej, otwieramy - mówi z dumą prezes Eugeniusz Czuj.

- Zawsze marzyłem by mieć coś prywatnego. Lata, w których zaczynałem, a dokładnie w 1995 roku, nie były proste. To okres pierwszych biznesów i przekształceń gospodarczych w Polsce - wspomina prezes Eugeniusz Czuj.

- Branża obróbki skrawaniem to moje główne wykształcenie. Zawsze mnie ciągnęło do tworzenia nowych elementów, ale pracowałem także w konstrukcjach, tokarstwie. Ale zawsze przebieg mojej kariery opierał się na branży metalowej - wyjaśnia twórca Meltmanna.

Zaznacza, że w utrzymaniu własnej firmy pomogło wiele czynników. Między innymi ten, że przez lata pan Eugeniusz pracował w różnych firmach. - W związku z tym otwierając działalność nie miałem żadnych problemów. Miałem przede wszystkim praktykę. Własna firma była czymś fascynującym. I to uczucie trwa we mnie do dziś - dodaje.

Nowe możliwości w nowym budynku

Przez lata Meltmann rozwijał produkcję elementów do systemów klejowych Hot Melt. Dziś są one wysyłane do 98 państw. Opolska firma obsługuje klientów z Singapuru, Dubaju, czy Maroko. Jej produkty wykorzystywane są w wielu branżach. To między innymi: meblarskiej, automotive, drzewnej czy higienicznej. Nowy oddział Meltman w Olszowej w SAG Ujazd, czyli na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, daje jeszcze większe możliwości.

Jak przyznają szefowie spółki, decyzja o tej lokalizacji zakładu była strategiczna. Przesądziła bliskość autostrady A4, która gwarantuje szybki dostęp do kluczowych rynków.

- Przy czym zaznaczam, że nasza firma w Pawłowiczkach dalej funkcjonuje - podkreśla wiceprezes Tomasz Czuj. - Natomiast w zakładzie w Olszowej chcemy rozwijać nowe produkty. W SAG Ujazd mieści się dużo firm, które chcą z nami współpracować. Dlatego też widzimy tu potencjał co do klientów, jak i pracowników, których planujemy zatrudnić. Czekamy na CV osób zainteresowanych rozwojem i nowymi doświadczeniami. Nowe obrabiarki już stoją - zachęca wiceprezes.

Nowy oddział jest w pełni nowoczesny. Pomysł zrodził się ok. trzech lat temu, budowa trwała półtora roku. Nowy budynek to przestrzeń 2,5 tys. m kw. (część biurowa stanowi 450 m kw., część produkcyjna 2 tys. m kw.).

- W części produkcyjnej mamy swoje obrabiarki CNC. Są to tokarki, frezarki do wykonania elementów z metali kolorowych: aluminium, mosiądzu, stali nierdzewnej - wylicza. - Wykonujemy produkty precyzyjne o wysokiej jakości, takie które są złożone, rozbudowane, wymagające dużego zaangażowania.

Firma prowadzi kilka działów, między innymi konstrukcyjny, produkcyjny i montażowy. Meltmann w oddział w Olszowej zainwestował ok. 16 mln zł.

Kolejni inwestorzy w SAG Ujazd w grze

- Nowy rok rozpoczynamy od otwarcia nowej firmy - cieszy się Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Oprócz lokalizacji, mediów i zasobów ludzkich, bardzo ważna jest współpraca. To ostatnie widać w przypadku firmy Meltmann. Szukając gruntu rozglądała się po całym woj. opolskim. Ostatecznie ulokowali się w Olszowej na gruntach również należących do firmy HABA-Beton. Teren to łącznie 8 hektarów, z możliwością rozbudowy.

Burmistrz podkreśla, że choć Meltmann w Olszowej należy do mniejszych firm, to bardzo prężnie się rozwija.

- O czym świadczy choćby fakt, że od wielu lat zdobywa tytuł Gazeli Biznesu. To taki nasz opolski champion - dodaje.

Hubert Ibrom stwierdza również, że Meltmann wybierając SAG Ujazd odczarowuje obraz strefy jako miejsca zarezerwowanego dla gigantów z zagranicy.

- Pokazujemy, że to świetne miejsce dla wszystkich, także biznesu lokalnego, który chce się rozwijać - mówi burmistrz Ujazdu. - Zainteresowanie terenami SAG nie słabnie. Ok. dwa kilometry stąd buduje się Unitube, firma z Zawadzkiego. Zajmuje się obróbką stali, a otwarcie może być już w połowie roku - prognozuje.

Kończy się także rozbudowa Isringhausen o kolejne 15 tys. mkw. To międzynarodowy producent foteli. Otwarcie także w tym roku. Projektuje się jeszcze międzynarodowa firma Baumit, znana z branży budowlanej. W tym roku startuje budowa.

- Obecnie prowadzimy dwie, trzy zaawansowane rozmowy. Mam nadzieję, że zakończą się kolejnymi inwestorami w SAG Ujazd - mówi Hubert Ibrom.

Czytaj też:  Kiedyś były tu pola, teraz jest mnóstwo fabryk. Skąd sukces tej opolskiej strefy?

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
bezchmurnie

Temperatura: 19°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama