Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 kwietnia 2025 02:33
Reklama Filplast

Masz świadectwo, to wiesz, ile potrzebujesz energii

Komu i dlaczego jest potrzebne, kto je wydaje i ile kosztuje? To część najpopularniejszych pytań związanych z świadectwem charakterystyki energetycznej.
Masz świadectwo, to wiesz, ile potrzebujesz energii

Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej. A w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.

Reklama

Obowiązek posiadania świadectwa dotyczy właścicieli, zarządców budynku, osoby którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Od bieżącego roku obowiązek będzie dotyczył wszystkich właścicieli – zarówno istniejących nieruchomości, jak również powstających budowli.

– Ten dokument zawiera obliczenia dotyczące powyższego zapotrzebowania – mówi Mariusz Tekliński, główny specjalista ds. doradztwa energetycznego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. – Innymi słowy, sporządzający takie świadectwo odpowie nam na pytanie, ile energii należy dostarczyć do budynku/lokalu w celu zaspokojenia jego potrzeb głównie w postaci energii cieplnej. Po części, ta informacja może mieć wpływ na orientacyjne określenie kosztów eksploatacji nieruchomości. Jednakże należy pamiętać, że koszt utrzymania uzależniony jest od aktualnych cen nośników energii.

Tak naprawdę konieczność sporządzania tego dokumentu istnieje od 2009 r. Nowelizacja Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii, dotycząca m.in. świadectw energetycznych, z dniem 28.04.2023 r. wprowadziła m.in. sankcje za nieprzekazanie świadectwa przy umowie sprzedaży lub najmu.

– Jednocześnie nałożyła obowiązek dla notariuszy, którzy muszą odnotowywać w akcie notarialnym fakt przekazania świadectwa lub jego brak, z jednoczesnym pouczeniem o karze grzywny za niedopełnienie tego obowiązku – tłumaczy ekspert.

Do czego ten dokument jest potrzebny?

– Dokument świadectwa energetycznego jest konieczny do określenia wielkości zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu. Wymagany jest przy sprzedaży nieruchomości oraz najmie – dodaje Mariusz Tekliński. Dlatego też świadectwo bezwzględnie musi być przedstawione najemcy – mówi i dodaje, że mimo to, są pewne wyjątki.

Chociaż koszty sporządzenie świadectwa wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, należy uznać taki wymóg za działanie korzystne. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel lub najemca budynku może orientacyjne określić roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zużyciem energii.

Skąd wziąć ten dokument? Jest jedna droga

Okazuje się, że nie bez znaczenia jest również fakt, kto wykona dokument. Na szczęście, ustawodawca przewidział te kwestie bardzo klarownie.

Wykaz osób uprawnionych do wykonywania świadectwa energetycznego opublikowany jest na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Centralnym Rejestrze Świadectw Charakterystyk Energetycznych. Osoby umieszczone w wykazie posiadają odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, gwarantujące prawidłowość sporządzenia świadectwa.

Okazuje się, że z obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku. Również wtedy, jeśli budynek/lokal wykorzystują właściciele na swój własny użytek, tj. w którym osobiście mieszkają i nie noszą się z zamiarem ich sprzedaży. 

Ustawodawca określił termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej. Wynosi on 10 lat. Za brak świadectwa przewidziane są dotkliwe kary, nawet do 5 tys. zł.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
pochmurnie

Temperatura: -1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 26 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama