Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 21:20
Reklama UMWO Opolska Karta Rodziny i Seniora

Coraz więcej pożarów sadzy w kominach. Jak wielkim są zagrożeniem?

Rozpoczął się sezon grzewczy. Wraz z nim zwiększa się ryzyko wystąpienia pożaru sadzy czy zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy apelują, aby odpowiednio przygotować się do tego okresu i tym samym zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Coraz więcej pożarów sadzy w kominach. Jak wielkim są zagrożeniem?
Strzeleccy strażacy coraz częściej wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominach

Autor: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich

Coraz więcej pożarów sadzy

Coraz niższe temperatury i idące za nimi chłodniejsze dni oraz noce sprawiły, że wielu z nas zaczęło ogrzewać już swoje domy. Przebywając w ciepłych, przytulnych pomieszczeniach, często nie zdajemy sobie sprawy, że czyhać mogą na nas różne niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest pożar sadzy w przewodzie kominowym. Z roku na rok liczba takich zdarzeń wzrasta. 

- W sezonie grzewczym 2013/2014 na terenie powiatu strzeleckiego mieliśmy 10 zdarzeń związanych z pożarami sadzy i do 2015 roku oscylowało to wokół takiej liczby. W sezonie 2017/2018 było już 38 takich zdarzeń. Od tego czasu odnotowujemy około 40-50 interwencji, które wywołane są palącą się sadzą - mówi brygadier Piotr Zdziechowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. 

- Aby temu zapobiec, powinniśmy pamiętać o tym, by spełniać wymogi prawne, wskazujące, że przeglądy kominiarskie przeprowadzać należy co najmniej raz w roku. Zachęcamy jednak do tego, by częściej sprawdzać i kontrolować przewody kominowe, zapraszając kominiarza, który sprawdzi stan naszego komina. To są niewielkie koszty i zważając na to, jakie niesie to zagrożenia, czyli utratę zdrowia lub nawet życia, okazuje się to bezcenne - dodaje.

Pożar sadzy w przewodzie kominowym niesie za sobą różne mniej lub bardziej poważne konsekwencje.

- Zjawisko to jest o tyle niebezpieczne, że może spowodować zaczadzenie, uduszenie się gazami pożarowymi, czy pożar całego domu. Pożar komina generuje bardzo wysoką, dochodzącą nierzadko do 1000 stopni temperaturę. Często składamy ogień wieczorem, idąc spać, tak, aby nagrzać swoje pomieszczenia, a wtedy ciężko być czujnym i zauważyć pożar, co może mieć naprawdę tragiczne skutki. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka - podkreśla aspirant Krzysztof Lachowicz z Komendy Powiatowej PSP w Strzelcach Opolskich.

Warto pamiętać o tym, jak postępować w razie pożaru, a także wiedzieć, jak się przed nim uchronić.

- W pierwszej kolejności zamknąć należy wszelki dopływ powietrza do pieca i komina, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie trochę przytłumić ogień. Przede wszystkim pamiętajmy, że nie gasimy pożaru wodą, ponieważ może dojść do gwałtownego odparowania tej wody i rozerwania przewodu kominowego. Obowiązkowo wzywamy straż pożarną, tak aby nie narażać zdrowia i życia lokatorów. Dobrze byłoby sprawdzić miejsca, a zwłaszcza strych, przez który najczęściej przebiega przewód kominowy, i odsunąć od niego wszelkie palne wyposażanie takie jak szafki czy półki - proponuje aspirant Krzysztof Lachowicz.

- Zachęcamy również do tego, aby wyposażyć się w gaśnicę proszkową, pojemność zależy od indywidualnych preferencji. Posiadając ja, zawsze jesteśmy w stanie troszeczkę stłumić czy przygasić ogień - dodaje brygadier Piotr Zdziechowski.

Przyczyny powstawania pożaru sadzy w kominie mogą mieć różne podłoża. Zapobiec można im między innymi przez uważną obserwację.

