Program Czyste Powietrze umożliwia przede wszystkim wymianę starych i nieefektywnych kotłów na paliwo stałe. W skrócie mówiąc, wymianę tzw. kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła – ale nie tylko. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne o określonym dochodzie, będące właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie
– Aktualne zasady programu mają chronić wnioskodawców i ograniczać nieuczciwe praktyki związane m.in. ze sprzedażą nieefektywnych urządzeń, które bez termomodernizacji domu, zamiast obniżać, to podwyższają rachunki za ogrzewanie – mówi Dariusz Grabowiecki, główny specjalista ds. doradztwa energetycznego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.
I jak dodaje, rozwiązania te mają zapewnić osobom korzystającym z programu możliwość odpowiedniego wyboru urządzeń grzewczych, właściwych dla danego domu.
Pewne zmiany obowiązują już od 14 czerwca. Pierwsza przewiduje, że pompy ciepła oraz kotły na biomasę są kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM. Z kolei druga obejmuje wprowadzony obowiązek wykonania audytu energetycznego przy wymianie dotychczasowego źródła ciepła na paliwo stałe na pompę ciepła.
– Dofinansowanie na audyt wynosi do 1,2 tys. zł i pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych – informuje Dariusz Grabowiecki.
Inne zmiany to m.in. takie, że beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek – na podstawie wniosku złożonego od 22 kwietnia 2024 r. – będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części pierwszej programu (podstawowy poziom dofinansowania).
Ponadto, w umowie dotacji z prefinansowaniem doprecyzowano, że warunkiem wypłaty zaliczki na konto wykonawcy jest złożenie do WFOSiGW podpisanej własnoręcznie przez beneficjenta dyspozycji wypłaty zaliczki wraz z kopią faktury zaliczkowej (wystawionej na beneficjenta lub beneficjenta i małżonka wspólnie). A ponadto określono czas na złożenie wniosku o płatność – rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z danej umowy z wykonawcą – do 120 dni od daty wypłaty zaliczki dotyczącej realizacji tej umowy z wykonawcą.
Dariusz Grabowiecki podkreśla również, że w przypadku składania wniosku o dotację z Programu Czystego Powietrza przez pełnomocnika, teraz wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy notarialnie poświadczonym (czyli z podpisem własnoręcznym złożonym przez wnioskodawcę na pełnomocnictwie w obecności notariusza, bądź wcześniej złożonym podpisem uznanym przez wnioskodawcę przed notariuszem za własnoręczny).
– W konsekwencji wprowadzonych zmian programu, nowa także jest dokumentacja wdrożeniowa, w tym m.in. wzór wniosku o dofinansowanie w formie dotacji lub dotacji z prefinansowaniem oraz wzór wniosku o płatność wraz z instrukcjami ich wypełniania – wyjaśnia ekspert WFOSiGW.
Szczegółowe informacje można uzyskać: w gminach, które mają zawarte z WFOSiGW stosowne porozumienia (wykaz gmin dostępny jest na stroniewfosigw.opole.pl/oferta/czyste-powietrze/), osobiście w siedzibie WFOŚiGW w Opolu przy ul. Krakowskiej 53, pisząc e-mail na adres:
[email protected]; [email protected], bądź telefonicznie (numery dostępne na stronie wfosigw.opole.pl/kontakt).
Komentarze