Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 02:23
Reklama Filplast

Coraz więcej dzieci odbiera sobie życie. Co jest tego przyczyną?

Depresja, uzależnienia, problemy w domu i w szkole, stres, nadużycia seksualne. To tylko niektóre z czynników ryzyka, które zwiększają zachowania samobójcze u nastolatków. A tych niestety jest coraz więcej...
Reklama dotacje unijne dla firm MŚP
Coraz więcej dzieci odbiera sobie życie. Co jest tego przyczyną?

Dane policji za 2021 rok pokazują gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Jak wynika ze statystyk, w minionym roku 1496 osób do 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, z czego aż 127 zakończyło się śmiercią. Porównując to do roku 2020, nastąpił wzrost o kolejno 77% i 19%. Jak czytamy w raporcie „Życie warte jest rozmowy”, w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat policja prowadziła postępowania w przypadku 1181 śmierci samobójczych dzieci i nastolatków do 18. roku życia, a także 5658 prób odebrania sobie życia. Według danych Komendy Głównej Policji, 1 z 6 prób samobójczych podjętych przez osoby poniżej 18. roku życia okazała się śmiertelna.

Reklama dotacje unijne dla firm

NIEPOKOJĄCE ZACHOWANIE

Jak zachowuje się dziecko, które ostatecznie może próbować popełnić samobójstwo? Sygnałów jest wiele, są wśród nich nagłe akty agresji, odrzucanie pomocy, poczucie bezradności, zmęczenie, brak energii, wypowiadanie komunikatów o beznadziejności życia, o śmierci, sięganie po substancje psychoaktywne... Jedną z przyczyn jest również depresja, choroba objawiająca się pogorszeniem i zaburzeniem nastroju, przygnębieniem, większą płaczliwością, niepokojem.

- O ile w przypadku dorosłych dużo się o tym mówi, to u dzieci nie jest to takie proste do zdiagnozowania. Część objawów jest oczywiście taka sama, ale część się różni. U najmłodszych często te objawy są mylone z nadpobudliwością psychoruchową, niegrzecznością. Z czymś, z czego, jak nam się wydaje, dzieci wyrosną. A statystyki mówią o tym, że nawet 2% wszystkich dzieci może cierpieć na tę chorobę, dotyka ona co trzeciego nastolatka. Najmłodsze dziecko w Polsce, u którego zdiagnozowano depresję, miało dwa lata - mówi Mirosława Stańczak, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelcach Opolskich.

Młodzież cierpiąca na depresję ucieka od kontaktów z innymi, zamyka się w pokoju, a ich przyjacielem często staje się komputer i gry. Nastolatki rezygnują z dotychczasowej aktywności, zajęć pozalekcyjnych. Dobrze uczące się dzieci przestają odrabiać zadania, nie chcą chodzić do szkoły.

- Niestety przy próbie kontaktu z nimi są nadwrażliwi, przejawiają agresję, zdarza się, że w skrajnych przypadkach dochodzi do samookaleczeń i prób samobójczych. Do tego u dzieci mogą pojawić się objawy psychosomatyczne np. bóle brzucha, bóle głowy, wymioty, biegunki. Coś, czego nigdy byśmy nie skojarzyli z depresją - dodaje Mirosława Stańczak.

PANDEMIA NASILIŁA PROBLEM

W minionym roku szkolnym opieką poradni objętych było blisko 800 dzieci, w tym roku szkolnym, choć dopiero mamy marzec, jest ich już 613.

- Od dwóch lat, czyli momentu, kiedy wybuchła pandemia, zauważamy, że przychodzi do nas coraz więcej dzieci. Uczniowie z dnia na dzień zostali zamknięci w domach, siedzieli sami w pokojach, kontaktowali się za pośrednictwem kamerki i komputera. Żyli trochę w osamotnieniu, w izolacji. To sprawiło, że część z nich, szczególnie dzieci bardziej wrażliwe, jeszcze bardziej się pozamykała - mówi dyrektor poradni. - W czasie mojej pracy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich obserwowałam młodzież, która podczas przerw korzystała z telefonów komórkowych, bo na lekcjach nie mogli tego robić. W trakcie pandemii widziałam, jak młodzież siedząc na ławkach w parku ze sobą rozmawiała, bo miała taką potrzebę - dodaje.

23 lutego w całym kraju obchodzony był Dzień Walki z Depresją. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zorganizowała przed strzeleckim starostwem akcję informacyjną.

- Rozdawałyśmy ulotki, rozmawiałyśmy o problemach dzieci. Prawdę mówiąc, to byłam zaskoczona, że aż tyle ludzi mówiło, że chorowało na depresję albo że w ich rodzinie ktoś choruje - podkreśla Mirosława Stańczak.

Kiedy rodzic zgłasza dziecko do poradni, umawiany jest na spotkanie. Czasami wystarczy porada, czasami indywidualna terapia lub zajęcia w grupie. Czasami jednak dzieci potrzebują dalszego, poważniejszego leczenia i zdarza się, że potrzebna jest pomoc psychiatry.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Na terenie województwa opolskiego funkcjonuje 7 ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży - w Opolu, Krapkowicach, Nysie, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Namysłowie i Zawadzie.

- Nie obowiązuje rejonizacja, w związku z czym każde dziecko potrzebujące pomocy może korzystać z takiej formy opieki - mówi Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Ponadto na terenie powiatu strzeleckiego świadczenia psychiatryczne ambulatoryjne dla dorosłych realizują 2 poradnie specjalistyczne. Po konsultacji z lekarzem realizującym świadczenia, nie ma przeszkód, aby udzielać ich również dzieciom - dodaje.

Oprócz tego na terenie Opolszczyzny funkcjonują trzy poradnie realizujące świadczenia psychiatryczne ambulatoryjne dla dzieci i młodzieży, również nie obowiązuje rejonizacja.

- Świadczenia psychologiczne na terenie województwa realizują dwa podmioty, w tym jeden zlokalizowany w powiecie strzeleckim. To Centrum Terapii i Profilaktyki Krystyna Kowalska Poradnia Psychologiczna w Strzelcach Opolskich przy ul. Strażackiej 10 - dodaje Barbara Pawlos.

Dwa lata temu NIK opublikował raport o fatalnym stanie dziecięcej psychiatrii w Polsce. Na jednym oddziale psychiatrii dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nadal jest jedynie 18 łóżek...

Niestety nie zapowiada się na żadną poprawę, a pandemia teraz w połączeniu z wojną tuż za naszą granicą jeszcze bardziej spotęguje ten problem...

Czytaj wszystkie najważniejsze informacje z powiatu strzeleckiego. Kup aktualne e-wydanie "Strzelca Opolskiego"!


Podziel się
Oceń

Komentarze

ReklamaHeimat
ReklamaMaxima - grudzień
ReklamaHelios
ReklamaJazłowiecka Wielkanoc 2025
ReklamaMeltmann-święta
ReklamaOptyk Ptak 1197
ReklamaRe-gat
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°C Miasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 12 km/h

Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: TeresaTreść komentarza: Te posty z gminą Strzelce Opolskie powinny być oznaczone jako sponsorowane !!!!!!!!Data dodania komentarza: 17.04.2025, 11:45Źródło komentarza: Problemy z transmisją posiedzeń rady w Strzelcach Opolskich J Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Jeżeli Zawadzkie dla swoich mieszkańców chce połączenia z Tarnowskimi Górami to niech urząd gminny sfinansuje połączenie autobusowe.Ciekawe czy będzie to rentowne dla urzędu i jak długo będzie to funkcjonowało.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 13:35Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Nieczynna linia kolejowa Zawadzkie-Tarnowskie Góry,to nie powód że Zawadzkie upadło.Powodem jest zlikwidowanie Huty i Izostalu.W Zawadzkiem potrzebne są tereny inwestycyjne i dobrzy inwestorzy.A nie całą winę zwalać na PKP bo zamknęli tą linię.Co tam mają przewoźić?Powietrze z Opola do Tarnowskich Gór?Data dodania komentarza: 1.04.2025, 12:58Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: śląski EcikTreść komentarza: "Umożliwiłoby to szybki dojazd do Górnego Śląska...". Nieśmiało zwracam uwagę na fakt, zarówno historyczny jak i teraźniejszy, że Zawadzkie i okolice są częścią Górnego Śląska więc nie trzeba się nigdzie przemieszczać. Nie jest nią natomiast np. Częstochowa czy Dąbrowa Górnicz lub Sosnowiec, które wchodzą w skład województwa nazwanego, nie tak dawno, niefortunnie "śląskim"(czyżby z sentymentu do sanacyjnego wojewody Grażyńskiego?)Data dodania komentarza: 31.03.2025, 19:36Źródło komentarza: Linia kolejowa zarasta w Zawadzkiem. Chcą przywrócić na niej ruch pociągów J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Jedna szkoła i trzy miejscowości kolonowskie,Staniszcze,Fosowskie brakuje jeszcze Opole.Data dodania komentarza: 10.03.2025, 19:47Źródło komentarza: Szkoła przejdzie remont. "To jedna z najważniejszych inwestycji" S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: A czy ktoś z zainteresowanymi stronami, tą od kurników, i tą od mieszkańców, rozmawiał? Czy burmistrz albo radni zasięgnęli opinii mieszkańców w "przedmiotowej sprawie"?Data dodania komentarza: 28.02.2025, 11:47Źródło komentarza: Kurniki skłóciły wieś. "Tu ma być prawie milion brojlerów rocznie"
Reklamadotacje dla MŚP
Reklama