 - Pożar najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej eksploatacji kotła, gdy używamy go niezgodnie z jego przeznaczeniem. Takie zjawiska zachodzą najczęściej w kotłach, które opalane są węglem lub drzewem, rzadziej w tych, opalanych na pellet czy gaz - wskazuje aspirant Krzysztof Lachowicz. - Obserwujmy dym, który wydobywa się z naszego komina. Jeżeli komin nie generuje dużo dymu lub wydobywa się lekki dym, to nie ma w nim dużo sadzy. Natomiast jeżeli wydobywa się gęsty, szary i tłusty dym, to będzie miał on bardzo dużo cząsteczek sadzy. Taki komin rzeczywiście będzie się szybciej zapychał - dodaje.

Oprócz pożarów, szczególnym niebezpieczeństwem, nasilającym się w sezonie grzewczym, jest zatrucie tlenkiem węgla, który jest niewyczuwalny dla człowieka.

- Ważne w tym wszystkim jest posiadanie czujników dymu i tlenku węgla. Zachęcamy do tego, aby je kupować i montować. To również doskonały pomysł na prezent urodzinowy czy świąteczny. Wtedy możemy kupić lepszej jakości czujkę, co jest szczególnie ważne w sezonie grzewczym. Jeżeli takie urządzenia posiadamy, warto sprawdzić je przed sezonem, sprawdzając zwłaszcza kondycję baterii, tak, aby informowała nas o zagrożeniu i realnie przekładała się na bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich - podkreśla brygadier Piotr Zdziechowski.

Strzeleccy strażacy zachęcają do śledzenia strony internetowej i mediów społecznościowych komendy. Znaleźć można tam wiele pomocnych informacji nie tylko o sezonie grzewczym, ale również o innych obszarach naszego życia.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaWFOŚ
ReklamaHelios
ReklamaRe-gat
pochmurnie

Temperatura: 16°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bezpieczniej,przecież gmina kolonowskie to najbezpieczniejsza gmina w powiecie strzeleckim.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:12Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej J Autor komentarza: AntyloloTreść komentarza: Lolo! Czy Ty w każdym działaniu widzisz rękę "niemieckiego rewizjonisty " i "rewanżysty?Wyluzuj i nie prowokuj...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:29Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne A Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Jak to pięknie i wspaniale, że lokalna gazeta podjęła się tematu wokół problematyki RODO. Bez znaczenia, że w artykule sponsorowanym. Ochrona naszych danych osobowych dotyczy każdego z nas. Polecam się jako źródło informacji i udokumentowanych przykładów z autopsji w jaki to sposób były i są do nadal nielegalnie przetwarzane moje dane osobowe w tym dane szczególnej kategorii do realizacji płytkich, osobisto - emocjonalnych celów w poważnych lokalnych instytucjach. Uprzedzając ewentualne zarzuty ...Tak! -Świadomie publicznie podaję należący do mnie adres e-mail jako podpis do tego komentarza i wyrażam zgodę na nawiązanie za jego pośrednictwem kontaktu ze mną w zakresie stanowiącym treść komentarza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Jak zapewnić zgodność z RODO podczas niszczenia dokumentów? T Autor komentarza: LoloTreść komentarza: A owszem ,że ekologiczny ,bo produkują głównie Niemcy. Jak był Nord Stream ,to gaz był ekologiczny.Data dodania komentarza: 17.09.2024, 21:40Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jakież to proste - 6 tysięcy i będzie bezpieczniej! Serio?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej T Autor komentarza: RossiTreść komentarza: Do sop. Faktycznie ludzie często tam przejeżdżają na czerwonym ,jednak trzeba może się zastanowić nad powodem? Otóż skrzyżowanie jest mocno zakorkowane. Jest duży ruch na lewoskręcie z Krakowskiej na Stawową. I tu jest pies pogrzebany ,bo lewoskręt trwa tylko chwilę ,czasem przejedzie tylko jedna ciężarówka. Nie wiem co robią urzędnicy? Miałem to zgłosić ,ale dałem sobie spokój ,bo wiem ,że i tak w nosie to mają ,wiem bo już inna sytuację raz zgłaszałem.Data dodania komentarza: 11.09.2024, 09:42Źródło komentarza: Zderzenie dwóch ciężarówek w Strzelcach Opolskich. Jedna z nich przewoziła butle z gazem
Reklama