Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 03:23
Reklama Filplast

Okna po powodzi. Jak o nie zadbać i co warto wiedzieć?

Okna to szczególny element, na który należy zwrócić uwagę po powodzi. Ważne jest ewentualne ocenienie uszkodzeń, a także podjęcie działań, które pomogą je zakonserwować. Co warto wiedzieć?
Okna po powodzi. Jak o nie zadbać i co warto wiedzieć?

Okna po powodzi. Jak usunąć zanieczyszczenia?

W pierwszej kolejności należy zająć się usunięciem wszelkich zabrudzeń, jak błoto i piasek, z ram okiennych i widocznej powierzchni okuć. Do czyszczenia należy wykorzystać wyłącznie środki dopuszczone w instrukcji użytkowania i konserwacji okien Fliplast. Chodzi o ciepłą wodę i miękką ściereczkę. Podczas pracy należy również unikać ostrych narzędzi oraz środków chemicznych, które zawierają aceton czy alkohol. W przypadku rys i zabrudzeń, które są trudne do usunięcia, warto sięgnąć po dedykowane, profesjonalne środki jak np. Vekapro czy Cosmofen.

Jeśli mamy do czynienia z większymi ubytkami na profilach, istnieje możliwość usunięcia ich za pomocą specjalistycznych technik retuszu. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnej oceny, która pozwoli zaproponować najlepsze rozwiązanie. Zespół Filplast jest gotowy do przeprowadzenia konsultacji na podstawie przesłanych fotografii lub dokonania oceny na miejscu. W ten sposób dokładnie będzie można określić możliwości oraz zakres napraw.

Należy również sprawdzić, czy kanały odwadniające nie zostały zatkane przez szlam. Co zrobić jeśli zostały zatkane? Trzeba je przede wszystkim udrożnić np. za pomocą sprężonego powietrza. Po dokładnym oczyszczeniu należy osuszyć całą konstrukcję okna i zwrócić szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogła dostać się woda.

Szyby zespolone. Ocena po zalaniu

Szyby zespolone mogą nadawać się do użytku po zalaniu, ale tylko wtedy, gdy nie doszło do naruszenia ich integralności. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę?

  • Brak wyroszenia 

Jeśli po zalaniu nie pojawiło się tzw. wyroszenie (zmatowienie szyby) wewnątrz pakietu, zespolenie szyb powinno być nadal szczelne i zachować swoje właściwości izolacyjne. W takim przypadku pakiet szybowy może być bezpiecznie używany bez konieczności wymiany.

  • Szczelność pakietu

Kluczową kwestią jest sprawdzenie, czy woda nie dostała się między szyby. Jeśli pakiet zespolony pozostaje szczelny, to szyby zachowują swoje właściwości izolacyjne (cieplne i akustyczne). Jeśli jednak doszło do naruszenia uszczelnienia, może pojawić się wilgoć między szybami, co wpłynie negatywnie na ich przejrzystość i efektywność.

  • Wymiana szyb

W przypadku stwierdzenia wyroszenia, wilgoci lub skroplin wewnątrz pakietu szybowego konieczna będzie jego wymiana. Wilgoć w przestrzeni międzyszybowej jest oznaką nieszczelności, co może prowadzić do utraty izolacyjności termicznej oraz do rozwoju pleśni i grzybów.

Czyszczenie i konserwacja uszczelek. Klucz do szczelności okien

Uszczelki okienne są kluczowym elementem zapewniającym szczelność okien, zarówno pod kątem termoizolacji, jak i ochrony przed wilgocią. Po zalaniu mogą ulec uszkodzeniu lub zanieczyszczeniu, dlatego należy usunąć wszelkie błoto piasek i inne nieczystości, które mogły osadzić się na uszczelkach. Warto przy tym skorzystać z miękkiej szmatki i ciepłej wody z dodatkiem łagodnego detergentu jak np. płyn do mycia naczyń, a także unikać agresywnych środków chemicznych i ostrych narzędzi. Może to uszkodzić strukturę gumy.

Po osuszeniu okien warto dokładnie ocenić stan uszczelek. W przypadku m.in. pęknięć, ubytków lub odklejonych uszczelek od ramy konieczna będzie wymiana. Uszczelki gumowe są stosunkowo łatwe do wymiany, ale przydatna może być pomoc specjalisty, który fachowo dobierze rodzaj uszczelki do konkretnego modelu okna.

Jeżeli stan uszczelek nie budzi niepokoju, najlepiej zabezpieczyć je dedykowanym środkiem do uszczelek okiennych. W ten sposób przywrócona zostanie im warstwa ochronna.

Czyszczenie okuć. Klucz do długowieczności okien po zalaniu

Na korozje oraz zatarcia po kontakcie z wodą szczególnie narażone są okucia okienne, czyli jedne z najbardziej wrażliwych elementów konstrukcji. Po zalaniu należy zapobiec uszkodzeniom i zapewnić dalsze, bezawaryjne działanie okien.

Z zanieczyszczonych błotem, piaskiem czy szlamem okuć należy dokładnie usunąć zabrudzenia, używając miękkiej ściereczki lub szczoteczki o miękkim włosiu. Pamiętać należy również o czystej wodzie i unikaniu ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić delikatne elementy.

