Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 14:17
Reklama Filplast

Strzeż się czadu! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich...

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Niestety, wraz z nim wzrasta ryzyko pożarów, a także zatruć tlenkiem węgla. Strażacy, jak co roku, przypominają, żeby być odpowiednio przygotowanym do tego okresu i zadbać o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i bliskich.
Strzeż się czadu! Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich...
Strażacy interweniowali niedawno w Wysokiej, gdzie najprawdopodobniej przez nieszczelny przewód dymowy zapaliła się konstrukcja dachu, która przylegała do komina

Autor: KP PSP Strzelce Opolskie

Strzeż się czadu, jeśli ci życie miłe!

Coraz niższe temperatury, które pojawiły się już kilka tygodni temu, a także idące za nimi chłodniejsze dni i noce, sprawiły, że wielu zaczęło ogrzewać swoje domy. Przebywając w ciepłych, przytulnych pomieszczeniach, często nie zdajemy sobie sprawy, że mogą czyhać na nas różne niebezpieczeństwa, w tym m.in. pożary sadzy w przewodzie kominowym. W sezonie grzewczym strażacy w całej Polsce odnotowują tysiące takich zdarzeń.

- Powinniśmy pamiętać o przeglądach kominiarskich, które zgodnie z przepisami, należy przeprowadzać co najmniej raz w roku - podkreśla bryg. Piotr Zdziechowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. - Zachęcamy jednak, by częściej kontrolować przewody kominowe. Zaprośmy kominiarza, który sprawdzi stan komina, a nawet fachowca, który spojrzy na urządzenie grzewcze. Koszty są naprawdę niewielkie, nawet bezcenne, zwłaszcza, gdy popatrzymy na zagrożenia, które mogą skutkować utratą zdrowa, a co więcej, życia.

Skutki mogą być tragiczne

Pożar sadzy zawsze niesie za sobą konsekwencje, czasami mniej lub bardziej poważne.

- Może spowodować on zaczadzenie, uduszenie się gazami pożarowymi, pożar części, a nawet całego domu - wymienia oficer prasowy strzeleckiej straży.

Strażacy zauważają, że najgorsza jest noc, gdy bardziej tracimy czujność i możemy nie zareagować na pożar. Jednak, gdy już go dostrzeżemy, nie tylko w nocy, warto pamiętać o podstawowych zasadach postępowania.

- W pierwszej kolejności należy zamknąć wszelki dopływ powietrza do pieca i komina, dzięki czemu będziemy mogli trochę przytłumić ogień - tłumaczy bryg. Piotr Zdziechowski. - Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby nie gasić pożaru wodą, ponieważ może dojść do jej odparowania, a w konsekwencji do rozerwania przewodu kominowego. Zachęcamy do wyposażenia się w gaśnicę proszkową, która pozwoli na przygaszenie ognia. Obowiązkowo należy wezwać straż pożarną, po to, by nie narażać swojego zdrowia i życia, jak i pozostałych domowników.

Obserwacja jest ważna

Pożar często jest wynikiem nieprawidłowej eksploatacji kotła, przy czym najczęściej dochodzi do niego w urządzeniach, które opalane są węglem lub drzewem. Rzadziej może zdarzyć się w tych, które opalane pelletem czy gazem, choć nie ma tutaj reguły.

- Obserwujmy dym, który wydobywa się z komina - wskazuje oficer prasowy strzeleckiej straży. - Jeżeli nie generuje on dużej ilości dymu lub wydobywa się z niego lekki dym, to nie będzie w nim dużo sadzy, natomiast, jeśli wydobywa się z niego gęsty, szary i tłusty dym, to znak, że cząsteczek sadzy jest bardzo dużo.

Czad, czyli cichy zabójca

Oprócz pożarów sadzy w przewodzie kominowym, wielkim niebezpieczeństwem, nasilającym się w sezonie grzewczym, są zatrucia czadem, czyli tlenkiem węgla, który jest bardzo trujący, a jednocześnie niewyczuwalny dla człowieka.

- Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych, w tym przewodów wentylacyjnych i dymowych, dlatego w tym przypadku również zachęcamy do wykonywania systematycznych przeglądów - mówi bryg. Piotr Zdziechowski. - Nie bagatelizujmy objawów jak bóle i zwroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyśpieszona akcja serca, ponieważ mogą być one sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

Strażacy radzą, żeby w takiej sytuacji natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym przebywamy i zasięgnąć porady lekarskiej. Jeśli zadziała czujka czadu, którą posiadamy, ewakuujmy się i pozostałych domowników, a także wezwijmy odpowiednie służby.

