Znów ratujemy aleje czereśniowe
Aleje czereśniowe są szczególnym elementem krajobrazu wokół Góry św. Anny. Zachwycają swoimi urokiem i tworzą niezwykłą atrakcję turystyczną, zwłaszcza wiosną, gdy gałęzie drzew czereśniowych pokrywają się białymi kwiatami. Aby chronić je przed degradacją, dwa lata temu gmina Leśnica zainicjowała projekt "Ratujemy aleje czereśniowe", polegający na sadzeniu i adopcji czereśni. Właśnie wystartowała kolejna, trzecia już edycja przedsięwzięcia.
- Podobnie, jak poprzednio, każdy chętny może włączyć się w tę akcję, zostając fundatorem drzewa czereśniowego, które posadzone zostanie na historycznej alei czereśniowej pomiędzy Leśnicą i Górą św. Anny. Jeżeli uda nam się odtworzyć ją w całości, a zainteresowanie inicjatywą będzie nadal widoczne, będziemy sadzić drzewa na kolejnych alejach, między innymi pomiędzy Wysoką i Ligotą Górną - mówi Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy.
- Oprócz tego, że chcemy uratować aleje, zależy nam na tym, żeby zwiększać świadomość tego elementu krajobrazu i związać z nim ludzi, nie tylko z gminy Leśnica, ale również z terenu powiatu strzeleckiego i województwa opolskiego - dodaje.
Każda czereśnia, sadzona przy alei, otrzymuje spersonalizowaną tabliczkę, informującą o osobie lub organizacji, która ją zaadoptowała. Wielu posadziło już swoje drzewa. Kolejni zainteresowani mogą to uczynić, składając do piątku, 21 października, wniosek o nasadzenie w Urzędzie Miejskim w Leśnicy. Pobrać można go z gminnej strony internetowej www.lesnica.pl. Dostępny jest tam również regulamin projektu. Nasadzenia odbędą się jeszcze jesienią tego roku.
- Aleję czereśniową pomiędzy Leśnicą i Górą św. Anny swoimi zdjęciami wypromował Błażej Duk, fotograf z Zalesia Śląskiego - mówi burmistrz.
- Od tego momentu stała się ona ciekawym obiektem turystycznym, ale i chętnie uwiecznianym na zdjęciach. Wielu ludzi przyjeżdża ją fotografować, ale zaczyna ona powoli zamierać. Każde drzewo ma swoją żywotność i jest to ostatni moment na to, by dokonać nowych nasadzeń, tak, aby kolejne czereśnie mogły już rosnąć, zanim te stare obumrą - dodaje.
Od początku trwania projektu, oprócz nasadzeń nowych drzew, których przybyło ponad 50, gmina Leśnica podjęła również inne inicjatywy, koncentrujące się wokół alei czereśniowych. Zorganizowano konkurs wspomnień o alejach, kulinarny z czereśniami w roli głównej, recytatorsko-wokalny, polegający na przygotowaniu utworu zawierającego motyw czereśniowy, czy wykład, podczas którego przedstawiono ciekawostki o pochodzeniu czereśni oraz przybliżono proces ich hodowli. Wszystko po to, by szerzyć wiedzę na temat alei czereśniowych i wspólnymi siłami ratować je przed zniszczeniem.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze