Chór z Dziewkowic wystąpił z Adamem Sztabą
Wszystko zaczęło się od tego, że mieszkańcy gminy Strzelce Opolskie podjęli inicjatywę i wspólnie zgłosili w konkursie "Nasz Zabytek" Fundacji Most the Most gminny budynek należący do Zespołu Placówek Oświatowych w Dziewkowicach. Dzięki ich zaangażowaniu i otwartości na współpracę włodarzy gminy Strzelce Opolskie oraz Gminnego Zarządu Oświaty zabytek ten zwyciężył w konkursie na Opolszczyźnie. Po każdej edycji konkursu Fundacja proponuje właścicielom wybranych zwycięskich obiektów dołączenie do programu Most the Music. Taką szansę otrzymują właściciele zabytków z tych gmin lub powiatów, w których mieszkańcy wykazali się ponadprzeciętną oddolną inicjatywą i w sposób szczególnie liczny wzięli udział w konkursie. I tak powstał 25-osobowy chór w Dziewkowicach, do którego należą również dzieci ze Strzelec Opolskich.
- Do tego wydarzenia uczniowie szykowali się przez blisko rok. Naszym głównym celem było przygotowanie uczestników do występu na dużej scenie - mówią Jadwiga Lizoń i Anna Gabor-Dimitrow, które prowadzą chór. - Uczyłyśmy dzieci m.in. emisji głosu, prawidłowej artykulacji, a także śpiewu z podziałem na głosy.
Jak przyznają instruktorki, ostatnie miesiące to był czas wytężonej pracy, ale też dobrej zabawy.
Tydzień przed koncertem chórzyści z Dziewkowic wzięli udział w tygodniowym obozie muzycznym nad Zalewem Zegrzyńskim pod Warszawą. Oprócz codziennych warsztatów śpiewu pod okiem swoich trenerów oraz Adama Sztaby, czekało na nich sporo atrakcji i niespodzianek.
Zwieńczeniem pracy był koncert finałowy w Filharmonii Narodowej. Dwustuosobowy chór wykonał – z towarzyszeniem Orkiestry Adama Sztaby – aranżacje, nad którymi pracował przez ostatnie miesiące.
- Repertuar budowałem pod kątem ponadczasowych utworów, które zawsze warto przypominać, a których dzisiejsze dzieci z reguły nie znają. W obu edycjach przywoływaliśmy więc twórczość Marka Grechuty, Ernesta Brylla, Grzegorza Ciechowskiego, Andrzeja Korzyńskiego, Jarosława Kukulskiego, a nawet Fryderyka Chopina, ale i współczesnych twórców i wykonawców, takich jak: Kayah, Natalia Kukulska czy Ralph Kamiński - opowiada Adam Sztaba.
Młodzi chórzyści wystąpili u boku takich gwiazd, jak Natalia Kukulska i Hubert Zapiór.
- Wiele lat marzyłem o tym, żeby móc wystąpić na tej scenie. A wam udało się to już teraz! - mówił ze sceny Hubert Zapiór.
Licznie zgromadzeni goście usłyszeli takie utwory, jak: "Nauczmy się żyć obok siebie", "Nadzieja", "Psalm stojących w kolejce", "Tyle słońca w całym mieście", "Na drodze tej" (z Hubertem Zapiórem) czy "Co powie tata?" (z Natalią Kukulską). Nie zabrakło także rockowych akcentów dzięki utworom "Początek" oraz "Siedem życzeń". Sam koncert zachwycił zgromadzoną publiczność, czego dowodem były owacje na stojąco.
- W imieniu mieszkańców i władz gminy dziękuję fundacji, że umożliwiła utworzenie tak pięknego chóru w gminie Strzelce Opolskie - mówiła ze sceny Izabela Leś-Borkowska, wiceburmistrz Strzelec Opolskich.
Na pewno dla młodzieży to niezapomniana przygoda, ale jak podkreśla Tomasz Bujak, prezes zarządu Fundacji Most the Most, udział dzieci i młodzieży w programie Most the Music przynosi im korzyści edukacyjne i społeczne.
- Muzyka ma pozytywny wpływ na wiele aspektów życia zarówno nas dorosłych, jak i młodzieży. Uczęszczanie na warsztaty śpiewu kształtuje tych młodych ludzi. Oprócz rozwoju umiejętności muzycznych, dzieci i młodzież uczą się konsekwencji w działaniu, samodzielności, a także pracy w grupie. Udział w chórze przyczynia się również do budowania więzi i wspólnoty, co wpływa m.in. na poczucie bezpieczeństwa - dodaje.
Członkom chóru z Dziewkowic życzymy kolejnych występów na tak wielkiej scenie.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze