Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 00:46
Reklama UMWO Opolska Karta Rodziny i Seniora

Czy wilki pomogą w sprawie bobrów?

Czy wilki pomogą w sprawie bobrów?
A tak bobry pracują na starym kanale hutniczym w Fosowskiem, tuż za płotami prywatnych posesji

Pod koniec XIX wieku bobry w Polsce praktycznie wyginęły. Po II wojnie światowej podejmowano różne próby przywrócenia tego gatunku. Po latach widać, że były one skuteczne. Coraz łatwiej nad naszymi rzekami spotkać ślady obecności bobrów. Te duże gryzonie są w Polsce gatunkiem chronionym. Podobno ich obecność świadczy o czystości wód.

Spacerując nad Małą Panwią i jej dopływami, możemy zauważyć ponadgryzane lub przewrócone drzewa. Pojawienie się u nas bobrów to niewątpliwy atut z perspektywy bioróżnorodności występujących gatunków, ale też nie lada problem. Nadleśnictwo Zawadzkie w 2018 roku prowadziło badania szkód wyrządzonych przez bobry. Oszacowano wtedy szkody na obszarze ponad 20 hektarów.

Bobrów nie wolno odstrzeliwać ani nawet płoszyć. Nie można niszczyć ich żeremi. Choć w wyjątkowych przypadkach można uzyskać zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na ingerencję w życie tych dużych gryzoni. Nadleśnictwo Zawadzkie musiało się ubiegać o takie pozwolenie, gdy zauważono uszkodzenie z powodu działania bobrów grobli czołowych w Kompleksie Stawów Pluderskich. Ich naprawa i odbudowa była bardzo kosztowna.

W Zawadzkiem tuż za rondem powstało rozlewisko, będące następstwem zasiedlenia się tam bobrów. Drzewa stojące cały czas w wodzie powoli obumierają. Tamy budowane przez sprytne gryzonie szkodzą też rolnikom. Bobry działają bardzo szybko, nadgryzają pień, który silniejszy podmuch wiatru może łatwo przewrócić. Stanowi to potencjalne zagrożenie dla spacerujących po lesie i kajakarzy.

- Ogryzione drzewa można zauważyć wzdłuż rzeki Mała Panew oraz cieków: Bziczka, Bziniczka, Grabok, Lublinica i Myślinka - informuje Agnieszka Jamrozik z Nadleśnictwa Zawadzkie. - Bobry żerują najczęściej wzdłuż cieków wodnych i pasach szerokości ok. 20 m od brzegu, ale podczas nocnych aktywności mogą przemieszczać się na większe odległości. Są zwierzętami bardzo ostrożnymi, dlatego nie jest łatwo zaobserwować je w środowisku - wyjaśnia specjalistka.

Z danych RDOŚ wynika, że na terenie województwa opolskiego w 2018 roku żyło 530 bobrów. Nie ma szczegółowych badań dotyczących dorzecza Małej Panwi. Bóbr nie ma wielu naturalnych wrogów. Jednym podanym nam przez Alicję Majewską, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu, jest wilk. Mówi się, że wilki pojawiły się w naszych lasach, może więc zapolują na bobry? Obecnie te gryzonie mają się w środowisku coraz lepiej, uważane są za gatunek „najmniejszej troski”, powszechnie występujący i o wzrostowej tendencji liczebności populacji. Na razie nie są jednak znane projekty aktów prawnych zmieniających status ochrony bobra europejskiego.

Osoby lub instytucje, które uważają, że są poszkodowane działalnością bobrów, mogą zgłosić się do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. W ostatecznych przypadkach może ona wydać zgodę na przeniesienie bobrów bądź nawet ich likwidację.


Podziel się
Oceń

Komentarze
ReklamaWFOŚ
ReklamaHelios
ReklamaRe-gat
bezchmurnie

Temperatura: 15°CMiasto: Strzelce Opolskie

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
J Autor komentarza: JanTreść komentarza: Bezpieczniej,przecież gmina kolonowskie to najbezpieczniejsza gmina w powiecie strzeleckim.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 23:12Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej J Autor komentarza: AntyloloTreść komentarza: Lolo! Czy Ty w każdym działaniu widzisz rękę "niemieckiego rewizjonisty " i "rewanżysty?Wyluzuj i nie prowokuj...Data dodania komentarza: 19.09.2024, 17:29Źródło komentarza: Kotły na biomasę są ekologiczne i skuteczne A Autor komentarza: [email protected]Treść komentarza: Jak to pięknie i wspaniale, że lokalna gazeta podjęła się tematu wokół problematyki RODO. Bez znaczenia, że w artykule sponsorowanym. Ochrona naszych danych osobowych dotyczy każdego z nas. Polecam się jako źródło informacji i udokumentowanych przykładów z autopsji w jaki to sposób były i są do nadal nielegalnie przetwarzane moje dane osobowe w tym dane szczególnej kategorii do realizacji płytkich, osobisto - emocjonalnych celów w poważnych lokalnych instytucjach. Uprzedzając ewentualne zarzuty ...Tak! -Świadomie publicznie podaję należący do mnie adres e-mail jako podpis do tego komentarza i wyrażam zgodę na nawiązanie za jego pośrednictwem kontaktu ze mną w zakresie stanowiącym treść komentarza.Data dodania komentarza: 19.09.2024, 09:30Źródło komentarza: Jak zapewnić zgodność z RODO podczas niszczenia dokumentów? S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Jakież to proste - 6 tysięcy i będzie bezpieczniej! Serio?Data dodania komentarza: 13.09.2024, 14:34Źródło komentarza: Gmina Kolonowskie wspomogła policję. Za to będzie bezpieczniej T Autor komentarza: RossiTreść komentarza: Do sop. Faktycznie ludzie często tam przejeżdżają na czerwonym ,jednak trzeba może się zastanowić nad powodem? Otóż skrzyżowanie jest mocno zakorkowane. Jest duży ruch na lewoskręcie z Krakowskiej na Stawową. I tu jest pies pogrzebany ,bo lewoskręt trwa tylko chwilę ,czasem przejedzie tylko jedna ciężarówka. Nie wiem co robią urzędnicy? Miałem to zgłosić ,ale dałem sobie spokój ,bo wiem ,że i tak w nosie to mają ,wiem bo już inna sytuację raz zgłaszałem.Data dodania komentarza: 11.09.2024, 09:42Źródło komentarza: Zderzenie dwóch ciężarówek w Strzelcach Opolskich. Jedna z nich przewoziła butle z gazem S Autor komentarza: SmokTreść komentarza: Przyjechali gonić Bobra. Ale zanim go pogonili, najpierw wjechali autami do lasu. Dziesiątkami aut. Takie to dzisiaj czasy - żeby pobiegać, potrzebne jest auto. Tak dziś wygląda "bieganie i aktywny wypoczynek na łonie natury".Data dodania komentarza: 10.09.2024, 14:20Źródło komentarza: Po pięciu latach powrócili, by gonić bobra. Za nami ósmy Cross Doliny Małej Panwi
Reklama