Przypadków zatruć tlenkiem węgla w sezonie grzewczym, podobnie jak pożarów sadzy, w całej Polsce jest tysiące.

- Zachęcam do montażu czujników dymu i czadu, które mogą ochronić przed niebezpieczeństwami - przekonuje oficer prasowy strzeleckiej straży. - Gdy ktoś z naszego otoczenia ich nie posiada, to doskonały pomysł na prezent urodzinowy czy świąteczny. Jeśli już takie urządzenia posiadamy, warto sprawdzić je przed sezonem grzewczym, zwłaszcza kondycję baterii, tak, aby informowały nas o realnym zagrożeniu, co przełoży się na bezpieczeństwo nasze, jak i naszych bliskich.

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich zachęcają do śledzenia ich strony internetowej i mediów społecznościowych, a w przypadku pytań, do kontaktu. Znaleźć można tam wiele pomocnych informacji o sezonie grzewczym, jak i innych, ważnych obszarach naszego życia. Warto również pamiętać, żeby posiadaną wiedzą dzielić się z innymi, szczególnie z osobami nie posiadającymi dostępu do internetu, starszymi czy samotnymi.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiegoKup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Ten budynek do remontu.To przecież stęchlizna,smród i grzyb.Nadaje się tylko do zburzenia i na to miejsce zrobić skrawek zieleni z dużym rowerem jako symbol przesiadkowe,bo z pociągu na autobus nikt się tam nie będzie przesiadałData dodania komentarza: 17.11.2024, 13:49Źródło komentarza: Przy nowych peronach straszy rudera. Remontu na razie nie będzie J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jeżeli ten most nie spełnia norm bezpieczeństwa,to most w Fosowskiem nad rzeką małapanwią na ulicy Arki Bożka powinien być dawno zamknięty.Tam nie ma żadnego chodnika,a piesi i rowerzyści jakoś się radzą.Kiedy tam jest zaplanowany nowy most spełniający normy bezpieczeństwa? Wtedy kiedy dojdzie do wypadku?Data dodania komentarza: 10.11.2024, 19:45Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej M Autor komentarza: Magda PTreść komentarza: Bardzo ciekawy wywiad, cenne i holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne na przestrzeni lat. Dziękuję. Jeśli chodzi o uzależnienia behawioralne myślę że warto też wspomnieć o pracoholizmie - niestety wciąż społecznie gratyfikowanym i wzmacnianym. Czytałam że czas pracy Polaków średnio na tydzień ciągle się wydłuża i jest dłuższy niż w innych krajach UE.Data dodania komentarza: 27.10.2024, 13:40Źródło komentarza: Najważniejsze to uczyć się zarządzać swoim czasem i życiem J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,liczy się tylko bezpieczeństwo A w Fosowskiem ulica Arki Bożka do ulicy Opolskiej jest bez chodnika i spełnia normy bezpieczeństwa? Ale to Fosowskie,obojętnie,liczy się bezpieczeństwo mieszkańców kolonowskiego.Data dodania komentarza: 13.10.2024, 11:50Źródło komentarza: Most w Kolonowskiem zostanie wyremontowany. Będzie bezpieczniej P Autor komentarza: QuarcTreść komentarza: Merytoryczny bzdet, a autor mógłby sprawdzić o czym pisze zanim napisze: "Wody opadowe nie są już ściekami. Zgodnie z art. 16 pkt 69 Prawa wodnego wody opadowe i roztopowe stanowią wody będące skutkiem opadów atmosferycznych"Data dodania komentarza: 6.10.2024, 09:32Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Kolonowskie mogą spodziewać się kontroli, a potem kar do 10 tys. zł A Autor komentarza: GeorgTreść komentarza: Jak długo żyje nigdy nie widziałem żeby ktoś z LP sprzątał las. Zawsze jakieś organizacje zwolywane przez ludzi dobrej woli bo juz nie moga patrzeć na syf i dzieci na sprzątaniu świata więc i tak to posprzątają prędzej czy później. :)Data dodania komentarza: 30.09.2024, 06:54Źródło komentarza: Wykopane doły i śmieci w lesie. Grożą za to surowe kary
Reklama