Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 13:50
Reklama Filplast

Urlop w Gruzji. Na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć?

Gruzja, kraj położony między Morzem Czarnym a Górami Kaukazu, to jedna z tych mało znanych, lecz niezwykle fascynujących destynacji turystycznych. Zachwyca bogatą historią, niezwykłą kulturą i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Kaukaskie szczyty i doliny zapadają w pamięć, a gruzińska kuchnia zaskakuje bogactwem smaków. Pragniesz nowych turystycznych doznań? Pora na wycieczkę do Gruzji.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Urlop w Gruzji. Na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć?

Gruzja – atrakcje turystyczne i magia przyrody

Gruzja to kraj pełen atrakcji, zwłaszcza dla podróżników lubiących aktywne zwiedzanie. Są tu wysokie góry Kaukazu, zielone plantacje winorośli, poprzecinane lokalnymi drogami i cudowne plaże nad Morzem Czarnym. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Zwiedzanie Gruzji warto zacząć od stolicy kraju, Tbilisi, gdzie nowoczesność spotyka się z tradycją. Planujesz urlop w Gruzji? Koniecznie zobacz zabytkową dzielnicę Betlemi, romantycznie oświetlony Sobór Trójcy Świętej i futurystyczny Most Pokoju. Wjedź kolejką na wzgórze Mtatsminda, popatrz na miasto i zarys kaukaskich szczytów na horyzoncie. Kolejne obowiązkowe miejsca, to malownicze Svanetii z niezwykłymi wieżami obronnymi, winnice Kachetti, skalne miasto Uplisciche i klasztor Cminda Sameba z widokiem na imponujący szczyt Kazbeku.

Reklama

Chcesz poznać Gruzję? Skosztuj gruzińskiej kuchni i przywieź pamiątki z wycieczki

Zapomnij o zakupach w tanich marketach i kanapkach na drogę. Nie poznasz tego kraju, jeśli nie skosztujesz tutejszych chinkali, chaczapuri, phlai i sałatki ze świeżych warzyw, grillowanej jagnięciny, a na deser churchele i lampkę (albo więcej) gruzińskiego wina. Jeśli przenocujesz w tradycyjnym gruzińskim domu, to zapewne gościnni gospodarze poczęstują Cię czaczą, czyli domowym trunkiem z destylatu winorośli. Czacza jest mocna, pyszna, a smakuje, jak owocowe nalewki na spirytusie. Warto kupić butelkę jako pamiątkę wyjazdu. Na lokalnych targach kupisz też tradycyjne włóczkowe czapki chewsurskie. Takie gruzińskie czapki pomogą Ci stworzyć różne odważne stylizacje modowe.

Wakacje w Gruzji – o czym warto pamiętać?

Lotniska w Gruzji znajdują się w stolicy, w mieście Kutaisi i w nadmorskim kurorcie Batumi. Walutą Gruzji jest lari gruziński (GEL). Przed wyjazdem warto przygotować sobie kartę walutową i trochę gotówki, bo w wielu miejscach, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, nie można płacić kartą. Z Polski zabierz dolary, ewentualnie euro i na lotnisku wymień je na gruzińską walutę. Stolica ma dobrą komunikację publiczną, w tym dwie linie metra. Poza stolicą popularnym środkiem komunikacji są busy, zwane tu marszrutkami. Niestety, jeżdżą nieregularnie i są przepełnione. Gruzińskie drogi mają kiepską nawierzchnię, najbardziej niebezpieczne są drogi w terenie górskim. Kolejna istotna sprawa to klimat. Pogoda w Gruzji bywa kapryśna nawet latem, zwłaszcza podczas trekkingu w górach. Warto wziąć to pod uwagę podczas pakowania bagażu. 

Wycieczka do Gruzji – samodzielnie, czy z biurem podróży?

Niektórzy turyści wolą podróżować samodzielnie, eksplorując zabytki i smaki kraju według własnego harmonogramu. Wypożyczają auta z napędem 4x4 i organizują samodzielną wycieczkę po kraju. Inne rozwiązanie, to wynajem auta wraz z lokalnym kierowcą i przewodnikiem. Wielu podróżników preferuje zorganizowane wycieczki objazdowe, które pozwalają na komfortowe zwiedzanie najważniejszych atrakcji z przewodnikiem. Kuszące są też oferty zorganizowanych przez biura podróży wczasów w Batumi czy innych, mniejszych nadmorskich kurortach. Obawiasz się samodzielnego wyjazdu? Sprawdź wczasy i wycieczki do Gruzji w ITACE. Wybierz ofertę, termin i powierz organizację wycieczki profesjonalistom. 

Gruzja jest krajem, który można poznawać na kilka sposobów. Niezależnie od wyboru sposobu zwiedzania, kraj ten z pewnością zaoferuje turystom niezapomniane doświadczenia.



Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
ReklamaHospicjum2022
pochmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama