Rada powiatu strzeleckiego wystosowała pismo do Ministerstwa Zdrowia, NFZ, Związku Powiatów Polskich oraz Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Wyraża w nim swoje zaniepokojenie trudną sytuacją większości szpitali powiatowych w Polsce, w tym strzeleckiego. Stanowisko rady zostało podjęte w formie uchwały - rada dołączyła tym samym do innych samorządów, które wypowiadały się na temat złego finansowania służby zdrowia i konieczności podjęcia przez rząd kroków naprawczych.
Wprowadzony niedawno system tzw. sieci szpitali i ryczałtowe finansowanie miały zagwarantować szpitalom stabilność, ułatwiać im planowanie i zarządzanie kosztami. Tymczasem zasady ustalania ryczałtu są skomplikowane, a dane do jego wyliczania zmienne, co powoduje, że podejmowanie właściwych decyzji planistycznych jest trudne.
Jak przyznają radni, środki z NFZ przeznaczane na funkcjonowanie szpitala w Strzelcach Opolskich zwiększyły się, ale nieproporcjonalnie do wydatków - w szybkim tempie wzrastają koszty, głównie te wynikające z norm zatrudnienia, minimalnego wynagrodzenia, podwyżek dla lekarzy specjalistów, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych.
Obecnie 70 procent kosztów strzeleckiego szpitala stanowią płace, dodatkowo trudności w zapewnieniu całodobowej opieki zdrowotnej na oddziałach szpitalnych wymuszają zawieranie coraz większej ilości kosztownych umów-zleceń.
Środki z NFZ przeznaczone na wzrost zarobków zabezpieczają jedynie 94 procent potrzeb. Nie obejmują pieniędzy potrzebnych np. na wyrównanie płacy minimalnej ze stawki 2250 zł na 2600 zł. W tym roku wzrost minimalnego wynagrodzenia obejmie 22 procent pracowników strzeleckiej placówki. Skutki finansowe zmian zarobków spowodowanych przepisami prawa w 2020 roku to nawet 3,2 mln złotych! Na zrównoważenie ubiegłorocznych przychodów z kosztami już brakuje 1,2 mln złotych! Wartość kontraktu z NFZ w tym roku powinna być zwiększona przynajmniej o 4,4 mln złotych. Jeśli tak się nie stanie, radni sugerują, że szpital znajdzie się w sytuacji zagrażającej dalszemu funkcjonowaniu.
Komentarze