Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 9 kwietnia 2025 23:19
Reklama Filplast

Skąd wziął się zwyczaj dekorowania choinek? To trochę historii

Dekorowanie choinek od lat stanowi jeden z tradycyjnych elementów Bożego Narodzenia. Strojenie iglastych drzewek uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Ozdabianie choinki sprawia, że możemy jeszcze mocniej poczuć magię nadchodzących świąt. Okazuje się jednak, że zwyczaj dekorowania bożonarodzeniowych drzewek zaczął się już wieki temu. Sprawdź, jak na przestrzeni lat zmieniało się dekorowanie choinek.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Skąd wziął się zwyczaj dekorowania choinek? To trochę historii

Ozdabianie choinek na przestrzeni wieków

Dawniej ludzie nie przepadali za zielenią w domu. Niemal wszystkie rośliny spisywano na straty. Wszystko dlatego, że większość z nich usychała, a ludzie nie potrafili odpowiednio się o nie zatroszczyć. W dodatku umieszczanie w domach np. iglastych gałązek wiązało się również z wierzeniami pogańskimi. Gałęzie miały być zaproszeniem dla duchów – ponoć drzewa stanowiły dla nich dom. W dodatku były źródłem silnej mocy magicznej, której obawiali się ludzie. Dziś nie mamy takich obaw i możemy kupować choinki między innymi tutaj: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/ozdoby-na-boze-narodzenie/choinki,3950220101,s. Jednak kiedyś starano się nie trzymać tego typu roślin w domach.

Reklama dotacje unijne dla firm

Dopiero w kolejnych latach zwyczaj stopniowo zaczął się przekształcać, aż w końcu pogańskie wierzenia odeszły w zapomnienie. Arystokracja na przełomie XVI i XVII wieku zaczęła dekorować drzewka, aby rośliny pięknie się prezentowały i zachwycały innych. Wieszano więc na nich m.in. złote ozdoby i różnego rodzaju misternie plecione koronki. Nie wiązano choinek z Bożym Narodzeniem, ale ozdobione drzewka uważano wówczas za symbol elegancji, klasy i bogactwa. Zwyczaj strojenia drzewek błyskawicznie rozprzestrzenił się na pozostałe warstwy społeczne. Każdy pragnął mieć ozdobione drzewo w swoim wnętrzu.

Dekorowanie choinek to nie tylko tradycja

Moda na ozdabianie choinek rozprzestrzeniła się jeszcze bardziej w XIX wieku. Zwyczaj dekorowania drzewka najprawdopodobniej zapoczątkowała królowa Wiktoria i książę Albert w Wielkiej Brytanii. Symbolem stała się ilustracja ich rodziny stojącej przy ozdobionej choince w 1848 roku. Właśnie ona przyczyniła się do powstania tradycji dekorowania iglastego drzewka na święta. Ozdabianie choinki pokochano nie tylko w Europie, ale też za oceanem.

Postęp technologiczny doprowadził do tego, że dekorowanie drzewek stało się różnorodne. Każdy zaczął dekorować je na swój własny sposób. Tradycyjne świece zaczęto wymieniać na elektryczne lampki. Żywe drzewka coraz chętniej zastępowano sztucznymi – zwłaszcza że można było przechowywać je przez kolejne lata.

Dziś dekorowanie choinki nie jest już zwykłą tradycją. Ozdabiając drzewko, można wyrazić swój gust i wykazać się kreatywnością. Na bożonarodzeniowych choinkach pojawiają się designerskie bombki, ale też ekologiczne dekoracje (np. suszone plastry pomarańczy). Niezależnie od wybranych ozdób, iglaste drzewko do dziś jest nieodłącznym elementem świąt. Jego dekorowanie stanowi dla niektórych jeden z kluczowych momentów przygotowań do celebracji Bożego Narodzenia.


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaJazłowiecka Wielkanoc 2025
ReklamaHospicjum2022
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 17 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklamadotacje unijne dla firm MŚP
Reklama