Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 04:02
Reklama Filplast

Od 20 lat patronuje im Wincenty z Kielczy

Niedawno, szkoła w Kielczy obchodziła jubileusz 20 lat, odkąd nosi imię swojego patrona - Wincentego z Kielczy.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Od 20 lat patronuje im Wincenty z Kielczy
Uczniowie i mieszkańcy są dumni z takiego patrona

Od 20 lat patronuje im Wincenty z Kielczy

Jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś wątpliwości, skąd pochodzi twórca hymnu Gaude Mater Polonia, to z pewnością społeczność szkolna z Kielczy wraz z jej mieszkańcami z łatwością je rozwieje. Wincenty, znany kronikarz, hagiograf, dominikanin, pochodził z opolskiej wsi, a nie z Kielc, jak początkowo myślano. W 1983 roku wybitny historyk średniowiecza prof. Gerard Labuda potwierdził licznymi argumentami tę hipotezę. Obecnie w podręcznikach historii również odnajdziemy Wincentego z Kielczy.

Reklama dotacje unijne dla firm

Placówce w 2004 roku, z inicjatywy rady rodziców, rady pedagogicznej na czele z dyrektor Gabrielą Gosztyłą, ks. proboszcza Jana Wypiora, nadano imię Wincentego z Kielczy. Wówczas odsłonięta została pamiątkowa tablica, a biskup Jan Kopiec poświęcił sztandar. W ciągu minionych lat sołectwo stworzyło herb nawiązujący do dominikańskich korzeni patrona. Twórcami zaangażowanymi w to dzieło byli dr Halina Fleger, Robert Wyrwa oraz sołtys Jan Czanguleit.

- Minął już kawał czasu. Zanim jednak nadano imię szkole, to minęło parę lat przygotowań i ustaleń - mówi Jan Czanguleit, który wtedy był jednym z organizatorów przedsięwzięcia. - Taki patron to duma dla wszystkich.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się od mszy św. w kościele św. Bartłomieja w Kielczy, której przewodniczył ks. biskup Jan Kopiec. Następnie wraz z pocztem sztandarowym przemaszerowano pod pomnik Wincentego, gdzie złożono kwiaty. Zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Tam zgromadzonych przywitała dyrektor szkoły. Oddano również głos prof. UO Annie Pobóg-Lenartowicz, która przedstawiła krótko i ciekawie historię biskupa Stanisława ze Szczepanowa oraz jego biografa Wincentego z Kielczy. Potem młodzież zaprezentowała spektakl "Kuferek wspomnień”. Przeplatał on czasy współczesne i historyczne, towarzyszył temu taniec i śpiew hymnu stworzonego przez patrona. Niektórzy po raz pierwszy usłyszeli dźwięki karimby (instrumentu afrykańskiego), która wybrzmiała po odegraniu sceny śmierci biskupa Stanisława. Zaproszeni goście byli pełni podziwu dla uczniów.

- Wspaniale została przygotowana uroczystość. Byłem pod wrażeniem występu, zachowania i pięknego zaśpiewania hymnu szkoły przez uczniów - mówił biskup Jan Kopiec.

- To co zaprezentowali młodzi ludzie, było rewelacyjne. Duże słowa uznania należą się im, jak i odpowiedzialnym osobom, które przygotowały ich do tego wspaniałego wydarzenia - wspomina Michał Rytel, burmistrz Zawadzkiego. - Bardzo się cieszę, że cała społeczność szkolna oraz mieszkańcy mogą świętować tak zacny jubileusz oraz w piękny sposób krzewią historię swojego patrona.

Słowa uznania należą się Izabeli Ploch, Dagmarze Kotylak, Izabeli Wacławek oraz Bronisławie Saternus, które przygotowały uczniów, pracując nad częścią artystyczną wydarzenia.

- Jestem bardzo dumna i wzruszona. Nie sądziłam, że będzie mi jeszcze dane czcić 20-lecia nadania imienia szkole - zaznacza Gabriela Gosztyła, dyrektor PSP w Kielczy. - Była to dla nas bardzo ważna data, wypracowana wiele lat temu, to więcej niż tylko 20 lat. Podziękowania należą się tym, którzy o to zabiegali, ks. proboszczowi, że był orędownikiem tego nadania imienia, jak i ówczesnej radzie rodziców. Przede wszystkim dziękuję uczniom, nauczycielom za przygotowany występ, pracownikom za poczęstunek, rodzicom, którzy pomagali nam przygotować teren wokół szkoły i piekli ciasta, uświetniając te uroczystości. To jest praca całego sztabu osób, za co bardzo dziękuję. Wszyscy stanęli na wysokości zadania - dodaje pani dyrektor.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
bezchmurnie

Temperatura: 0°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama
Reklama