Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 15:36
Reklama Filplast

Skarby Wirtembergów w opolskim muzeum. Można je oglądać tylko do niedzieli

18 maja – z okazji Dni Muzeów i Muzealnika - po raz pierwszy pokazano pochodzące z Pokoju skarby Wirtembergów. Można je będzie oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego przez 5 dni.
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Skarby Wirtembergów w opolskim muzeum. Można je oglądać tylko do niedzieli
Skarby Wirtembergów w opolskim muzeum

Przypomnijmy, dyrektorka placówki, Iwona Solisz, Patrycja Farys-Kawalec kustosz działu sztuki w MŚO oraz Joanna Hassa z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim uczestniczyły w ostatnim dniu marca w Domu Aukcyjnym Neumeister w Monachium w licytacji eksponatów, które w 1931 roku opuściły pałac Wirtembergów w Pokoju (część z nich została spakowana już w 1912). Panie miały do dyspozycji 30 tys. euro udostępnione przez Zarząd Województwa Opolskiego, gminę Pokój oraz niemiecką Fundację Eriki Simon.

Reklama

Udało się zakupić 18 obiektów, w tym m.in. dwa portrety księżnej Matyldy (jeden z dziećmi) oraz księcia Eugeniusza II, liczący 46 części serwis do kawy z widokami Pokoju, 10- częściowy zestaw naczyń srebrnych, dwuskrzydłowy parawan, zestaw piknikowy z XIX wieku czy neobarokowe krzesła. Łącznie na licytacji sprzedano blisko 500 przedmiotów, które osiągnęły łączną cenę ponad 2 mln euro.

- Dzisiaj w sali odczytowej MŚO pokazujemy zarówno to, co udało się kupić, jak i dary rodziny Wirtembergów dla muzeum – mówi Iwona Solisz. – Otrzymaliśmy m.in. drugi parawan (wylicytowaliśmy jeden), piękny kufer wraz z zawartością, portrety dzieci, zestaw lasek, skrzynie z inicjałami księcia von Wirtemberga, tu pokazujemy także otrzymane srebra. Darem są również bardzo ciekawe amfory, które stoją w gablocie przemieszane z przedmiotami zakupionymi. Wszystko to można będzie oglądać do niedzieli, 22 maja.

Następnie część eksponatów trafi do konserwacji, zaś w przyszłości staną się one częścią nowej wystawy historycznej.

​Hubert Kołodziej, radny mniejszości niemieckiej w sejmiku, znawca i pasjonat dziejów Pokoju oraz związanego z tą miejscowością od połowy XVIII stulecia rodu, podkreśla rolę księcia Ferdynanda von Wirtemberg, najstarszego syna Albrechta i prawowitego spadkobiercę dóbr z Pokoju - wywiezionych do Lindach pod Stuttgartem - w pozyskaniu tych skarbów dla regionu. Zmarły w listopadzie 2020 książę sam nigdy do tych przedmiotów nie sięgnął. Zmienił testament z XVIII w., a wskazani przez niego pełnomocnicy przekazali je na aukcję do Monachium.

Pan Kołodziej przypomniał także, iż choć w regionie mamy bardzo dużo pałaców lub ruin po nich żadne muzeum wcześniej nie miało takiej kolekcji dającej wyobrażenie o życiu śląskich rodów szlacheckich.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyli m.in. poseł Ryszard Wilczyński (KO), wójt gminy Pokój Barbara Zając, Rafał Bartek przewodniczący sejmiku i lider mniejszości w regionie, wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca oraz wspomniany Hubert Kołodziej. Dyrektor Iwona Solisz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania kolekcji i pracownikom muzeum, którzy się w to dzieło zaangażowali.

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!

 


 



Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaQuakernack
ReklamaMeltmann-święta
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie małe

Temperatura: 25°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 25 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie" A Autor komentarza: LPTreść komentarza: Może za rok udało by sie zorganizować wycieczkę "Szlakiem naszych okolicznych śmieci w rowach i lasach" Trasa jest przygotowana w 100% a miasto napewno da jakieś 10tys patrząc na te wnioski i rozdawane środki ;)Data dodania komentarza: 20.02.2025, 07:08Źródło komentarza: Pieniądze na zadania kulturalne w Strzelcach Opolskich. Nie wszyscy są zadowoleni
Reklama
Reklama