Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 17:37
Reklama Filplast

Św. Marcin w gminie Kolonowskie. Były uroczyste pochody i wspólne świętowanie

W gminie Kolonowskie pamięć o św. Marcinie, patronie dzieci, ubogich i żebraków, który dzielił się dobrem, pielęgnowana jest od wielu lat.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Św. Marcin w gminie Kolonowskie. Były uroczyste pochody i wspólne świętowanie
Obchody Marcińskie w Kolonowskiem to już tradycja

Święty rycerz wędrował po ulicach gminy Kolonowskie

Obchody zorganizowano w trzech miejscowościach gminy. Wyjątkowy rycerz 10 listopada odwiedził Spórok i Staniszcze Wielkie, a 11 listopada - Kolonowskie. Niby wszędzie odbyło się to samo - misterium z tradycyjną sceną z życiorysu świętego, ale wszędzie świętowanie przebiegło inaczej.

Reklama dotacje unijne dla firm

Spórok

W Spóroku obchody rozpoczęto w kościele św. Floriana. Tam odprawiono krótkie nabożeństwo, a następnie wszyscy przemaszerowali na teren Centrum Aktywności Wiejskiej. Na czele orszaku jechał św. Marcin na koniu, tuż za nim szły dzieci z lampionami wraz z rodzinami i uczestnikami uroczystości. Na miejscu czekało ognisko i dalsza część wydarzenia. Uczniowie z PSP Staniszcze Małe - Spórok wraz z Jerzym Kaufmannem zaprezentowali najważniejszą scenkę z życia Marcina. Następnie wśród przybyłych rozdano rogale z makiem, serem i marmoladą. Ponadto zaśpiewały dzieci z Samstagskursu.

- Obchody Dnia św. Marcina w Spóroku to już wieloletnia tradycja - mówi sołtys Rafał Koj. - Postać ta jest wzorem do naśladowania i powinniśmy na co dzień postępować jak ten patron. Ważna jest też integracja mieszkańców, która rozpoczyna się od organizacji wydarzenia i trwa wraz z nim. Za przygotowanie tego dnia wszystkim grupom działającym na terenie naszego sołectwa bardzo dziękuję.

Na zebranych czekały również ziemniaki z ogniska, popcorn oraz rozgrzewające napoje i zupki - warzywna oraz dyniowa, chleb z tłustym i słodkości dla najmłodszych. Mieszkańcy chętnie przynieśli również swoje kubki - to pozwoliło na ograniczenie śmieci. W obchody zaangażowały się wszystkie organizacje działające w Spóroku wraz z sołtysem i radą sołecką.

Staniszcze Wielkie

W Staniszczach Wielkich najpierw w kościele odprawiona została msza za wstawiennictwem świętego. Następnie wszyscy wspólnie za św. Marcinem przeszli w pochodzie na Plac Targowy i z powrotem na plac przy kościele, gdzie na zgromadzonych czekało ognisko rozpalone przez strażaków, którzy pomogli także w zabezpieczaniu trasy pochodu.

- Kiedy zbliża się listopad i pada hasło "św. Marcin", to tak naprawdę każdy wie, co ma robić i nikogo nie trzeba prosić o pomoc - mówi Gabriela Firlej z Rodziny Kolpinga, która zajęła się organizacją spotkania. - Wszystkim za zaangażowanie, pomoc i liczne przybycie - dziękuję.

Zebrani obejrzeli inscenizację z udziałem św. Marcina na koniu. Każdy otrzymał słodkiego rogala, a dzieci dodatkowe słodkości. Pieniądze na organizację obchodów pochodziły z funduszu sołeckiego Staniszcz Wielkich i dzielnicy Fosowskie.

Kolonowskie

W Kolonowskiem obchody zorganizował w sobotę, 11 listopada, parafialny Caritas. Jak zawsze dzieci i dorośli czekali na Marcina pod kościołem i przywoływali go piosenką. Kiedy rycerz dotarł na miejsce i podzielił się swoim płaszczem z żebrakiem, wszyscy razem udali się na krótką procesję ulicą Leśną na targowisko i z powrotem do kościoła, gdzie odbyło się krótkie nabożeństwo, podczas którego zebrane dzieci mogły wspomóc misje.

Za świętego rycerza przebrał się Daniel Macioł. Koń przyjechał z gospodarstwa agroturystycznego Reginy Klyszcz.

- Cieszymy się, że tyle osób przybyło, by wspólnie świętować. Widać, że brakowało tego wydarzenia, bo w okresie pandemicznym go nie organizowaliśmy - podkreślają panie z Caritasu. - W sumie mieliśmy przygotowanych 220 rogali, które wręczył święty.

Po nabożeństwie rozdzielono wśród zebranych rogale, upieczone w piekarni państwa Kisiel, były też kiełbaski, które można było upiec w ognisku. W uroczystości wzięło udział około 200 osób. Wszyscy miło i rodzinnie spędzili czas.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaQuakernack
ReklamaMeltmann-święta
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
pochmurnie

Temperatura: 23°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 18 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama
Reklama