Masz problem? Skorzystaj z pomocy dla uzależnionych
Terapia w Oddziale Dziennym jest przeznaczona dla osób szkodliwie używających alkoholu lub kilku substancji psychoaktywnych, osób z zaburzeniami nawyków i popędów oraz uzależnionych od hazardu, a także dla osób pozostających w bliskich relacjach z uzależnionymi.
Terapia w oddziale dziennym daje możliwość podjęcia leczenia bez konieczności przenoszenia się na ten czas poza miejsce zamieszkania. Grupy terapeutyczne liczą średnio 10–12 osób, co daje warunki do pracy we względnie stałej grupie (to ważne dla mających trudności z otwieraniem się przed innymi).
Program terapii w poszczególnych grupach uwzględnia specyfikę zaburzeń (grupa dla uzależnionych od alkoholu i substancji psychoaktywnych, druga grupa dla osób bliskich, trzecia dla uzależnionych od nawyków i hazardu).
Podstawowy program terapii trwać może do ośmiu tygodni. Spotkania odbywać się będą codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 13.30. Leczenie obejmuje terapię indywidualną, grupową oraz konsultacje psychiatryczne. Pacjent przyjmowany będzie do programu na podstawie ważnego skierowania psychiatry z poradni terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia. Zostanie on poinformowany o normach i zasadach oddziału dziennego oraz podpisuje kontrakt terapeutyczny. Na chętnych czeka po 10 miejsc w każdej grupie. Planowany termin rozpoczęcia terapii to 8 maja.
Na czas terapii przysługuje zwolnienie lekarskie ułatwiające korzystanie z leczenia osobom pracującym zawodowo.
- Pracując z osobami uzależnionymi i ich rodzinami zauważyłam, że sposób postrzegania problemu alkoholowego jest często społecznie spłycony albo zdemonizowany, a wokół rozwiązań problemów osób uzależnionych narosło i trwa wiele mitów i nierzadko krzywdzących stereotypów – przyznaje Krystyna Kowalska, specjalista psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, certyfikowany psychoterapeuta uzależnień, asystent psychodramy, kierownik Strzeleckiego Centrum Terapii i Profilaktyki.
Strzelecka psycholog zwraca uwagę, iż owe stereotypy praktycznie się nie zmieniają. Chętnie widzimy w uzależnionych osoby, które sięgnęły ,,dna”: brudne, zaniedbane, żebrzące o pieniądze na alkohol. Ale te stereotypy nie opisują wszystkich osób, które mają problem z alkoholem.
- Ostatnio oglądałam dwa filmy, które ukazują aktualne oblicza problemu alkoholowego w naszym społeczeństwie – dodaje Krystyna Kowalska. – Jeden to obraz Kingi Dębskiej „Zabawa , zabawa”, drugi - dramat Konrada Aksimowicza „Powrót do tamtych dni”. Oba są przestrogą: Wysoka pozycja społeczna bohaterów oraz dobra jakość życia nie kryje dramatu uzależnionych i ich bliskich. Spotykamy wokół siebie osoby pijące tylko w weekend, tylko jedno piwo dziennie, wieczorem na sen lampkę wina. Czy patrząc na osobę dobrze ubraną, jeżdżącą dobrym samochodem pomyślimy o niej jako o osobie uzależnionej? Gdy ktoś w naszym otoczeniu ma problem z piciem, braniem, nałogowym zachowaniem, bliżej nam do oceniania i mędrkowania na jego temat niż do podjęcia próby rozmowy lub oferty pomocy. Często rodziny oraz bliscy nie wiedzą, jak rozmawiać z osobą pijącą, a nałóg kogoś bliskiego wpływa na ich życie i funkcjonowanie. Nie każdą chorobę da się wyleczyć w kilka tygodni, ale jakaż jest satysfakcja i ulga, gdy taka osoba odzyskuje nadzieję i podejmuje trud zmian w życiu osobistym i społecznym. I właśnie dlatego dla osób uzależnionych i ich bliskich w Strzeleckim Centrum Terapii i Profilaktyki powstaje oddział dzienny, w którym otrzymają oni kompleksową pomoc.
Szczegółowe informacje można uzyskać w rejestracji Centrum przy ul. Strażackiej 10. Nr telefonu: 77/5500117 lub 797571264, a także na www.ctpstrzelce.pl
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze