Dawna Wielkanoc na unikatowych, kolorowych fotografiach
Wielkanoc związana jest z szeregiem ludowych tradycji. Są takie, które kultywujemy do dziś. Jak święcenie pokarmów. Inną wciąż żywą, nie raz wielopokoleniową tradycją, jest malowanie pisanek oraz skrobanie kroszonek. Mieszkanki gminy Izbicko mają na tym polu ogromne doświadczenie.
Są też tradycje, które powoli zanikają. Polewanie się na okazję Śmigusa Dynguda w Wielkanocny Poniedziałek już nie jest tak intensywne, jak przed laty. Mało kto wyobraża sobie zaś chyba chłopaków ganiających za dziewczynami w przebraniach. Zwyczaj ten - znany pod nazwą Siuda Baba - kultywowany jest już tylko w okolicach Wieliczki.
Pojęcie o tym, jak wyglądała Wielkanoc za czasów dzieciństwa naszych dziadków i pradziadków dają fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Państwowego. Uwieczniono na nich m.in.:
- czuwanie przy Grobach Pańskich,
- procesje,
- wielkanocne stoły,
- święcenie pokarmów,
- świąteczne jarmarki.
Fotografie te dają spore pojęcie o tym, jak zmieniły się tradycje wielkanocne na przestrzeni lat i jak wiele dekad temu obchodzono te święta. Ich dodatkowym atutem jest fakt, iż zdjęcia te są pokolorowane, dzięki czemu jeszcze bardziej działają na wyobraźnię.
Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!
Komentarze