Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 09:46
Reklama Filplast

PSZOK w Kielczy już działa. Na jakich zasadach?

Mieszkańcy gminy Zawadzkie mogą już korzystać z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy. W otwarciu wzięli udział przedstawiciele "Czystego Regionu", włodarze gminy oraz radni i sołtysi.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
PSZOK w Kielczy już działa. Na jakich zasadach?
PSZOK w Kielczy z lotu drona

Autor: A. Sikora

W końcu można korzystać z punktu zbiórki odpadów, który powstał w Kielczy

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kielczy został oficjalnie otwarty kilka dni temu. Temat jego powstania i funkcjonowania ciągnął się od kilku lat. Dyskutowano o zmianach w przepisach, idącym za tym wzrostem kosztów inwestycji oraz brakiem wyboru zarządcy punktu. Burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski podczas uroczystego otwarcia przyznał, że budowa PSZOK-a trochę trwała.

Reklama dotacje unijne dla firm

- Trafiliśmy na niekorzystny moment. Pojawiła się pandemia oraz mieliśmy problemy z tym terenem, gdyż jest on przyległy do wysypiska śmieci w Kielczy - mówił burmistrz. - Staraliśmy się, aby było to akurat to miejsce, dlatego że jest ono oddalone od miejsc zamieszkania, a z drugiej strony leży blisko infrastruktury. Natomiast dzięki zaangażowaniu firm, możemy cieszyć się tym nowoczesnym obiektem.

Wraz z wejściem w grudniu 2023 roku gminy do Czystego Regionu, punkt przekazany został związkowi. Znajduje się przy ul. Nowe Osiedle.

- PSZOK na terenie gminy Zawadzkie, w miejscowości Kielcza jest dwunastym, który funkcjonuje na terenie Związku Międzygminnego Czysty Region. Związek będzie zarządzać tym miejscem - wspominała Karina Kacperczyk, przewodnicząca Czystego Regionu. - Będziemy mieszkańców informować, jak mają wyrzucać, w które miejsca oddać nadmiar selektywnie zebranych odpadów komunalnych. Nasi pracownicy są odpowiednio przeszkoleni, chętnie pomogą.

W nowym PSZOK-u można pozbyć się bioodpadów, popiołu, odpadów wielkogabarytowych, opon, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, szkła, papieru, styropianu opakowaniowego, tworzyw sztucznych i metali, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, przeterminowanych leków czy chemikaliów. W przypadku opon obowiązuje limit 4 sztuk na mieszkańca na rok, a w przypadku odpadów budowlanych i rozbiórkowych - 300 kilogramów na mieszkańca na rok.

- Miejsce to było wyczekiwane przez wszystkich. Jak wiemy, śmieci produkujemy coraz więcej - zwraca uwagę Stachowski. - My jako samorząd także musimy zadbać o to, by dać odpadom drugie życie. Będziemy starać się wszystkich edukować, by jak najmniej odpadów wytwarzać i je segregować.

- Zachęcamy mieszkańców gminy Zawadzkie, by odwiedzali to miejsce, ponieważ oprócz tego, że można poprawić sobie jakość życia poprzez pozostawienie nadmiaru selektywnych odpadów komunalnych, to również utrwalamy swoją wiedzę ekologiczną - dodaje Karina Kacperczyk.

PSZOK będzie czynny cztery dni w tygodniu. W poniedziałek - od godz. 13:00 do godz. 16:00, w środę i piątek - od godz. 10:00 do godz. 15:00 oraz w sobotę - od godz. 9:00 do godz. 14:00.

Mieszkańcy, którzy chcą oddać śmieci, muszą potwierdzić, że mają opłacony wywóz odpadów ze swojej posesji lub potwierdzenie opłaty czynszu w zabudowie zamieszkałej wielorodzinnej. Następnie nieodpłatnie można oddać nadmiar odpadów komunalnych.

Inwestycja kosztowała ponad 932 tys. zł, w tym prawie 626 tys. zł to wartość uzyskanego dofinansowania ze środków RPO Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaMeltmann-święta
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 7 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama
Reklama