Ruchome elementy okuć, takie jak zawiasy, zamki i zaczepy, mogą być jeszcze najbardziej narażone na zabrudzenia. Jeśli błoto i inne zanieczyszczenia dostaną się do mechanizmu, może to prowadzić do zatarcia, a w dłuższej perspektywie do uszkodzeń mechanicznych. Wszystkie ruchome części należy dokładnie wyczyścić, aby nie doprowadzić do ich blokowania się w przyszłości. W większości przypadków takie czyszczenie będzie wymagało całkowitego demontażu okuć z okna.

Po oczyszczeniu okuć należy je dokładnie osuszyć. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wnętrze mechanizmów, które mogło wchłonąć wilgoć. Warto również kilkukrotnie otworzyć i zamknąć okna, aby upewnić się, że cała wilgoć została usunięta z trudno dostępnych miejsc.

Po osuszeniu okuć należy je nasmarować, aby zapewnić ich dalsze płynne działanie. Do smarowania okuć zalecane są specjalistyczne preparaty dostępne w ofercie Filplast, dedykowane do tego celu, które gwarantują odpowiednią ochronę antykorozyjną i minimalizują tarcie. Środki te powinny być wprowadzone w każdy punkt tarcia i miejsca, gdzie ruchome elementy stykają się z innymi częściami okucia.

Konserwacja i regulacja okna

Po zakończeniu czyszczenia warto sprawdzić, czy okucia nie wymagają regulacji. Jeśli okna nie domykają się płynnie, możliwe, że konieczna będzie regulacja okuć.

Regularna konserwacja jest kluczowa dla długowieczności okien. Zespół Filplast zaleca, żeby smarowanie okuć oraz konserwację uszczelek powtarzać co najmniej raz w roku, aby zapewnić ich bezawaryjne działanie.

Konserwacja okien po powodzi krok po kroku. Podsumowanie

  1. Czyszczenie:
    • Usunięcie zabrudzeń z ram, okuć i szyb za pomocą łagodnych środków czystości.
    • W przypadku trudnych zabrudzeń zastosowanie specjalistycznych preparatów.
    • Sprawdzenie i udrożnienie kanałów odprowadzających wodę.
    • Dokładne osuszenie wszystkich elementów okna.
  2. Ocena szyb zespolonych:
    • Sprawdzenie, czy nie doszło do uszkodzenia uszczelnienia między szybami.
    • W przypadku wykrycia wilgoci lub uszkodzeń konieczna jest wymiana szyby.
  3. Konserwacja uszczelek:
    • Czyszczenie uszczelek z zabrudzeń.
    • Ocena stanu uszczelek i wymiana uszkodzonych elementów.
    • Zabezpieczenie uszczelek środkiem konserwującym.
  4. Konserwacja okuć:
    • Czyszczenie okuć z zabrudzeń.
    • Smarowanie ruchomych elementów okuć specjalnym preparatem.
    • W razie potrzeby regulacja okuć.

Dzięki odpowiedniemu czyszczeniu i konserwacji okuć okna mogą zachować swoją funkcjonalność przez długie lata. W razie wątpliwości, zespół Filplast służy pomocą. Specjaliści przeprowadzą inspekcję i zalecą odpowiednie działania.


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaWFOŚ
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
słabe opady deszczu

Temperatura: 13°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Do antyloloTreść komentarza: Aaaaa to teraz mówienie jak jest to prowokacja?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 16:17Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bezpieczniej,przecież gmina kolonowskie to najbezpieczniejsza gmina w powiecie strzeleckim.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:12Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej J Autor komentarza: AntyloloTreść komentarza: Lolo! Czy Ty w każdym działaniu widzisz rękę "niemieckiego rewizjonisty " i "rewanżysty?Wyluzuj i nie prowokuj...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:29Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne A Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Jak to pięknie i wspaniale, że lokalna gazeta podjęła się tematu wokół problematyki RODO. Bez znaczenia, że w artykule sponsorowanym. Ochrona naszych danych osobowych dotyczy każdego z nas. Polecam się jako źródło informacji i udokumentowanych przykładów z autopsji w jaki to sposób były i są do nadal nielegalnie przetwarzane moje dane osobowe w tym dane szczególnej kategorii do realizacji płytkich, osobisto - emocjonalnych celów w poważnych lokalnych instytucjach. Uprzedzając ewentualne zarzuty ...Tak! -Świadomie publicznie podaję należący do mnie adres e-mail jako podpis do tego komentarza i wyrażam zgodę na nawiązanie za jego pośrednictwem kontaktu ze mną w zakresie stanowiącym treść komentarza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Jak zapewnić zgodność z RODO podczas niszczenia dokumentów? S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jakież to proste - 6 tysięcy i będzie bezpieczniej! Serio?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej T Autor komentarza: RossiTreść komentarza: Do sop. Faktycznie ludzie często tam przejeżdżają na czerwonym ,jednak trzeba może się zastanowić nad powodem? Otóż skrzyżowanie jest mocno zakorkowane. Jest duży ruch na lewoskręcie z Krakowskiej na Stawową. I tu jest pies pogrzebany ,bo lewoskręt trwa tylko chwilę ,czasem przejedzie tylko jedna ciężarówka. Nie wiem co robią urzędnicy? Miałem to zgłosić ,ale dałem sobie spokój ,bo wiem ,że i tak w nosie to mają ,wiem bo już inna sytuację raz zgłaszałem.Data dodania komentarza: 11.09.2024, 09:42Źródło komentarza: Zderzenie dwóch ciężarówek w Strzelcach Opolskich. Jedna z nich przewoziła butle z gazem
Reklama