W końcu można korzystać z punktu zbiórki odpadów, który powstał w Kielczy
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy został oficjalnie otwarty kilka dni temu. Temat jego powstania i funkcjonowania ciągnął się od kilku lat. Dyskutowano o zmianach w przepisach, idącym za tym wzrostem kosztów inwestycji oraz brakiem wyboru zarządcy punktu. Burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski podczas uroczystego otwarcia przyznał, że budowa PSZOK-a trochę trwała.
- Trafiliśmy na niekorzystny moment. Pojawiła się pandemia oraz mieliśmy problemy z tym terenem, gdyż jest on przyległy do wysypiska śmieci w Kielczy - mówił burmistrz. - Staraliśmy się, aby było to akurat to miejsce, dlatego że jest ono oddalone od miejsc zamieszkania, a z drugiej strony leży blisko infrastruktury. Natomiast dzięki zaangażowaniu firm, możemy cieszyć się tym nowoczesnym obiektem.
Wraz z wejściem w grudniu 2023 roku gminy do Czystego Regionu, punkt przekazany został związkowi. Znajduje się przy ul. Nowe Osiedle.
- PSZOK na terenie gminy Zawadzkie, w miejscowości Kielcza jest dwunastym, który funkcjonuje na terenie Związku Międzygminnego Czysty Region. Związek będzie zarządzać tym miejscem - wspominała Karina Kacperczyk, przewodnicząca Czystego Regionu. - Będziemy mieszkańców informować, jak mają wyrzucać, w które miejsca oddać nadmiar selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Nasi pracownicy są odpowiednio przeszkoleni, chętnie pomogą.
W nowym PSZOK-u można pozbyć się bioodpadów, popiołu, odpadów wielkogabarytowych, opon, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, szkła, papieru, styropianu opakowaniowego, tworzyw sztucznych i metali, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przeterminowanych leków czy chemikaliów. W przypadku opon obowiązuje limit 4 sztuk na mieszkańca na rok, a w przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych - 300 kilogramów na mieszkańca na rok.
- Miejsce to było wyczekiwane przez wszystkich. Jak wiemy, śmieci produkujemy coraz więcej - zwraca uwagę Stachowski. - My jako samorząd także musimy zadbać o to, by dać odpadom drugie życie. Będziemy starać się wszystkich edukować, by jak najmniej odpadów wytwarzać i je segregować.
- Zachęcamy mieszkańców gminy Zawadzkie, by odwiedzali to miejsce, ponieważ oprócz tego, że można poprawić sobie jakość życia poprzez pozostawienie nadmiaru selektywnych odpadów komunalnych, to również utrwalamy swoją wiedzę ekologiczną - dodaje Karina Kacperczyk.
PSZOK będzie czynny cztery dni w tygodniu. W poniedziałek - od godz. 13:00 do godz. 16:00, w środę i piątek - od godz. 10:00 do godz. 15:00 oraz w sobotę - od godz. 9:00 do godz. 14:00.
Mieszkańcy, którzy chcą oddać śmieci, muszą potwierdzić, że mają opłacony wywóz odpadów ze swojej posesji lub potwierdzenie opłaty czynszu w zabudowie zamieszkałej wielorodzinnej. Następnie nieodpłatnie można oddać nadmiar odpadów komunalnych.
Inwestycja kosztowała ponad 932 tys. zł, w tym prawie 626 tys. zł to wartość uzyskanego dofinansowania ze środków RPO Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze