Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:15
Reklama Filplast

Masz świadectwo, to wiesz, ile potrzebujesz energii

Komu i dlaczego jest potrzebne, kto je wydaje i ile kosztuje? To część najpopularniejszych pytań związanych z świadectwem charakterystyki energetycznej.
Masz świadectwo, to wiesz, ile potrzebujesz energii

Autor: fot. pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej. A w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia.

Obowiązek posiadania świadectwa dotyczy właścicieli, zarządców budynku, osoby którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Od bieżącego roku obowiązek będzie dotyczył wszystkich właścicieli – zarówno istniejących nieruchomości, jak również powstających budowli.

– Ten dokument zawiera obliczenia dotyczące powyższego zapotrzebowania – mówi Mariusz Tekliński, główny specjalista ds. doradztwa energetycznego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. – Innymi słowy, sporządzający takie świadectwo odpowie nam na pytanie, ile energii należy dostarczyć do budynku/lokalu w celu zaspokojenia jego potrzeb głównie w postaci energii cieplnej. Po części, ta informacja może mieć wpływ na orientacyjne określenie kosztów eksploatacji nieruchomości. Jednakże należy pamiętać, że koszt utrzymania uzależniony jest od aktualnych cen nośników energii.

Tak naprawdę konieczność sporządzania tego dokumentu istnieje od 2009 r. Nowelizacja Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii, dotycząca m.in. świadectw energetycznych, z dniem 28.04.2023 r. wprowadziła m.in. sankcje za nieprzekazanie świadectwa przy umowie sprzedaży lub najmu.

– Jednocześnie nałożyła obowiązek dla notariuszy, którzy muszą odnotowywać w akcie notarialnym fakt przekazania świadectwa lub jego brak, z jednoczesnym pouczeniem o karze grzywny za niedopełnienie tego obowiązku – tłumaczy ekspert.

Do czego ten dokument jest potrzebny?

– Dokument świadectwa energetycznego jest konieczny do określenia wielkości zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu. Wymagany jest przy sprzedaży nieruchomości oraz najmie – dodaje Mariusz Tekliński. Dlatego też świadectwo bezwzględnie musi być przedstawione najemcy – mówi i dodaje, że mimo to, są pewne wyjątki.

Chociaż koszty sporządzenie świadectwa wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy, należy uznać taki wymóg za działanie korzystne. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel lub najemca budynku może orientacyjne określić roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zużyciem energii.

Skąd wziąć ten dokument? Jest jedna droga

Okazuje się, że nie bez znaczenia jest również fakt, kto wykona dokument. Na szczęście, ustawodawca przewidział te kwestie bardzo klarownie.

Wykaz osób uprawnionych do wykonywania świadectwa energetycznego opublikowany jest na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Centralnym Rejestrze Świadectw Charakterystyk Energetycznych. Osoby umieszczone w wykazie posiadają odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, gwarantujące prawidłowość sporządzenia świadectwa.

Okazuje się, że z obowiązku sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku. Również wtedy, jeśli budynek/lokal wykorzystują właściciele na swój własny użytek, tj. w którym osobiście mieszkają i nie noszą się z zamiarem ich sprzedaży. 

Ustawodawca określił termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej. Wynosi on 10 lat. Za brak świadectwa przewidziane są dotkliwe kary, nawet do 5 tys. zł.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama