Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 kwietnia 2025 01:45
Reklama Filplast

Mucha pawia zaobserwowana na Górze św. Anny. To przyrodnicza sensacja

Mucha pawia to zadziwiający owad. Stawia skrzydła pionowo nad tułowiem niczym puszący się paw. Owad ten wywodzi się z ameryki północnej. Właśnie zaobserwowano go na Górze św. Anny. Wiele wskazuje na to, że to pierwszy taki przypadek w woj. opolskim.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Mucha pawia zaobserwowana na Górze św. Anny. To przyrodnicza sensacja
Mucha pawia zaobserwowana na Górze św. Anny

Autor: Piotr Zabłocki / Muzeum Śląska Opolskiego

Mucha pawia zaobserwowana na Górze św. Anny

Nie jest łatwo zauważyć muchę pawią. To stosunkowo niewielki owad, mierzący ledwie 5 mm. Udało się ją jednak zaobserwować Piotrowi Zabłockiemu, kierownikowi działu przyrody Muzeum Śląska Opolskiego oraz kierownik ds. administracyjnych Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Nie pierwszy raz.

Reklama dotacje unijne dla firm

"Pierwszy raz ten niezwykle charakterystyczny i ciekawy gatunek miałem okazję zaobserwować 10 września 2020 r. Na kolejne spotkanie z pawią muchą musiałem czekać do kolejnego roku, kiedy to udało mi się 21 sierpnia zdobyć 1 okaz do zbiorów Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego. I znów była to tylko pojedyncza obserwacja. W tym roku pierwszy raz tańczącego samca tego gatunku zauważyłem 20 lipca. Zanim zdążyłem uruchomić aparat w telefonie, muchówka odleciała. Na szczęście pojawiła się powtórnie 12 sierpnia i wreszcie udało mi się ją sfotografować, a także nagrać krótkie filmiki z jej zachowaniem" - relacjonuje na blogu "Z notatnika przyrodnika"

Przyrodnik wskazuje, że za każdym razem obserwował tylko pojedynczego osobnika, na barierce balkonu lub poręczy przy schodach. Nie udało mu się wypatrzyć tych owadów na pieńkach i gałęziach w pobliżu muzeum, choć z literatury naukowej wynika, że owad ten lubi na nich przebywać.

Mucha pawia i jej niezwykłe zachowania

Mucha pawia to nietypowy owad. Uwagę zwraca już sam wygląd. Całe jego ciało, w tym skrzydła, ma charakterystyczny marmurkowy wzór. Ale - jak zaznacza Piotr Zabłocki - najbardziej zauważalną i zwracającą uwagę cechą tego gatunku jest jej zachowanie.

"Układa ona skrzydła pionowo nad tułowiem składając je do siebie przednimi ich krawędziami. Skrzydła tworzą wtedy owalny ornament przypominający tren tokującego pawia – zapewne stąd ich angielska nazwa – peacock fly. Muchy spacerują w tej pozycji po pniu drzewa wykonując od czasu do czasu powolne wachlujące ruchy skrzydłami na boki ciała" - opisuje.

Piotr Zabłocki wskazuje, że mucha pawia spotykana jest od kwietnia do października, prawdopodobnie w dwóch pokoleniach. Najczęściej gatunek ten można zobaczyć w otwartych nasłonecznionych siedliskach.

"W Europie notowany był w przydomowych sadach, ogrodach, strefach ekotonowych między lasem a łąką lub polem uprawnym, na brzegach lasów czy zbiorników wodnych, a także przy śmietniskach. Najczęściej widywano je na martwych pniach drzew (np. topól i robinii akacjowej) ale także na karoseriach samochodów. Ich larwy rozwijają się w martwym drewnie różnych gatunków drzew liściastych" - opisuje.

Mucha pawia - gość z terenu Ameryki Północnej

Przyrodnik informuje, że mucha pawia pochodzi z terenu Nearktyki: Kanady i południa USA. W Europie po raz pierwszy zaobserwowano ją w kwietniu 2007 r. w Szwajcarii. Później widziano ją w południowo-zachodnich Niemczech. W kolejnych latach muchę pawią widziano m.in. we Włoszech, Holandii, Francji, Austrii, Słowacji i Czechach. Wskazuje, że w Polsce mucha pawia po raz pierwszy została odnotowana 2 września 2018 r. w okolicach Lasu Pilczyckiego we Wrocławiu. 

"Jak wynika z informacji na Polskim Forum Entomologicznym gatunek ten był zaobserwowany wcześniej w Katowicach (28.08.2018) w Lasach Panewnickich przez Adama Pielę, ale obserwacja nie została opublikowana. Użytkownicy tego forum donoszą o kolejnych obserwacjach tego ciekawego gatunku z obszaru województw: dolnośląskiego, śląskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, podkarpackiego i lubelskiego (2019-2020). Jak dotąd nie znalazłem informacji o jej stwierdzeniu w woj. opolskim" - stwierdza Piotr Zabłocki we wpisie.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"! 


Mucha pawia na Górze św. Anny

Mucha pawia na Górze św. Anny

fot. Piotr Zabłocki / Muzeum Śląska Opolskiego

Mucha pawia na Górze św. Anny - i jej cień jak głowa Myszki Miki

Mucha pawia na Górze św. Anny - i jej cień jak głowa Myszki Miki

fot. Piotr Zabłocki / Muzeum Śląska Opolskiego

Mucha pawia na Górze św. Anny

Mucha pawia na Górze św. Anny

fot. Piotr Zabłocki / Muzeum Śląska Opolskiego

Mucha pawia na Górze św. Anny

Mucha pawia na Górze św. Anny

fot. Piotr Zabłocki / Muzeum Śląska Opolskiego

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaMeltmann-święta
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
ReklamaQuakernack
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama
Reklama