Zmiana w Staniszczach Małych
Pierwsze spotkanie wyborcze odbyło się w Staniszczach Małych, w Centrum Aktywności Wiejskiej. W zebraniu uczestniczyło 82 mieszkańców. Otwarcia zebrania dokonał burmistrz Kolonowskiego Norbert Koston. Powitał on zebranych, podziękował za liczne przybycie oraz przedstawił porządek zebrania. Następnie oddał głos urzędującemu sołtysowi Edwardowi Kunyszowi, który odczytał sprawozdanie ze swojej działalności za czas kadencji.
Następnie zebrani zgłosili dwóch kandydatów na sołtysa: dotychczas pełniącego tę funkcję Edwarda Kunysza oraz Piotra Musioła. W związku z nieobecnością tego drugiego podczas zebrania, na ręce burmistrza Kolonowskiego złożono pisemną zgodę na kandydowanie.
Komisja skrutacyjna rozdała zebranym karty wyborcze. Liczba wyborców uprawnionych do głosowania wyniosła 801, natomiast karty wydano 82 osobom. Z urny wyjęto tę samą liczbę kart, a wszystkie głosy były ważne. Za wyborem kandydata na sołtysa Edwarda Kunysza oddano 37 głosów, natomiast na Piotra Musioła zagłosowało 45 mieszkańców.
- Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy na mnie zagłosowali - mówi Edward Kunysz, który przez trzy kadencje był sołtysem Staniszcz Małych. - Moje serce zawsze skłaniało się i nadal skłania do czynienia ludziom dobra. W związku z tym będę nadal działał w Kole Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Kolonowskiego, a także pomagał w Parafialnej Caritas - dodaje.
Mieszkańcy zdecydowali, że sołtysem Staniszcz Małych będzie Piotr Musioł.
- Wyrażam wdzięczność i podziękowanie mieszkańcom Staniszcz Małych za obdarzenie mnie zaufaniem. Postaram się sprostać oczekiwaniom mieszkańców - mówi Piotr Musioł, nowy sołtys Staniszcz Małych. - Pragnę, by kadencja mojego sołtysowania była czasem aktywnego działania całej rady sołeckiej na rzecz sołectwa, zarówno w sferze materialnej (prace porządkowe, inwestycje), jak i niematerialnej (organizacja imprez kultywujących lokalne tradycje oraz imprez promujących Staniszcze Małe). Działania będą podejmowane we współpracy z mieszkańcami. Komunikacja z mieszkańcami będzie odbywała się w sposób tradycyjny - na zebraniach wiejskich, a także z wykorzystaniem elektronicznych środków komunikacji (poczta elektroniczna, strona internetowa). Zatem zapraszam do współpracy wszystkie organizacje działające na terenie sołectwa, byśmy mogli być dumni z naszej miejscowości.
W dalszej części zebrania mieszkańcy wybrali osoby, które będą tworzyć radę sołecką. Nadal będzie to pięcioosobowy skład. Do rady weszli: Maria Jendrzej, Lidia Kosytorz, Andrzej Kolloch, Andrzej Leja oraz Rafał Bednarek.
Zebranie wiejskie było również okazją do poruszenia problemów dotyczących sołectwa. Zgromadzeni poruszyli tematy: nieoczyszczonych rowów melioracyjnych (burmistrz poinformował, że to zadanie nie leży w gestii gminy), drogi pomiędzy ul. ks. Gajdy i Krzywą w sąsiedztwie dworca PKP (burmistrz stwierdził, że zadanie zostanie wkrótce zrealizowane) oraz niewyciętych krzewów przy moście na Małej Panwi (sprawa zostanie przekazana do powiatu, ponieważ jest to droga powiatowa). Jednogłośnie dokonano także zmiany w budżecie sołeckim. W związku z planowanymi oszczędnościami, związanymi z ustawieniem witaczy, pozostałe środki zostaną przeznaczone na remont tablicy informacyjnej.
Zebranie w Spóroku
Mieszkańcy Spóroka spotkali się w Centrum Aktywności Wiejskiej w celu wybrania sołtysa i rady sołeckiej. Na początku burmistrz Kolonowskiego przywitał zgromadzonych. Następnie sołtys Rafał Koj przedstawił sprawozdanie ze swojej pięcioletniej działalności na rzecz sołectwa. Po odczytaniu sprawozdania została powołana komisja skrutacyjna. Jedynym kandydatem na sołtysa był Rafał Koj. W głosowaniu wzięło udział 31 osób, które jednogłośnie poparły "starego" sołtysa.
- Dziękuję wszystkim mieszkańcom za zaufanie. Za to, że jednogłośnie na mnie zagłosowaliście. Bardzo wiele to dla mnie znaczy - mówił Rafał Koj zaraz po wyborach. - Dla mnie najważniejsze jest to, żeby sołtys łączył, nie dzielił. W kolejnej kadencji chciałbym dalej integrować mieszkańców i kontynuować te wszystkie nasze spotkania i imprezy cykliczne, które były organizowane do tej pory. Chciałbym zrealizować to, co mi się do tej pory nie udało, czyli budowę chodników, wnioskować o budowę dróg rolnych. Część potrzeb pewnie wyjdzie w trakcie, ale z nową radą sołecką wspólnie sprostamy nowym wyzwaniom - dodał sołtys Spóroka.
Radę sołecką będzie tworzyło jak do tej pory pięć osób. W skład nowej rady weszli: Teresa Narolska, Karina Sosnowska, Krzysztof Grobarek, Mateusz Krupa, Janusz Szmolka.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze