Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 kwietnia 2025 22:42
Reklama Filplast

Nigdy nie będziemy bezpieczni

Nigdy nie będziemy bezpieczni

Dziesięć lat temu nasz powiat, a w szczególności gminę Zawadzkie nawiedziła powódź. 18 maja najpierw do Kielczy, a później kolejno Żędowic i Zawadzkiego wdarła się woda z Małej Panwi, rozrywając wały przeciwpowodziowe, wlewając się do kanału hutniczego i zalewając ogromne tereny. Woda płynęła główną arterią miasta, drogą wojewódzką. Do dziś mieszkańcy wspominają, że po ulicach można było przemieszczać się kajakami. Żywioł wdarł się do 269 domów na terenie gminy, głównie w mieście, poszkodowanych zostało 291 rodzin.

Reklama dotacje unijne dla firm

Obrazy z tamtego okresu pozostają wciąż żywe w pamięci wielu osób. Na niektórych domach nadal widać ślady poziomu wody.

Mariusz Stachowski był burmistrzem Zawadzkiego podczas powodzi w 2010 roku i jest nim obecnie. Uważa on, że gmina i mieszkańcy są mentalnie przygotowani do działania w razie powodzi. Omówiliśmy z nim warunki bezpieczeństwa opisane po powodzi w archiwalnym „Strzelcu Opolskim” spisane przez Romualda Kubika.

Pierwszy punkt zakładał powstanie dokładnego planu działania. Ten powstał od razu po powodzi i jak zapewnia burmistrz, jest na bieżąco aktualizowany. Dwa tygodnie temu Mariusz Stachowski brał udział w szkoleniu online dotyczącym określenia ryzyka powodziowego. Pomimo trwającej obecnie suszy temat wystąpienia ryzyka powodzi nie został zapomniany.

- Co miesiąc sprawdzamy stan urządzeń wodnych, a w okresie opadów deszczu nawet częściej - zapewnia burmistrz. - Porządkujemy też sprawy własnościowe związane z odpowiedzialnością za Kanał Hutniczy.

W punktach spisanych w Strzelcu sprzed 10 lat mowa też o sprawnym systemie pomiaru wody i systemach informowania. W 2010 roku to zawiodło. Dane o przyroście wody bazowały na kontaktach telefonicznych między urzędnikami z różnych gmin, a w końcu poziomu wody nie dało się mierzyć, bo płynęła powyżej tyczek pomiarowych. Obecnie stan wód mierzony jest przez specjalnie urządzenia i automatycznie wysyłany na strony internetowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, gdzie śledzić na bieżąco mogą go wszyscy.

 

Ostatnim punktem było wyposażenie jednostek OSP w nowy sprzęt. Stare wozy z trudem dawały radę podczas akcji w 2010. Tu też gmina zrobiła wiele: zakupiono dwa nowe wozy bojowe, a sprawne działania i determinacja strażaków sprawiły, że w jednostce w Zawadzkiem pojawiło się wyposażenie do ratownictwa wodnego: łódź, ponton i specjalny samochód.

- Gmina tak naprawdę nie ma wielu kompetencji jeśli chodzi o ochronę przeciwpowodziową: nie jesteśmy właścicielami rzek, nie możemy budować wałów przeciwpowodziowych, ale gdy przychodzi wysoka woda, to my musimy reagować i na nas spada cała odpowiedzialność - podsumowuje Mariusz Stachowski. - Ludzie chcą, by władze zapewniły im bezpieczeństwo, ale w przypadku kataklizmów takich jak powódź nigdy nie będziemy w 100% bezpieczni - przestrzega.

Zapraszamy na stronę internetową strzelec.info. Tam można obejrzeć więcej zdjęć, jak wyglądała gmina Zawadzkie 10 lat temu, gdy ulicami płynęła woda. Widać na nich, jak miasto zmieniło się podczas minionej dekady.

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaJazłowiecka Wielkanoc 2025
ReklamaHospicjum2022
pochmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 9 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama
Reklama