Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 03:18
Reklama GZMK Czad

Integracja bez barier we Suchodańcu już po raz czwarty

Piknik rodzinny „Integracja bez barier”, w centrum którego są osoby z niepełnosprawnością, powoli staje się już tradycją Suchodańca. W tym roku zorganizowano go już po raz czwarty, ale pierwszy raz pod patronatem wójta gminy Izbicko. Wzięli w nim udział mieszkańcy całej gminy Izbicko, co pokazuje, że nie jest to już tylko impreza sołecka.
Integracja bez barier we Suchodańcu już po raz czwarty

Na scenie zaśpiewała Sandra Cichoń, potem zagrała Blaskapelle Świbie. Bawił również Duo Fenix, a zabawę taneczną prowadził DJ Kristiano. W międzyczasie dzieci mogły bawić się na dmuchańcu, podziwiać piękny model białego Subaru, organizowano też liczne gry i zabawy, w których udział brali też główni bohaterowie pikniku. Zostali oni uhonorowani pamiątkowymi medalami, otrzymali też prezenty od organizatorów i partnerów festynu.

- Pomysł na to wszystko zaczął się od tego, że wiele lat zbieraliśmy nakrętki od butelek plastikowych dla naszych znajomych, którzy mieli w rodzinie osobę z niepełnosprawnością - mówi Renata Krawczyk, jedna z organizatorek. - Nasza poprzednia sołtys, Urszula Koik, organizowała takie festyny rodzinne i chcieliśmy to kontynuować. Wtedy zrodził się pomysł, by na tym pikniku wręczyć wszystkie zebrane korki tym naszym znajomym.

To była pierwsza edycja. Rok później głównymi bohaterami zostali już mieszkańcy gminy Izbicko, a w szczególności Paulina i Łukasz, którzy byli wtedy świeżo upieczonymi medalistami mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Trzecia edycja, ubiegłoroczna, przyciągnęła do Suchodańca także gości spoza naszego terenu. Gminę Izbicko odwiedziła wraz z rodzicami Wanessa mieszkająca w Starych Budkowicach. Bardzo miło było zobaczyć ją na pikniku także w tym roku.

Nie byłoby jednak „Integracji bez barier”, gdyby nie młodzi mieszkańcy miejscowości. Złożyli oni wniosek o dofinansowanie pikniku z projektu „Opolskie dla młodzieży” i drugi rok z rzędu został on zaakceptowany.

- Będąc nauczycielem, współpracowałam z Wojewódzkim Zrzeszeniem Ludowych Zespołów Sportowych w Opolu, a w szczególności z Anną Kocińską-Scholz, która jest wiceprezesem - opowiada Renata Krawczyk. - To właśnie pani Ania podpowiedziała nam, by napisać taki projekt.

Młodzież z Suchodańca była zaangażowana w organizację pikniku już od samego początku, począwszy od zaproszeń dla dzieci z niepełnosprawnościami, aż do przeprowadzenia samego festynu. Ich działania koordynował sołtys Waldemar Krawczyk wraz z Radą Sołecką, ale to głównie młodzi byli tym przysłowiowym motorem napędowym.

- Naszym celem jest wsparcie osób sprawnych inaczej - mówi Martyna Krawczyk, od której wszystko się zaczęło. - Powinniśmy dzielić się z każdym naszą życzliwością i uśmiechem. To jest dla nas najważniejsze i właśnie dlatego jest to wszystko.

Ania, Basia, Natalia, Sandra, Aneta, Magda, Wiktoria i Martyna dzielą się swoją życzliwością i dobry sercem nie tylko w słowach, ale przede wszystkim w czynach. Wielu z nas mieszkało i dalej mieszka w wielopokoleniowych rodzinach, gdzie pomoc drugiemu człowiekowi, czasem starszemu i schorowanemu, jest czymś zupełnie normalnym.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!



Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli na tych zakrętach w kolonowskim jechał 110 km/h, to na prostej w dzielnicy Fosowskie jechał napewno 200 km/h.Data dodania komentarza: 28.09.2024, 17:54Źródło komentarza: Pędził 110 km/h w terenie zabudowanym. Pirat drogowy zatrzymany w Kolonowskiem T Autor komentarza: Do antyloloTreść komentarza: Aaaaa to teraz mówienie jak jest to prowokacja?Data dodania komentarza: 26.09.2024, 16:17Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne
Reklama BRGL dla UMWO 3 stopka